Praha - Rodinný snímek z úchvatného světa ze života na souši, ve vodě i hlubinách oceánu kolem ostrova ukrytého před zraky lidí. Obrovské dobrodružství, které prožívají obří želvy, stejně jako napínavé situace, do nichž dostávají drobné rybky. A také mnoho let úsilí o možnost natáčet v místech, kam je lidem a zvláště filmařům vstup zakázán.
To vše se skrývá pod titulem Aldabra: Byl jednou jeden ostrov. Příběh plný fascinujících dobrodružství přírodního světa se spojuje s mimořádným zážitek, jaký může nabídnout jen 3D technologie.
Aldabra je korálový atol, který leží v Indickém oceánu nedaleko Seychel. Dostat se sem není jednoduché hned z několika důvodů. Ostrov je přísně chráněným přírodním dědictvím UNESCO, takže vstup sem je povolen pouze na speciální povolení. Český štáb, který zde mohl natáčet, byl teprve druhý v historii. Když se společnosti Stralite Pictures podařilo po několika letech získat povolení k natáčení, mysleli si filmaři, že mají vyhráno. Na Aldabru se však dostali až na několikátý pokus.
Zdroj: YouTubeZdejší vody jsou teritoriem somálských pirátů, proto musela být cesta několikrát odložena. Jednou se dokonce těsně před vyplutím dozvěděli, že piráti dostali hlášku a chystají se na ně. Nechybělo mnoho a loď naložená technikou v hodnotě několika milionů mohla jít ke dnu a štáb by mohl i padnout do zajetí. Cesta se nakonec podařila i díky tomu, že seychelská vláda, pod níž Aldabra patří, nabídla ozbrojený doprovod. „Po dvou letech práce, příprav a vývoje techniky a všech těch problémech, které jsme museli překonat, jsme měli pocit, že se chystáme na let do vesmíru," říká režisér Steve Lichtag.
Ani samotné natáčení na Aldabře nebylo bez nebezpečí. Především proto, že se točilo mezi žraloky. Režisér má s těmito tvory řadu zkušeností, byl prvním filmařem, který kdysi pro svůj film Charcharias – Velký, bílý natočil lidožravého žraloka bez ochranné klece. V moři kolem Aldabry se zase ocitl v obklíčení celého hejna žraloků. „Když jsem se brodil v noci z lodi na ostrov, moje baterka se nad vodou přehřála a zhasla. V momentě jsem se ocitl ve tmě, půl kilometru od pobřeží se kolem mě hemžilo dvacet žraloků. V momentě mě doslova obklíčili, " popisuje Lichtag. „Žralok v přesvícené vodě nevidí, ale ve tmě se z něj stane pěkná bestie," přiznává režisér, kterému se nakonec s pomocí kolegů podařilo dostat do bezpečí bez úhony.
Další zajímavosti kolem natáčení filmu najdete v presskitu.
Související
Dnešní filmové premiéry: Zvolíte gangstery, další díl "hladové" ságy nebo kouzelné místo na zemi?
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 1 hodinou
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 1 hodinou
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 2 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 3 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 4 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 5 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 5 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 6 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 7 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 7 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
Když se k původní domorodé komunitě v severním Ontariu přiblížil lesní požár, většina obyvatel uposlechla výzvy k evakuaci. Hubert Wigwas z rezervace Gull Bay se však rozhodl zůstat a bojovat. Osmapadesátiletý radní instaloval na střechu svého domu rozstřikovače vody, připravil člun k případnému úniku po jezeře a začal obcházet seniory, kteří v místě rovněž setrvali. Jeho příběh ilustruje rostoucí trend napříč Kanadou, kde se řada lidí odmítá nečinně přihlížet, jak plameny pohlcují jejich celoživotní majetek.
Zdroj: Libor Novák