Co jsou schopni lidé udělat pro peníze? Švandovo divadlo uvede autorskou hru Doda Gombára

Praha – Švandovo divadlo chystá autorskou hru režiséra Doda Gombára s názvem Peníze. Hru o tom, co jsou lidé schopni udělat, když je peněž nedostatek, zrežíroval Mikoláš Tyc s Evou Josefíkovou, Robertem Jaškówem nebo Lubošem Veselým v hlavních rolích.

Když je jich nedostatek, provedou lidé i nečekané věci. Režisér Dodo Gombár napsal autorskou hru Peníze, kterou uvede Švandovo divadlo v režii Mikolášek Tyce. Hra vypráví o dvou ztroskotancích, kteří jsou odhodlaní konečně prorazit věčnou smůlu, o věkově nerovném páru, který kupuje boty na svatbu, o mazaném majiteli autobazaru, členovi bankovní ostrahy, jeho až příliš pečující matce a jeho tajné lásce. Kaleidoskop příběhů doplňuje ještě bývalý holič Láska, který čelí exekuci a snaží se vydělat hraním na harmoniku v pasáži. Všichni by uvítali trochu peněz. Rozhodnou se tedy nabrat si jich, co se dá.

Respektovaný divadelní režisér a zároveň umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár je autorem textu Peníze, s nímž zvítězil v Anonymní dramatické soutěži agentury Aura-Pont v roce 2015. V podobě scénického čtení byl text, původně psaný jako „divadelní povídky, které se nečekaně stanou jedinou hrou“, uveden teprve v loňském roce na Nové scéně Národního divadla v Praze. Nyní se Peníze konečně dočkají i plného inscenačního uvedení v režii Mikoláše Tyce. Zde se můžete podívat na ukázku:

Režisér Mikoláš Tyc je v divadelním světě dobře známý. Čtyřiatřicetiletý syn filmového režiséra Zdeňka Tyce na sebe upozornil například režií komediální detektivky Umění vraždy v Divadle Na Fidlovačce. Působil také jako umělecký ředitel brněnského divadelního souboru BuranTeatr a na kontě má řadu úspěšných režií v Brně, Pardubicích, Uherském Hradišti, Liberci, Mladé Boleslavi nebo Českých Budějovicích.

V inscenaci Peníze uvidíme Evu Josefíkovou, Roberta Jaškówa, Luboše Veselého, Tomáše Petříka, Andreu Buršovou a další. Premiéra se koná 18. března.

Související

Švandovo divadlo na Smíchově a divadelní kavárna

Lupiči ze Švandova divadla dopadeni. Původně to vypadalo na dokonalý zločin, přiznala policie

Policisté zadrželi dva muže, které podezírají z toho, že koncem loňského roku přepadli ve Švandově divadle v Praze vrátného a odnesli si z budovy trezory s penězi a spotřební elektroniku za více než 100.000 korun. Dvojice ve věku 46 a 48 let podle zjištění kriminalistů dříve pracovala ve firmě, která v divadle zajišťovala servisní práce. Za loupež, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku mužům hrozí v případě uznání viny až deset let vězení. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Více souvisejících

Švandovo divadlo na Smíchově Mikoláš Tyc Eva Josefíková (herečka)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy