Praha – V těchto dnech v Praze probíhá druhý ročník festivalu maďarského divadla Naostro. Přehlídka se zaměřuje na současnou dramatiku.
Hlavním hostem druhého ročníku festivalu Naostro bude dramatik a režisér Béla Pintér, s jehož hrami jste se mohli setkat na festivalu Divadlo v Plzni. V Divadle Na zábradlí připravili na pátek 7. listopadu komponovaný večer, během kterého je naplánované scénické čtení Pintérovy hry Naše tajemství. Poté proběhne křest knižního vydání tří dramat tohoto autora – Královna zákusků, Špína a Naše tajemství.
Na knize spolupracovala Kamila Černá, která na díle Bély Pntéra oceňuje jeho smysl pro humor, který se pohybuje na hraně mezi krutým, groteskním humorem a závažnými společenskými tématy. Umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková dodává: „Přes zdánlivě prosté situace a spletité příběhy pojmenovává Béla Pintér velká, často bolestivá témata – sociální problémy, církevní pseudomorálku, otázky venkova. Místo realismu však obsazuje satira, ironie a karikatura."
„Před pár týdny získal Béla Pintér dvě ceny kritiků: za nejlepší inscenaci sezóny a za nejlepší maďarské drama. Reprízy Našich tajemství jsou měsíce dopředu vyprodané a atmosféra v hledišti strhující. Přitom nejde o žádný bulvárně laděný kousek, ale o značně ironickou reflexi života v komunistickém režimu," uvedla dramaturgyně festivalu Lucie Málková.
V sobotu 8 listopadu je pak v Divadle Na zábradlí připravené loutkové představení s živou hudbou Bazsó a Borka od Andráse Bátky.
Festival začal v úterý 4. listopadu v Divadle Na Prádle představením Andráse Vinnaie Sexuální svět mužů, se kterým do Prahy přijel Inkubáto z Jurányi.
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě