KOMENTÁŘ | Česko je v NATO už 26 let. Spojenec, na kterého se i Amerika mohla vždy spolehnout

Česká republika dnes slaví 26. výročí vstupu do Severoatlantické aliance, zatímco bezpečnostní situace v Evropě je nejistější než kdy dřív. Ruská agrese proti Ukrajině pokračuje, napětí mezi Západem a Moskvou narůstá a v mnoha místech jindy pevného transatlantického partnerství se objevují trhliny.

Staronový americký prezident Donald Trump svými výroky a kroky nejen oslabuje důvěru v NATO, ale zároveň zpochybňuje samotné principy, na kterých aliance stojí. Jeho opakovaná kritika evropských spojenců a otevřené sympatie k zájmům Ruska vyvolávají v Evropě otázky, na které dosud existovala jasná odpověď – můžeme se na Spojené státy stále spolehnout?

Místo jednotného postupu proti bezpečnostním hrozbám se Trump uchyluje k izolacionismu a nepředvídatelným výrokům, které Evropu nechávají v nejistotě. Pokud by byl některý stát NATO napaden, dodrží Washington svůj závazek? Nebo skutečně platí Trumpova slova, že Spojené státy Evropě na pomoc nepřijdou, protože by Evropa neudělala totéž?

Tento vývoj vedl evropské státy k bolestnému, ale nevyhnutelnému uvědomění: nejen bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, ale i vlastní obranu budou muset zajistit primárně samy. Víra v automatickou ochranu ze strany Spojených států se otřásla v základech a lídři NATO nyní přemýšlejí, jak zajistit bezpečnost kontinentu bez jistoty, že Washington bude stát po jejich boku.

Letos Česká republika slaví 26. výročí vstupu do NATO – a právě v této době čelí aliance jedné z největších krizí důvěry ve své historii. Když jsme se v roce 1999 stali členy Severoatlantické aliance, bylo to pro naši zemi potvrzení návratu na Západ a záruka, že se už nikdy nebudeme muset spoléhat jen sami na sebe. Po desetiletích nesvobody pod sovětským vlivem jsme se konečně stali součástí silného obranného společenství, které mělo zajistit, že se tragédie 20. století nebudou opakovat.

Vstup do NATO nebyl jen politickým rozhodnutím – znamenal i závazek k aktivní účasti na společné obraně. Čeští vojáci se v následujících letech osvědčili v mnoha náročných misích a získali mezinárodní uznání. Po boku Spojených států bojovali v Afghánistánu a Iráku, podíleli se na operacích v Sýrii a hráli klíčovou roli v africkém Sahelu, zejména v Mali, kde pomáhali stabilizovat situaci v jedné z nejnebezpečnějších oblastí světa.

Navzdory své velikosti a omezeným zdrojům se Česká republika ukázala jako spolehlivý a odhodlaný spojenec. Právě proto jsou nyní Trumpova slova o to bolestnější. Jeho prohlášení o tom, že Spojené státy Evropě v případě napadení nepřijdou na pomoc, nejen podrývá principy kolektivní obrany, ale také znevážilo památku stovek evropských vojáků, kteří položili život po boku Američanů v boji proti terorismu.

Zatímco Trump hází NATO přes palubu, evropští spojenci – včetně Česka – si stále uvědomují, že bezpečnostní spolupráce nestojí na okamžitých politických kalkulech, ale na pevných hodnotách a vzájemné důvěře. NATO není smlouva na jedno použití, ale obranný blok, který funguje na principu vzájemné pomoci.

Evropané mají na rozdíl od Američanů historickou zkušenost, která je naučila, že bezpečnost není samozřejmostí. Kontinent zažil hrůzy nacistické expanze, totalitní komunistickou diktaturu i strach ze studené války, kdy se Evropa ocitla na hraně totální destrukce coby frontová linie mezi dvěma supervelmocemi. Tato zkušenost vedla k jasnému závěru: stabilita a bezpečnost musí být prioritou a spojenectví jsou klíčem k jejich udržení.

Spojené státy nezažily válku na svém území od občanské války v 19. století. Evropa si však prošla peklem dvou světových válek a ví, že mír není něco, co lze brát jako samozřejmost. I proto evropské státy stále vidí NATO jako zásadní pilíř své bezpečnosti – ať už si o něm Trump myslí cokoli.

Trumpovy postoje mohou paradoxně vedou k tomu, že Evropa začíná více investovat do vlastní obrany a oslabuje svou závislost na Spojených státech. NATO zůstává klíčovým pilířem bezpečnosti, ale pokud Washington nebude spolehlivým partnerem, evropské státy budou muset hledat nové způsoby, jak zajistit vlastní obranu.

Česká republika letos slaví více než čtvrtstoletí, během kterého se naše země proměnila z pasivního příjemce bezpečnostních záruk na aktivního přispěvatele k alianci. Během této doby jsme nejen získali ochranu nejmocnější vojenské aliance světa, ale zároveň dokázali, že jsme spolehlivým a důvěryhodným partnerem.

Dnes stojíme na rozcestí. Zůstane NATO silným spojenectvím, nebo se začne rozpadat pod tíhou politických rozporů? Evropané si už nemohou dovolit spoléhat jen na to, že Washington bude vždy stát na jejich straně.

Bezpečnost Evropy bude v následujících letech záviset na tom, jaká rozhodnutí učiníme dnes. Pokud nás historie něco naučila, pak to, že spoléhat se na pouhá slova nestačí – je třeba jednat. A ať už bude budoucnost transatlantických vztahů jakákoli, Česká republika musí zůstat pevnou součástí západního bezpečnostního systému.

Protože jeden závazek platí stále – když jde o bezpečnost, nemůžeme dovolit kompromisy.

Související

Lubomír Zaorálek Komentář

Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve

Sociální demokracie se po uzavření memoranda o spolupráci s hnutím STAČILO! formálně zařadila po bok komunistů a nacionalistických uskupení. Tento krok završuje její dlouhodobý ústup z politického středu a potvrzuje hlubokou krizi identity, ve které se kdysi dominantní levicová síla nachází. Místo obnovy důvěry přichází další sešup, ze kterého se strana už zřejmě nevzpamatuje.
Prezident Trump  Komentář

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

Více souvisejících

komentář NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

před 8 hodinami

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

před 8 hodinami

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

před 8 hodinami

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

před 8 hodinami

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

před 8 hodinami

Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Donald Trump

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

před 16 hodinami

včera

Střelba ve Šluknově byla pokusem o vraždu. Pachateli hrozí 20 let za mřížemi

Kriminalisté z Děčína od středečního večera vyšetřují případ střelby ve Šluknově, kdy jeden člověk utrpěl vážné zranění a byl letecky přepraven do nemocnice. Pětačtyřicetiletý muž, který byl zadržen, již čelí obvinění z pokusu o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy