Praha - Herci Viktor Preiss a Dagmar Havlová, revue Pavla Kohouta o Karlu Hašlerovi a scénografové Jan Dušek a David Bazika jsou mezi prvními držiteli nové ceny August.
Tu chce na základě divácké ankety i do budoucna udělovat pražské Divadlo na Vinohradech. Podle mluvčí této scény Zuzany Paulusové anketa trvala půl roku a soustředila divácké tipy v pěti kategoriích pro devět inscenací uvedených v premiéře v sezoně 2012/2013.Cenu za nejlepší inscenaci získala divadelní revue Pavla Kohouta Hašler... tvůrčího týmu pod vedením režiséra Tomáše Töpfera. Zároveň se umístila jako první i za scénografii a hudbu. Dramatik a spisovatel Pavel Kohout napsal příběh písničkáře, o němž se vedou spory, zda byl kýčařem či klasikem."Hašler je pro mě Karel Gott konce mocnářství i první republiky, který si navíc písně sám skládal i psal. S jeho postavou se nabízelo předvést i krizové dějiny Čech a českou povahu," uvedl Kohout. Jeho spolupráce s vinohradskou scénou začala už v roce 1949, kdy pro ni přeložil ruskou veršovanou hru Sláva; premiéru měla v prosinci 1950. Celkem napsal pro Divadlo na Vinohradech 16 her, z toho polovinu tvoří jevištní adaptace světových autorů.Hašler byl hvězdou tehdejšího "showbyznysu" a současně hercem Národního divadla. Právě pro toto dvojí angažmá musel "zlatou kapličku" opustit. Přesto, či právě proto, Hašlera publikum nezavrhlo. Naopak - milovalo ho i tehdy, když propůjčil své příjmení stejně oblíbeným bonbonům. Během druhé světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. V roce 1941 byl zatčen gestapem a téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.V kategorii nejlepší scénografie se Hašler... (scéna Jan Dušek) dělí o prvenství s inscenací hry Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy (scéna David Bazika).
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
před 2 hodinami
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
před 3 hodinami
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
před 4 hodinami
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
před 5 hodinami
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
před 7 hodinami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 8 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 8 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 10 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 10 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 12 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
Kreml připustil ochotu ruského prezidenta Vladimira Putina jednat s Donaldem Trumpem. Jenže nikoliv o míru na Ukrajině, nýbrž o jaderném odzbrojení. Otázka mírových jednání tak stále leží na stole. Jak exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl americký politolog a historik Alexander Motyl, Trump to s Ruskem jako hlavní překážkou k míru „myslí vážně“.
Zdroj: Jakub Jurek