Poprvé v Čechách: Jistě, pane premiére na divadelních prknech!

Praha-Divadlo Bez zábradlí uvede v české premiéře nejúspěšnější britskou komedii desetiletí Jistě, pane premiére!. Břitká komedie autorů Antonyho Jaye a Jonathana Lynna ze zákulisí vysoké politiky volně navazuje na kultovní televizní seriál Jistě, pane ministře!.

Deník Shopaholičky

Politickou satiru Jistě, pane premiére! ale napsali Jay a Lynn přímo pro divadelní prkna. Představení plné jiskřivého anglického humoru láme v Británii divácké rekordy a přízeň si získalo i u kritiků. Česká premiéra v Divadle Bez zábradlí je plánována na 27. ledna 2014. Titulní roli si zahraje ředitel divadla Karel Heřmánek, mazaného vládního tajemníka Josef Carda, osobního tajemníka premiéra Karel Heřmánek ml., jako zvláštní poradkyni uvidíme Danu Morávkovou, v roli velvyslance Kumranistánu se představí Stanislav Zindulka a postavu ředitele BBC ztvární Petr Pospíchal.

„Mám rád chytré komedie, ke kterým hra Jistě, pane premiére! určitě patří. Jde o hru z prostředí vysoké politiky o nízkých zájmech politiků. Kdyby to nebylo tak k smíchu, bylo by to k pláči a naopak. Ačkoli je hra britská, silně připomíná prostředí naší politické scény. Jsem přesvědčen, že české diváky pobaví stejně jako diváky v Británii. My si ji každopádně užíváme, " říká ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek, který se ujal režie spolu s Michalem Pavlíkem, překlad je dílem Martina Stropnického.V satiře ostré jako žiletka, plné vtipných situací a slovních smečů, jde opět o to jedno: o politiku. Příběh o vládní krizi a o problémech premiéra Jima Hackera se neodehrává ani v parlamentu, ani ve vládě, nýbrž v jeho soukromí. Poněkud nedůvtipný a opatrnický Hacker se snaží zachránit před krachem zemi, ale hlavně svoji pozici. V té chvíli přichází tajemník vládního kabinetu a předkládá svůj důmyslný plán, jak kolapsu zabránit.Víte, že...?

Autoři Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, Antony Jay a Jonathan Lynn, napsali tuto divadelní komedii po třiceti letech od vysílání prvních dílů slavného „britcomu". Ve Velké Británii divadelní představení láme od roku 2010 rekordy v návštěvnosti a aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí.Plán tajemníka kabinetu Sira HumphreyhoApplebyho se jmenuje Kumranistán. Našla se tam obrovská ložiska ropy a nabízejí Británii možnost půjčky. Vše ale komplikuje neslušný návrh ministra zahraničí Kumranistánu - podaří se Jimu Hackerovi a jeho týmu vyřešit pochybnou situaci a vyhnout se kardinální ostudě? Nechte se překvapit.Televizní seriál byl původně navržen jako instruktáž pro manažery, který měl demonstrovat odstrašující chování politiků. Od osmdesátých let si získal prostřednictvím televizního vysílání BBC spoustu příznivců, a to i mezi politiky. Margaret Thatcherová dokonce na motivy seriálu napsala krátký skeč, ve kterém se objevila o Vánocích roku 1984.Nesmrtelný seriál třikrát vyhrál ocenění britské televizní akademie BAFTA a v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob. V roce 2013 vznikl televizní remake s obměněným obsazením.

Deník Shopaholičky

Související

Dana Morávková v péči Petra Clinic (foto: Petra Clinic)

Jak nejraději odpočívá herečka Dana Morávková?

Oblíbená herečka Dana Morávková je pracovně velmi vytížená. Pravidelně ji můžeme vídat například v Divadle Bez zábradlí, kromě toho je i manželkou a maminkou. Jak nejraději odpočívá a kam chodí na kosmetická ošetření?

Více souvisejících

Dana Morávková -

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

před 1 hodinou

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 3 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 6 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk

Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy