Co s migranty? MED5 žádá EU, aby víc jednala, prozradila klíč k řízení migrace

Ministři vnitra pěti středomořských zemí v sobotu vyzvali Evropskou unii, aby posílila bilaterální dohody se státy původu migrantů a více investovala do řešení základních příčin migrace. Informovala o tom agentura AFP.

Ministři z Kypru, Řecka, Malty, Španělska a Itálie, známí jako skupina MED5, se sešli na setkání na Kanárských ostrovech k diskusi o novém paktu o migraci a azylu, který minulý týden schválil Evropský parlament.

Přijatý kompromis zpřísní postupy na hranicích a stanoví, že všechny 27 zemí EU se budou sdílet odpovědnost za příchozí migranty. Tato reforma, která byla podnícena masivním přílivem migrantů v roce 2015, vstoupí v platnost v roce 2026.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska označil nový pakt za historický, ale upozornil, že před Unií je ještě "dlouhá cesta" a že klíčem k řízení migrace je prevence a zastavení jejích základních příčin.

"Klíč k řízení migrace spočívá v bilaterální spolupráci," zdůraznil na tiskové konferenci. Vyzval Evropskou komisi, aby prohloubila a rozšířila partnerství a dohody se třetími zeměmi s cílem zastavit příliv nelegálních migrantů.

"Jsme však přesvědčeni, že je prostor pro zlepšení, a tato angažovanost by se měla zaměřit i na zvýšení evropských finančních prostředků a flexibilních finančních nástrojů určených pro takovou spolupráci," dodal španělský ministr.

V souladu se stávajícími předpisy EU mají země, do kterých migranté přicházejí, odpovědnost za přijímání, prověřování a případné navracení žadatelů o azyl zpět do států jejich původu. Tento tlak jižní "frontové" státy EU podrobil obrovskému tlaku a vyburcoval krajně pravicovou opozici, konstatovala AFP. 

Související

Více souvisejících

uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy