Moskva představila Spojeným státům seznam požadavků, které by mohly vést k ukončení války proti Ukrajině a k obnovení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Informovaly o tom agenturu Reuters dva zdroje obeznámené s průběhem jednání.
Není však jasné, jaké konkrétní body ruská strana na svůj seznam zařadila ani zda je ochotna vést mírové rozhovory s Kyjevem dříve, než budou tyto podmínky přijaty. Podle zdrojů probíhala jednání mezi ruskými a americkými představiteli v posledních třech týdnech jak osobně, tak prostřednictvím virtuálních schůzek.
Podmínky Kremlu mají podle zasvěcených osob široký záběr a jsou podobné těm, které Moskva v minulosti předložila Ukrajině, Spojeným státům a NATO. Mezi tyto požadavky patřilo zejména zablokování členství Ukrajiny v NATO, dohoda o neumisťování zahraničních vojsk na ukrajinské území a mezinárodní uznání ruských nároků na Krym a čtyři další ukrajinské provincie.
Rusko v posledních letech rovněž trvá na tom, že USA a NATO musí řešit "hlubší příčiny" konfliktu, včetně rozšiřování Severoatlantické aliance na východ.
Současný americký prezident Donald Trump nyní čeká na vyjádření Vladimira Putina, zda bude souhlasit s třicetidenním příměřím, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za možný první krok k mírovým jednáním. Přesto není jasné, zda ruský vůdce tuto nabídku skutečně přijme.
Mezi americkými představiteli panují obavy, že by Putin mohl příměří využít k prohloubení rozporů mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Evropou a oslabit tak jakékoli budoucí mírové rozhovory. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu ani Bílý dům se k celé záležitosti zatím nevyjádřily.
Zelenskyj tento týden označil jednání mezi americkými a ukrajinskými představiteli v Saúdské Arábii za konstruktivní a uvedl, že třicetidenní příměří by mohlo sloužit jako základ pro širší mírovou dohodu.
Moskva se svými požadavky obrací na Západ dlouhodobě. Podobné podmínky předložila již během jednání s Bidenovou administrativou koncem roku 2021 a začátkem roku 2022, když hromadila vojáky u ukrajinských hranic. Tehdejší požadavky se týkaly omezení vojenských aktivit NATO ve východní Evropě i v dalších strategických oblastech.
Navzdory snaze některé ruské požadavky projednat se Spojenými státy se tehdy Bidenově administrativě nepodařilo invazi zabránit a Moskva nakonec 24. února 2022 na Ukrajinu zaútočila.
V posledních týdnech američtí i ruští činitelé připustili, že by jako výchozí bod pro nová mírová jednání mohl sloužit návrh dohody, který byl projednáván v Istanbulu v roce 2022. Tehdejší rozhovory však k žádné dohodě nevedly.
Během těchto jednání Moskva trvala na tom, aby se Ukrajina vzdala svých ambicí vstoupit do NATO a zavázala se k trvalé neutralitě. Rusko rovněž požadovalo právo veta na vojenskou pomoc, kterou by Ukrajině poskytovaly jiné země v případě budoucího konfliktu.
V současné době není jasné, jak Trumpova administrativa k jednáním s Moskvou přistupuje. Spojené státy vedou s Ruskem dva oddělené rozhovory – jeden se týká mírové dohody s Ukrajinou a druhý budoucích vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.
V americké administrativě ale podle všeho nepanuje jednotný názor na další postup. Zatímco zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff označil istanbulská jednání za "promyšlená a věcná" a domnívá se, že by mohla být vzorem pro novou mírovou dohodu, Trumpův hlavní vyjednavač pro Ukrajinu a Rusko, generál ve výslužbě Keith Kellogg, se domnívá, že je třeba přijít s úplně novým návrhem.
Odborníci tvrdí, že ruské požadavky nejsou jen součástí jednání o ukrajinském konfliktu, ale že Moskva chce skrze ně upravit celkové vztahy se Západem.
"Nevidíme žádné známky toho, že by Rusové byli ochotni ustoupit," uvedla Angela Stentová, expertka na Rusko z think-tanku Brookings Institution. "Požadavky zůstávají stejné. Zdá se, že Moskva o skutečný mír nebo významné příměří příliš nestojí."
Ruské požadavky zahrnují například zákaz vojenských cvičení NATO ve východní Evropě, zákaz rozmístění amerických raket středního doletu v Evropě a omezení vojenských operací USA a aliance ve východní Evropě a střední Asii.
"Tyto ruské požadavky se opakují od roku 1945," uvedla Kori Schakeová, bývalá představitelka Pentagonu. "S přístupem Trumpovy administrativy v posledních týdnech už Evropané nemají jen obavy, že je Amerika opustí. Bojí se, že se připojila k jejich nepříteli."
Související

Jak Rusko vnímá telefonát Trumpa s Putinem? Média slaví diplomatické vítězství

Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Jak Rusko vnímá telefonát Trumpa s Putinem? Média slaví diplomatické vítězství
před 1 hodinou

Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko
před 2 hodinami

Pavel: Pokud dojde k nejhoršímu, buďme připraveni vzít zbraň do ruky a chránit zemi
před 2 hodinami

Zelenskyj bude po neúspěšných jednáních USA s Kremlem mluvit s Trumpem, poprvé od hádky v Bílém domě
před 3 hodinami

USA zveřejnily dosud utajované dokumenty o atentátu na Johna F. Kennedyho
před 4 hodinami

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA
před 5 hodinami

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje
před 6 hodinami

Na Putinově jídelním lístku nebudeme. Po telefonátu Putina s Trumpem se ozval Kyjev
před 6 hodinami

Evropě dochází čas. Frederiksenová prozradila, do kdy se musí umět sama ubránit Rusku
před 6 hodinami

Putin dal Trumpovi slib a drží ho. Místo energetické sítě zaútočil na nemocnici
před 7 hodinami

Politico: Trump s Putinem nevyřešili nic. Naplánovali hokej, Rusko získalo čas a Zelenského nikdo neinformoval
před 7 hodinami

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc
před 9 hodinami

Výhled počasí až do dubna. Meteorologové řekli, jak to bude s výkyvy
včera

Pátrání v Praze. Nebezpečný muž loupil se zbraní, policie ho dopadla
včera

Trumpova první slova o telefonátu s Putinem. Prozradil, na čem panuje shoda
včera

EU musí být autonomní. Na USA se spoléhat nemůžeme, prohlásila von der Leyenová
Aktualizováno včera

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu
včera

Eskalace v Gaze probíhá v určité kooperaci s Bílým domem, míní Salem. Izraelci čekali, jaká bude jeho pozice
včera

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky
Aktualizováno včera
Trump si kvůli válce na Ukrajině telefonuje s Putinem
Dlouho očekávaný telefonát mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem začal, potvrdil serveru BBC vysoký představitel Bílého domu.
Zdroj: Libor Novák