Praha/Brno – V pondělí 20. března se konalo vyhlášení Cen divadelní kritiky za rok 2016. V letošní anketě, kterou každoročně vyhlašuje časopis Svět a divadlo, získalo nejvíc nominací pražské Divadlo Letí a Národní divadlo Brno. Jubilejního 25. ročníku se zúčastnilo téměř devadesát kritiků a po deseti letech si hlavní cenu odnesla opera.
Časopis Svět a divadlo každoročně vyhlašuje Ceny divadelní kritiky na základě tradiční ankety. Té se letos zúčastnilo 89 kritiků, mezi nimiž najdeme například Zuzanu Augustovou, Lenku Dombrovskou, Josefa Hermana nebo Vladimíra Justa. Vítězem loňského ročníku se stala Komorní scéna Aréna Ostrava, která získala několik ocenění, včetně inscenace roku, mužského hereckého výkonu nebo divadla roku. Letos získalo nejvíce nominací Divadlo Letí a Národní divadlo Brno. Vyhlášení se konalo netradičně v prostoru Pomezí na pražské Florenci.
Nejlepší inscenací loňského roku se stal dvojvečer operních jednoaktovek Modrovousův hrad/Očekávání, který v Národním divadle Brno uvedl režisér David Radok. Po deseti letech historie udělování této ceny si tedy hlavní ocenění odnáší opera.
„Mám radost, že právně tento nelehký příběh o vztazích získal pochopení publika a ocenění kritiky. Mám radost také za Bartóka, Schönberga, Národní divadlo Brno a za všechny, kteří se na představení podíleli,“ říká k ocenění režisér inscenace David Radok v tiskové zprávě z Národního divadla Brno.
Cenu za ženský herecký výkon si odnesla Pavlína Štorková za roli v inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí. Za nejlepší mužský herecký výkon byl oceněn Stanislav Majer za inscenaci Studia Hrdinů Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.
Divadlem roku se již podruhé v řadě stala Komorní scéna Aréna Ostrava. Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou se stalo drama Anny Saavedry Olga (Horrory z Hrádečku), kterou uvedlo Divadlo Letí. Cenu za nejlepší scénografii obdržely hned dva počiny – v první řadě umělci podílející se na inscenaci Pomezí Projektu Pomezí Praha, tedy Lukáš Brychta, Štěpán Tretiag, Tereza Gsöllhoferová, Eva Justichová a Natálie Rajnišová. Druhou oceněnou scénou se stala ta k inscenaci Pěna dní v Klicperově divadle Hradec Králové, kterou vytvořil Jakub Kopecký.
Cenu za nejlepší hudbu si odnesl Jiří Vyšohlíd za inscenaci O bílé lani v Divadle Drak Hradec Králové. V neposlední řadě, talentem roku se stal herec a divadelní autor Tomáš Dianiška, který dříve působil v libereckém Divadle F. X. Šaldy, odkud se před dvěma lety přesunul na pražskou Palmovku.
Ceny divadelní kritiky , Národní divadlo Brno , Studio Hrdinů , Klicperovo divadlo , Divadlo Letí , Komorní scéna Aréna Ostrava , Pavlína Štorková (herečka) , Stanislav Majer (herec) , Tomáš Dianiška (herec)
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 59 minutami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 1 hodinou
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 2 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 3 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 4 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 4 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 5 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 7 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 8 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 9 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.
Zdroj: Libor Novák