ROZHOVOR – Ve Švandově divadle na Smíchově vrcholí přípravy na uvedení inscenace Proměna od Franze Kafky. Představitele titulní role Marka Pospíchala jsme se zeptali, jak byl pojat námět herci, které vede jako režisér umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.
Co Vás prvně napadlo, když jste se dozvěděl, že na repertoár bude zařazena hra Proměna dle Franze Kafky?
Věděl jsem to už víc než rok dopředu od režiséra Doda Gombára. A měl jsem v úmyslu se na tuto roli dobře fyzicky připravit. Nakonec mi to však neumožnily zdravotní komplikace, které se se mnou vlečou už asi půl roku. Naše pojetí Kafkovy povídky však nakonec naštěstí tolik fyzických schopností nevyžadovalo.
Jak jste se s námětem seznámil?
Povídku jsem už kdysi četl. Nyní jsem si ji jen osvěžil v paměti. Poslouchal jsem i rozhlasovou hru a četl několik jiných knih, které se Proměny týkaly.
Hrajete hlavní roli Řehoře Samsy. Jak dlouho jste se s jeho situací sžíval?
Tak jako s každou jinou rolí - v průběhu zkoušek.
Je těžké vystihnout v divadelním provedení hloubku Kafkových úvah?
Nejsem autor, ani blízký kamarád, jsem interpret, který loví v hloubkách svých úvah, které Kafkův text podněcuje. Pojmenovat, poslepovat a někomu pak své úvahy předat, je vždycky těžké.
Vyprávění Proměny ve Vašem divadle bude doslovné nebo metaforické? Moment, kdy se živitel rodiny ocitne v situaci, kdy už rodinu živit nemůže, lze totiž velmi snadno přenést do normálního života, kde se nikdo v brouka nemění.
Ano, máte pravdu. Pro mne je brouk metafora na nevyřčené rodinné problémy, komplexy, špatné vztahy a absenci dialog. A taky na přepracovanost, lidský shon a nenaplněné skutečné touhy a sny.
Hrál jste v řadě inscenací Švandova divadla. Je Proměna v něčem jiná?
Naopak. Myslím, že na předchozí tituly navazuje. Je to nejmladší sestra kontroverzních nebo vyhraněných inscenací.
Jak byste diváky do divadla na tuto inscenaci pozval?
Přijďte otevření a bez předsudků.
Marek Pospíchal (*1977, Petrohrad) vystudoval na brněnské JAMU činoherní herectví. Po studiích nastoupil do HaDivadla, spolupracoval s několika divadly. Poté jej cesta zavedla do Činoherního studia v Ústní nad Labem. V roce 2010 změnil angažmá a nastoupil do Švandova divadla na Smíchově, kde v současné době hraje v devíti inscenacích. Tou devátou 30. května bude právě Proměna. Objevil se i v několika seriálech, zahrál si například v seriálech Expozitura, Comeback, České století či Clona.
Související
Lupiči ze Švandova divadla dopadeni. Původně to vypadalo na dokonalý zločin, přiznala policie
Pražská kavárna útočí. Jedni ji brání, druzí ji haní, vše u Švandů
Švandovo divadlo na Smíchově , Marek Pospíchal
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě