Praha - Divadlo na Vinohradech se dnes naposledy rozloučilo herečkou Gabrielou Vránovou, která zemřela 16. června ve věku 78 let. Přišli zejména její herečtí kolegové, kteří se hodinu střídali v čestné stráži u rakve na mnoha květinami a věnci ozdobeném pódiu.
Na pódiu byla veliká fotografie herečky, lidé, kteří Vránovou měli rádi z jejích divadelních, televizních i filmových rolí, přinášeli květiny.
Poklonu jí na pódiu dnes věnovali Igor Bareš, Naďa Konvalinková, Eliška Balzerová, Petr Rychlý, Jaroslav Satoranský nebo Otakar Brousek mladší. Rozloučit se přišla i Ivanka Devátá, režisér František Laurin, dramaturg Gustav Oplustil nebo rozhlasový režisér Karel Weinlich. Na závěr hodinové tiché vzpomínky se zvedla poslední opona.
Gabriela Vránová hrála v řadě televizních inscenací a filmů, seriálové role měla v Chalupářích nebo Sňatcích z rozumu. Díky svému specificky zabarvenému hlasu ji posluchači znali z rozhlasových her a pohádek. Neopomenutelná je také její práce v dabingu, za který obdržela Cenu Františka Filipovského.
Z televizních rolí ji kdysi proslavila učitelka Hajská v seriálu My všichni školou povinní, hrála také první ženu vlastence Borna ve Sňatcích z rozumu, v seriálu F. L. Věk byla představitelkou slečny Betty.
Její velkou láskou byla poezie a věnovala se uměleckému přednesu. Sama napsala desítky fejetonů, které se později staly základem knihy Magnetický vítr.
Související
Zemřela populární herečka Gabriela Vránová, bylo jí 78 let
Gabriela Vránová , Divadlo na Vinohradech , Praha , kultura
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 54 minutami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 1 hodinou
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 2 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 3 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 3 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák