Co vám nový film Celebrity s.r.o. poskytne? Možná místy dost nepříjemné zrcadlo

RECENZE - Česká komedie to nemá vůbec lehké. Spíš se vzpomíná na letité kousky "pro pamětníky" a opravdu se v kině zasmát už chce hodně velké štěstí. Teď se tuto situaci pokusí změnit Tomáš Hrobský.

Pokud je vám to jméno povědomé, pak se nemýlíte. Takhle se jmenoval hlavní hrdina filmu Pojedeme k moři, na nějž Jiří Mádl z pozice režiséra dohlížel. Teď skloubil jméno a profesi a zasedá na filmovou židli téhož významu, ale nikoli bujaře, nýbrž s pocitem doživotního galejníka. Nekonečný seriál Podej štěstí ruku mu nabízí něco docela jiného, než po čem touží - stačí se podívat na plakáty v jeho bytě, a než je v názvu tohoto nikdy nekončícího pořadu - stálé hádky s herci a řešení jejich vzájemného haštěření, problémy na place, kde se zapomíná text, přihlouplé až nesmyslné scény, aby všechno dorazil jeho chráněnec rekvizitář Voříšek, který zdemoluje i to, co v podstatě není možné zničit.

Na co se má pan režisér vlastně těšit? Svůj neúspěch při zkouškách na FAMU a nadbíhání producentky Puflerové si léčí u pohledné švadlenky Jany (nebo dnešní mluvou módní návrhářky), která si otevřela nový boutique d'Amour, a to přímo v domě, kde bydlí. Když odmyslí dvě neskonale vlezlé sousedky, pořád ten život za něco stojí. Možná i proto si troufne šťouchnout do hnízda, které vypadá jako neškodné muší sídlo, ovšem vystartují z něj sršni vedení vlivným mafiánem Křečkem, jehož ve svém filmu ztvární tak, že má televize přímo kolosální problém. Uklidnit jednonohého padoucha není jen tak, situace se zamotává a Tomáš skončí v ochranném programu svědků v malebné vísce Holiny. I tam dokáže uplatnit své kvality, jenže ho hryže fakt, že Janě nestačil říci, kde vlastně je. Proto se rozhodne věci napravit.

Celebrity s.r.o. mají jeden zádrhel - nelze je vnímat jako celistvé dílo. Pokud k zhruba první polovině přistoupíte ve stylu klasických děl trojjediného režisérského klanu Zucker-Abrahams-Zucker, budete se bavit. , bavit se budete. Tvůrcům se podařilo velice dobře vystihnout absurditu těchto "mýdlových oper," kde je v chystaných dvou stovkách dílů honem třeba napravit, co se zbabralo v předchozích pěti stech, naprosté pohrdání dějem a úlitbu všemu možnému, ba co víc, přehnanou péčí o všudypřítomnou podporu je dohnali k absurdní dokonalosti. I pološílené či zcela maniakální zvraty v nekonečném ději dokáží zaútočit na bránici. 

Jenže pak nastane drama, i když mafián Křeček zrovna nepůsobí dojmem, že by se ho někdo musel bát. Ona lehkost a příjemná nadsázka se pomaloučku a nenápadně vytrácí. Neznamená to, že v Holinách je unylé smutno, i tady se žertuje, třebaže někdy v poněkud tmavém hávu. Jenže to vypadá, jako kdybychom viděli před námi lehce kluzkou plochu a dávno před ní jsme si uvědomili, že nemáme pneumatiky se vzorkem - proto volíme opatrnost a jistotu. Tímto zvratem stále v linii filmu vlastně není nic špatně, jen to přeřazení nemusí každému připadat šťastné a trochu zbourá dobře vybudovanou předchozí náladu. V tomto směru je velmi důležité, jak umíte rychle přepnout a přijmout něco ve stylu přechodu z rockového klubu do státní opery. 

Herecké výkony mají tři hlavní pilíře. Řekněte Jiřímu Mádlovi, ať zahraje například legendární pražské strašidélko zvané přiblbý antoušek Miliovj a hned poté nechť přejde do role lstivého poradce ze světa vysoké politiky, zvládne to s nadhledem a bude to zážitek. Jeho režisér Hrobský totiž nepůsobí ani rozverně, rezignovaně, nadšeně či splašeně zamilovaně, dokáže vždy dát z každého pohárku ochutnat a pak si s tímto mokem s požitkem hraje. Věříme mu snad každý pohyb svalu v obličeji, protože v nich není nic, co by se nemohlo odehrát. To producentka Puflerová, která by i intimní život nejspíš chtěla nacpat do rudé křivky jen a pouze stoupající, představuje s umíněnou zarytostí a patřičnou nadsázkou produkt dnešních odpovědných pracovníků, posedlých čímkoli, jen aby v první řadě stoupal rating. A třetí do party, mafián Křeček v podání Roberta Jaškówa, možná nepůsobí tak výrazně, ale dává příběhu potřebný impuls k pohybu. V jeho případě je však do jisté míry smolnou skutečností, že má sice projevem zcela jinou, ale více než zdatnou konkurenci v Gangsterovi Ka.

Bohužel poněkud se ztrácí Monika Horváthová, především značně emotivně setrvalou polohou. V jejím případě by divák určitě přivítal projev o něco živější, ale kdo ví, třeba byl záměr trochu vykompenzovat eskapády technika Voříška, u kterého je zase jistým problémem vědomí, že na 90 % tušíme, co zase zkazí a na 95% se nespleteme. Pozornost ještě zaslouží Ladislav Mrkvička v roli zoufale nerozhodného ředitele televize, který by všechny seriály nejraději vyměnil za klidný odchod do důchodu.

Nelze přehlédnout, že některé nápady, ať vědomě či zcela náhodou, už prověřil čas. Mám tím zejména na mysli otázku širší nohavice při braní míry na kalhoty (co by na to řekl šikovatel Vogeltanz a Vlasta v Cimrmanově záskoku? Nic, tam se rozhodli pro pravou stranu), dále likvidaci nebezpečného protivníka významným oceněním, v tomto případě Českým lvem (to Ahme v druhém filmu Beatles zvaném Help! použila k záchraně Ringa před zběsilým náboženským fanatikem Zlatou desku), přítomnost PP (všichni víme, o čem je řeč) je také věcí dávno známou, ať z paměti vytáhneme Veni, Vidi, Vici nebo Jurský park, i když v tomto případě je začlněnění postav a produktů sympaticky dotaženo do hodně vysokých pater. Pokud někomu připadají bubny v kostele jako bizarní nápad, mohu jen litovat, že nezažil pohřeb hudebního machra a bubeníka Karla Káši-Jahna v kostele sv. Salvátora. Pak by se takové produkci nedivil. 

Na Celebrity tedy vyražte s vědomím, že se můžete jen pobavit a přijímat situaci takovou, jak je nám předestřena. Nic méně, nic více, což někdy docela stačí. Převažují velmi slušné herecké výkony, na pár věcí si určitě vzpomenete i několik dní po shlédnutí filmu. A věřte tomu, že to v současné produkci ve světě stříbrných pláten není pravidlem.

Celkové hodnocení: 60 %

CELEBRITY s.r.o. 

Hrají: Jiří Mádl (Tomáš Hrobský), Vilma Cibulková (producentka Puflerová), Monika Horváthová (Jana), Filip Kaňkovský (rekvizitář Voříšek), Robert Jašków (mafián Křeček), Antonín Procházka (seriálová postava Albert), Robert Nebřenský (seriálový mafián Šneček), Zuzana Bydžovská (herečka Zlámalová), Andrea Kerestešová (herečka Marná), Marián Geišberg (Jožko), Martin Stránský (detektiv), Zdena Hadrbolcová, Jaroslava Obermaierová (sousedky), Miroslav Táborský (číšník) a Tomáš Vorel, Roman Ráž, Jiří Blažek, Dušan Klein, Mária Dufková, Jan Rudovský a Miloš Zahradník jako přijímací komise FAMU.

Scénář: Jiří Mádl, Petr HudskýKamera: Martin DubaHudba: Zdeněk MertaRežie: Miloslav Šmídmajer

ČR, 2015, 108 minut, komediePremiéra: 29. října 2015 

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem filmu

Související

Film Celebrity s.r.o.

Co se dělo na natáčení filmu Celebrity s.r.o.?

Praha - Točit film nemusí být jen náročné a únavné, o tom se přesvědčili tvůrci nové české komedie Celebrity s.r.o., která ve čtvrtek 29. října vstupuje do kin. Přečtěte si jejich veselé historky z natáčení.

Více souvisejících

film Celebrity s.r.o. Jiří Mádl recenze

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy