Praha - Novou českou hru inspirovanou skutečnými osudy pěti žen uvězněných po skončení druhé světové války v pankrácké věznici připravuje jako svou listopadovou premiéru Švandovo divadlo v Praze. Autorkou textu je Martina Kinská, která hrou Pankrác ´45 poprvé debutuje i jako režisérka: její novou inscenaci uvidíme v premiéře 7. listopadu 2015 v suterénním Studiu.
Komorní drama z jedné ženské cely nás zavede na konec léta 1945, do doby zatýkání nacistických zločinců, ale také honby na skutečné nebo jen údajné spolupracovníky a přátele Němců. Ve vězeňském mundúru se tak ocitnou i filmové hvězdy Adina Mandlová a Lída Baarová, mladá Hana Krupková coby záhadně nepopravená spojka parašutistů, židovka Julie se zkušeností z Osvětimi a jedna neznámá žena. Která z nich a za co bude nakonec příkladně potrestána? V napínavém příběhu s podtitulem „casting na popravu" se můžete těšit na Kláru Cibulkovou v roli Adiny Mandlové, Lídu Baarovou ztvární Réka Derzsi, Hanu Krupkovou hraje Eva Josefíková, jako Julču uvidíme Andreu Buršovou a v roli tajemné ženy se objeví Bohdana Pavlíková. „Jejich setkání je zčásti fikce, všechny ale na Pankráci v rozmezí léta 1945 a roku 1946 opravdu byly. A příběh každé z nich vydá na román. Přišlo mi lákavé svést je alespoň na chvíli všechny dohromady – neboť jejich osudy, jak se postupně ukáže, se protínaly porůznu už několikrát předtím," říká Martina Kinská. Ta s herečkami před zahájením zkoušek navštívila i samotnou pankráckou věznici, aby se seznámily s atmosférou vězení i místy, kde jejich hrdinky kdysi skutečně pobývaly.
Podle Kinské hra vypráví o tom, že nikdy netušíme, jak se zachováme, dokud se v oné konkrétní situaci neocitneme. „Je také o relativitě viny a o křehké hranici mezi kalkulem a zdravým pudem sebezáchovy. O tom, že nikdo není uchráněn před vratkými vášněmi davu. A také o paměti, která nás tvaruje, kterou ale svými skutky či zaváháním zároveň tvarujeme my," říká autorka, kterou zaujala také krutá „divadelnost" procesů i poprav té doby. Děj hry však není zdaleka jen vážný. Vzájemná rivalita Mandlové a Baarové, neutuchající ani mezi zdmi vězení, podobně jako střet hereček s „běžnými" ženami, je tu totiž častým zdrojem absurdit a černého humoru...Více informací získáte přímo na webu divadla
Související
Lupiči ze Švandova divadla dopadeni. Původně to vypadalo na dokonalý zločin, přiznala policie
Pražská kavárna útočí. Jedni ji brání, druzí ji haní, vše u Švandů
Švandovo divadlo na Smíchově , Klára Cibulková (herečka)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 3 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 5 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nedělním večerním projevu oznámil, že na pondělí plánuje klíčové rozhovory zaměřené na formulování strategie pro ukončení války za podmínek přijatelných pro Ukrajinu. Cílem je zhodnotit aktivní operace a stanovit další postup, který by vedl k vynucení konce konfliktu.
Zdroj: Libor Novák