Syrští uprchlíci v Evropě zažívají směsici emocí poté, co došlo k pádu režimu Bašára Asada. Zatímco mnozí oslavují konec diktatury, debaty o jejich návratu do válkou zpustošené vlasti mezi nimi vyvolávají obavy a nejistotu.
Pro Osamu Sabsabiho, devětadvacetiletého aktivistu žijícího v Berlíně, znamenala zpráva o osvobození syrského města Homs hluboké dojetí a okamžité rozhodnutí vrátit se. Upozornil na to server Politico.
Plánuje navštívit svou rodinu, obnovit jejich domov a uctít památku svého otce, který zemřel během boje proti vládním silám. Jeho optimismus sdílí i někteří další Syřané, kteří se vrací s nadějí na obnovu svých komunit.
Tato událost však současně rozproudila v Evropě debaty o repatriaci syrských uprchlíků. Někteří evropští politici, především z konzervativních a krajně pravicových kruhů, vyzvali k návratu Syřanů zpět do jejich vlasti.
Například rakouský ministr vnitra oznámil přípravy na "uspořádaný návratový program", zatímco němečtí konzervativci navrhli finanční pobídky a organizaci konference na podporu repatriace a rekonstrukce.
Markus Söder, předseda bavorské vlády, prohlásil, že pokud důvod pro azyl pominul, měly by být povolení k pobytu odebrána. Několik evropských zemí včetně Německa, Belgie a Itálie navíc dočasně pozastavilo přijímání nových žádostí o azyl od Syřanů.
Tyto výzvy ale vyvolaly mezi syrskými uprchlíky velkou nejistotu. Mnozí, kteří si v Evropě vybudovali nový život, se obávají, že budou nuceni odejít, přestože situace v Sýrii zůstává nebezpečná. Tareq Alaows z organizace Pro Asyl uvedl, že obdržel mnoho zpráv od znepokojených Syřanů, kteří mají pocit, že jejich pobyt v Evropě je ohrožen.
Někteří evropští politici, včetně německého kancléře Olafa Scholze, varují před unáhlenými kroky. Scholz zdůraznil, že situace v Sýrii je stále nebezpečná, a že návrat musí být dobrovolný a opatrný. Rovněž upozornil na důležitý přínos syrských uprchlíků pro německou ekonomiku, zejména ve zdravotnictví, kde pracují tisíce syrských lékařů a zdravotníků.
Mnozí Syřané v Evropě se cítí zklamáni rychlostí, s jakou některé země volají po jejich návratu. Ayman Alhussein, syrský filmař žijící v Londýně, označil toto jednání za "politicky motivované a zbytečné". Dodal, že obnova Sýrie bude trvat roky a návrat v současné situaci považuje za nebezpečný.
Mustafa Tahiri, Syřan pracující v Bruselu, vyjádřil obavy ohledně budoucnosti své vlasti a uvedl, že i přes radost z konce Asadova režimu neplánuje návrat.
Osama Sabsabi, který se do Sýrie vrací jen dočasně, je symbolem naděje a odhodlání mnoha Syřanů. Přesto si uvědomuje, že skutečný návrat a obnova země budou náročné a vyžadují čas. Tato otázka zůstává pro evropskou politiku i samotné uprchlíky klíčovým tématem, které vyžaduje citlivý a vyvážený přístup.
Související
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
Sýrie , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
před 58 minutami
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
před 1 hodinou
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 2 hodinami
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 2 hodinami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 3 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 3 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 4 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 4 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 5 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 5 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 5 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 6 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 6 hodinami
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 7 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 7 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 7 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 7 hodinami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 8 hodinami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 9 hodinami
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák