Českého slavíka 2022 získali Lucie Bílá, Marek Ztracený a Kabát

Českého slavíka letos získali Marek Ztracený, Lucie Bílá a kapela Kabát. Do síně slávy vstoupil zpěvák a divadelník Jiří Suchý. Vítězové jubilejního 60. ročníku hudební ankety si dnes ocenění převzali v pražském Foru Karlín. Do hlasování o nejoblíbenější interprety přišlo podle pořadatelů rekordních 2,110.364 hlasů. Nejvíce jich obdržela Bílá, která se tak stala i Absolutním slavíkem.

"Tohle jsem vážně nečekala," prohlásila Bílá o svém vítězství mezi zpěvačkami v narážce na proslulou větu zesnulého Karla Gotta, který anketě v minulosti tradičně dominoval zároveň s ní. Bílá připomněla, že má doma více než třetinu ze všech zlatých slavíků - konkrétně 21. "Z toho 12 absolutních. Já jsem spokojená," shrnula. "To je pecka," reagovala později na informaci, že získala nejvíce hlasů ze všech - celkem 71.519. Jako druhá se v kategorii zpěvaček umístila loňská vítězka Ewa Farna, třetí místo obhájila Eva Burešová.

"Mít 12 absolutních a k tomu jedenadvacet Českých slavíků, to není špatné na jednu holku z Otvovic. Letos jsem měla úžasný rok, další motivací jsou pro mě plné koncerty a moje divadlo, které mi dělá neuvěřitelnou radost," řekla ČTK Bílá.

Ztracený fanouškům poděkoval za celý uplynulý rok a za to, že mu jejich zájem umožní splnit si příští rok sen o koncertu na fotbalovém stadionu v Edenu. "Znamená to pro mě hodně, už proto, že hlasuje tolik lidí. Představuju si, že to oni mi dávají cenu. Toho si vážím nejvíc. Je to pro mě další díl až hollywoodského příběhu a doufám, že to nejlepší nás ještě čeká - a to budou moje tři koncerty v Edenu," sdělil Ztracený.

Druhou příčku v kategorii zpěváků obsadil Vojtěch Dyk, třetí byl stejně jako loni Richard Krajčo.

Skupina Kabát nedorazila, protože je na turné. S diváky v sále i u televizních obrazovek se spojila telemostem z haly v Liberci a poděkovala fanouškům za hlasy. "Ahoj, my jedeme dál," vzkázal frontman Josef Vojtek. Druhou nejpopulárnější kapelou je Mirai, která loni zvítězila. Třetí skončil Kryštof.

Mezi hiphopery a rappery vyhráli ATMO music před Calinem a Marpem. Nikdo z oceněných si cenu nepřišel převzít. Zpěvák s moldavskými kořeny Calin Panfili známější jen jako Calin se stal také Objevem roku. V kategorii Nejoblíbenější písnička posluchačů rádia Impuls uspěla skladba Originál od Ztraceného, který tuto cenu získal potřetí v řadě.

Lidé letos pro své oblíbence hlasovali na webu ankety do konce října. Hlas mohli dát maximálně šesti interpretům v každé z kategorií.

Poprvé v historii ankety dnes k předávání cen zahrála skupina Lucie, držitelka čtyř zlatých slavíků. Vystoupil rovněž Jiří Korn, Dara Rolins nebo Vojtaano. Kapela Olympic rozezpívala diváky v sále s písní Okno mé lásky. Pořadatelé také vzdali poctu zpěvačce Haně Zagorové, která v srpnu zemřela ve věku 75 let. Provedením její písně Rybičko zlatá, přeju si dojala Monika Absolonová k slzám řadu přítomných kolegů, kteří poté památku Zagorové uctili potleskem vestoje.

Celonárodní anketu o nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu vymyslel v roce 1962 tehdejší redaktor Mladého světa a pozdější scénárista, režisér a cimrmanolog Ladislav Smoljak. Do roku 1991 nesla název Zlatý slavík. Práva na pořádání ankety nyní vlastní TV Nova.

"Vidím velkou budoucnost Českého slavíka. Je to nejdelší anketa populární hudby na světě, třiapadesát ročníků během šedesáti let. Takhle rozsáhlou anketu jsem nikde na světě nenašel. Výsledky za těch šedesát let ukazují náladu ve společnosti, není to jenom historie populární hudby, ale také historie národa," řekl ČTK moderátor Martin Hrdinka, který jako poradce na historickou část spolupracoval na scénáři letošní ankety.

V posledních letech provázely anketu kontroverze, například kvůli údajné manipulaci s hlasy. V roce 2016 vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapele spojované s krajní pravicí kritici vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám.

Výsledky ankety Český slavík 2022
 
Absolutní slavík: Lucie Bílá

Kategorie zpěváků:

1. místo - Marek Ztracený
2. místo - Vojtěch Dyk
3. místo - Richard Krajčo

Kategorie zpěvaček:

1. místo - Lucie Bílá
2. místo - Ewa Farna
3. místo - Eva Burešová

Kategorie hudebních skupin:

1. místo - Kabát
2. místo - Mirai
3. místo - Kryštof

Kategorie Hip hop a Rap:

1. místo - ATMO music
2. místo - Calin (Calin Panfili)
3. místo - Marpo (Otakar Petřina)

Kategorie Objev roku: Calin (Calin Panfili)

Kategorie Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls: Originál (Marek Ztracený)

Uvedení do Síně slávy Českého slavíka: Jiří Suchý

Související

Marek Ztracený

Český slavík 2022. Dnes večer budou známé výsledky, obhajují Ztracený a Farna

V pražském Foru Karlín dnes vyhlásí výsledky ankety populární hudby Český slavík. V přímém přenosu TV Nova ceny vítězům předají Jiřina Bohdalová, Karel Roden nebo Ester Ledecká. Šedesátiletou historii ankety připomenou Karel Vágner, Michael Kocáb nebo Peter Nagy. Úvodní písničku večera složil Ondřej Gregor Brzobohatý.

Více souvisejících

Český slavík Lucie Bílá Marek Ztracený Skupina Kabát

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy