Liberec – Příští týden se uskuteční již čtyřiadvacátý ročník mezinárodního festivalu Mateřinka. Jediný festival ve střední Evropě, který se zaměřuje na tvorbu profesionálních loutkových divadel pro děti, letos hostí čtrnáct českých souborů a čtyři zahraniční.
Naivní divadlo Liberec a Statutární město Liberec letos pořádají již čtyřiadvacátý ročník mezinárodního festivalu Mateřinka. Festival se jako jediný ve střední Evropě zaměřuje na tvorbu profesionálních loutkových divadel pro děti předškolního věku. Letos přijalo pozvání na festival čtrnáct domácích souborů a divadla z Belgie, Dánska, Slovinska a Slovenska.
Letošní ročník dá prostor novému trendu v oblasti loutkového divadla pro děti, takzvanému Theatre for Toddlers, tedy divadlu pro batolata. Specifická kontaktní představení jsou určena dětem od jednoho roku do tří let a na Mateřinku je přiveze pravidelný účastník festivalu, Theater De Spiegel z Belgie, ale také Gertrud Exner a její Teater Blik z Dánska.
Kromě soutěžních představení mohou návštěvníci využít i bohatého doprovodného programu, který nabízí workshopy uznávaných loutkářských scénografů, filmovou projekci v kině Varšava, večerní produkce a koncerty v klubu Naivního divadla či zajímavé výstavy.
Součástí doprovodného programu je například výstava v Severočeském muzeu, která představí fenomén vietnamského vodního loutkového divadla, tradiční zahajovací průvod masek za doprovodu živé hudby nebo představení pod širým nebem, která se letos budou konat přímo v „lázeňské“ zahradě Oblastní galerie a také v zahradě Jedličkova ústavu. Vystoupí také divadelní bigband Orchestroj na náměstí Dr. E. Beneše.
Během sobotního slavnostního ukončení ocení odborná porota vybrané výkony z inscenací.
Festival Mateřinka se uskuteční ve dnech 13. – 17. června 2017 v Liberci.
Související
Zemřel loutkoherec Zdeněk Peřina
Strašpytel nemůže v Liberci plném tajuplných světů uspět
Naivní divadlo Liberec , festival Mateřinka , Loutky , festivaly , Divadla , kultura
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 52 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah.
Zdroj: Libor Novák