Legendární muzikál i interaktivní detektivka. Moravské divadlo Olomouc zveřejnilo plán na příští sezónu

Olomouc - Shakespeare, Mozart, The Beatles. Moravské divadlo Olomouc chystá na příští sezónu tucet inscenací, mezi kterými je například legendární filmový muzikál, detektivka, o jejímž konci rozhodnou diváci, či balet s hudbou liverpoolských "brouků".

Na jevišti Moravského divadla Olomouc se příští sezonu potkáte s kupcem z Benátek, který touží získat libru masa, donem Alfonsem, který dobře ví, že nic se nehledá obtížněji než věrná žena, ale i s Brouky z Liverpoolu či se dvěma, kteří spolu chodili z čisté lásky. Divadelní rok 2018/2019 bude v Olomouci bohatší o tucet novinek.

„Jako každým rokem připravujeme repertoár baletu, činohry, opery a operety s nesmírnou péčí, snažíme se o sdělnost i poslání, aktuálnost i uměleckou kvalitu vybraných titulů. Divadlo je a má být zrcadlem společnosti, umělecká díla, která se zde rodí, mají nejen bavit, ale také kultivovat, klást otázky i nabízet odpovědi. Divadlo je a bylo vždy zdrojem zábavy a poučení, ale také místem mnoha společenských událostí a důležitých setkání. Nechť je tomu tak i v sezoně, která stojí před námi,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Soubor činohry uvede v příští sezoně šest premiérových titulů. „Máme v nabídce jeden muzikál, salónní tragikomedii, po hodně dlouhé odmlce také detektivní komedii, klasický titul z pera Williama Shakespeara a opět i jednu adaptaci věhlasného díla světové literatury. Zkrátka si u nás vybere každý,“ zdůraznil umělecký šéf souboru Roman Vencl.

Velkým lákadlem je zmiňovaná detektivní komedie Splašené nůžky, v níž o vývoji děje rozhodují sami diváci. „Na tuto premiéru se velmi těším. Jednak proto, že jde o detektivní komedii, což je žánr, který se u nás v činohře za těch osm sezon, co tu působím, ještě neobjevil, a také proto, že se jedná o naprosto mimořádnou hru, jež láme rekordy po celém světě a diváci i herci ji zkrátka milují. Je to neuvěřitelná interaktivní komedie, kde vraha musí vypátrat a usvědčit publikum,“ popsal Vencl.

Po více než třech letech od premiéry Šakalích let se olomoucká činohra znovu pustí do přípravy muzikálu. A to rovnou do legendárních Starců na chmelu, od jejichž filmové premiéry uplyne příští rok už 55 let „Tento titul byl jasnou volbou a poté jsme hledali ideálního režiséra. Petr Novotný je jednoznačně českým muzikálovým esem, stál například za premiérami úspěšných muzikálů Jesus Christ Superstar a Evita. S naším divadlem bude spolupracovat vůbec poprvé,“ sdělil Vencl.

Nebudou chybět ani klasická díla světové literatury a dramatiky. Po dvaceti letech se na olomoucké jeviště vrátí Evžen Oněgin, tentokrát v nastudování Bogdana Kokotka, uměleckého šéfa polské scény Těšínského divadla. Režie inscenace Shakespearova Kupce benátského se pak zhostí umělecký šéf olomouckého Divadla Tramtarie Vladislav Kracík.

V repertoáru souboru opery a operety se objeví další česky zpívaná opera. A to jedna z nejznámějších u nás i ve světě. „Operu Její pastorkyňa uvedeme v Moravském divadle u příležitosti devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka. Zařazením tohoto geniálního hudebního díla do repertoáru chceme olomouckého diváka postupně vést k poznávání operní literatury dvacátého století, současně je to možnost zvýšení uměleckých nároků na náš soubor,“ uvedl umělecký šéf Miloslav Oswald.

Po předloňské premiéře Kouzelné flétny se můžeme těšit na další inscenaci Mozartovy opery. Tentokrát to bude Così fan tutte. „Můj vztah k Mozartově hudbě je velmi blízký a silný. Vždy jsem v ní navzdory pocitu jednoduchosti, kterou vzbuzuje, nacházel velké tajemno a hloubku. Così fan tutte je malá opera co do obsazení, ale přitom umělecky velmi náročná. Navíc v příštím roce oslaví dvě stě třicet let od svého vzniku,“ upozornil Oswald.

Milovníci operety se mohou těšit na jeden domácí a jeden zahraniční titul – ještě letos stihne soubor uvést lidovou humornou operetu Járy Beneše Na tý louce zelený, v únoru příštího roku pak bude mít premiéru Orfeus v podsvětí, inscenace světově proslulé operety Jacquese Offenbacha, jehož tvorba je olomouckému publiku dobře známá – stačí připomenout inscenace Hoffmannovy povídky, Krásná Helena či Rytíř Modrovous.

Baletní soubor pojal nabídku premiér v duchu maximálního tanečního kontrastu. „První premiérou bude vyloženě na přání mnoha diváků uvedení slavné skupiny The Beatles na naše jeviště. A to ve zcela nové inscenaci, ve které znovu ožijí členové legendární skupiny v časech své největší slávy. Při druhé premiéře si přijdou na své milovníci velkého klasického baletu. Bajadéra Ludwiga Minkuse je celovečerním romantickým baletem, který se odehrává v orientálním prostředí daleké Indie,“ přiblížil umělecký šéf souboru Robert Balogh.

Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 3. do 25. dubna, nové předplatitele uvítají v pokladně Moravského divadla Olomouc od 2. května. „Věříme, že naši předplatitelé ocení pestrost v nabídce nových premiér. Jsou opět zastoupeny všechny žánry a v širokém záběru titulů si jistě každý vybere své favority. Příznivá zpráva je, že ceny vstupného zůstávají pro příští sezonu nezměněny,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný. Podrobnější informace včetně katalogu a ceníku předplatného budou od 28. března umístěny na webových stránkách divadla www.moravskedivadlo.cz, sekce Předplatné na sezonu 2018/19.

Prodej předplatného na příští sezonu bude doprovázet propagační spot. Jeho tvůrce Roman Vencl přišel se sloganem Řekněte to divadlem. „Ve spotu tentokrát neúčinkují umělci Moravského divadla, ale naši návštěvníci-diváci. Vybral jsem šest neherců počínaje studenty hejčínského gymnázia přes dva aktéry středního věku až po paní Janu Majtnerovou, která je bývalou sólistkou naší opery. Je to v pořadí třetí kampaň na prodej předplatného, kterou jsem připravil, a poprvé není laděna komediálně, nýbrž naprosto seriózně, tak doufám, že se výsledek bude divákům líbit a vyvolá v nich chuť koupit si naše předplatné,“ sdělil Vencl. Natáčení spotu probíhalo v areálu hejčínského gymnázia, v kavárně Café La Fée, ale i v bytě Romana Vencla a samozřejmě přímo v budově divadla.

Související

Elena Gazdíková v operetě Vinobraní (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky

Olomouc - Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K oslavám se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo koncert ke stému výročí vzniku Československé republiky. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň.

Více souvisejících

Moravské divadlo Olomouc (MDO) Pavel Hekela (ředitel MDO) William Shakespeare Roman Vencl (herec) Leoš Janáček The Beatles Robert Balogh (režisér choreograf) Wolfgang Amadeus Mozart

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy