GLOSA | Události Petra Nutila: USA zachraňují Ukrajinu a Česko se straší příšerou jménem migrant

Milí moji, přátelé a kamarádi, v Česku přituhuje. Do Evropských voleb zbývají dva měsíce a zdá se, že jedním z jejich zásadních témat bude staré dobré strašení migrací. Tolikrát už osvědčené v české kotlině, dalo by se říct. Vzpomeňte si na Zemanovu prezidentskou kampaň z roku 2018, nebo Babišovo strašení z roku 2021. 

No a tak se „hledači tepu bájného zvířete jménem veřejné mínění“, čili populisté, pokoušejí příšeru jménem migrant znovu vyvolat z kolektivního nevědomí a vpašovat coby motivační prvek do myslí a srdcí Čechů. Tentokrát pod záminkou nedávno schváleného migračního paktu EU, jenž se pokoušejí vykládat jako zradu na národních zájmech a ohrožení bezpečnosti. Což je naprosto zcestná a iracionální konstrukce, ale co by. Jako klacek na oponenty se hodí všechno, že jo. 

Jen na okraj je nutno zmínit, že migrační pakt reálně podmínky pro migranty v EU zpřísňuje, usnadní kontroly migrantů a zrychlí jejich případné odmítnutí a návrat do země původu. Neobsahuje žádné „uprchlické kvóty“, tedy povinnost převzít „Bruselem“ stanovený počet migrantů, stejně tak nestanovuje žádnou částku odměny za jednoho přijatého či pokuty za nepřijatého migranta. A kdo vám říká něco jiného, lže.

A jen tak mimochodem, součástí paktu je i úleva pro země, které už hostí velký počet uprchlíků, což jsme třeba i my, protože tu máme velké množství uprchlíků z Ukrajiny.

Nicméně když jsme u té kampaně – migranti jsou tématem pro český elektorát nepochybně citlivým, nicméně mám za to, že alespoň pro tentokrát jde o rozfoukávání dávno vyhaslého ohniště, a to ze třech vzájemně propojených důvodů. 

Ten první je prostý. Mám intuitivně za to, že nelze opakovaně hrát stejnou písničku ad nauseam a očekávat, že na ní lidi budou skákat jako předtím, totiž že se jim neohraje. 

Obzvlášť – a to je za druhé – týká-li se tématu s obvykle silným emocionálním působením. Na takové si totiž, jak z psychologie víme, lidská mysl postupně zvyká a stává se proti nim rezistentní. 

No a hlavně – hrát pimprlové divadlo na děsivého migranta záhy poté, co do země přišly statisíce uprchlíků, aniž si toho skoro kdokoli všiml, je – jak už jsem psal – marné foukání do vyhaslého ohniště. 

Tak pojďme k dalším zásadním zprávám minulého týdne.

Americká sněmovna reprezentantů schválila po měsících sporů balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 61 miliard dolarů. Nakonec s ním souhlasila méně než polovina republikánů a všichni demokraté. To je skvělá zpráva nejen pro Ukrajinu, ale i pro celou Evropu. Thank you, America and God bless you! A samozřejmě Слава Україні! Героям слава!

V Americe se řeší i jiné věci. Třeba větší podpora Izraele a Tchaj-wanu, nebo třeba možný zákaz sociální platformy TikTok, protože je defacto přímo napojen na Čínskou vládu a krade nebývalé množství dat. 

V Čechách se samozřejmě řeší jiné věci planetárního významu, třeba rozchod Andreje Babiše s manželkou Monikou, nebo úmrtí hradní kočky Micky. Čili se dá říct, že se u nás jako obvykle nic neděje. 

Teda vlastně děje, skoro bych zapomněl. 

Lidé píšou knihy a zrovna vyšly dvě, které mě velmi zaujaly. Jednak zákulisní zpověď elitního investigativce Marka Wollnera s názvem Reportér na odstřel, jednak proud vědomí marketéra Marka Prchala, vtělený do knižní podoby pod názvem Duše národa. Na obě se dost těším a v nějakém dalším textu se k nim vrátím. 

Tak to by pro dnešek stačilo. 

Související

Více souvisejících

glosa USA (Spojené státy americké) Sněmovna reprezentantů kongresu USA Ukrajina válka na Ukrajině migrace uprchlíci EU (Evropská unie) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy