Praha - Co se vám vybaví, když uslyšíte legendární hlášku „Ježišikriste, Bavorov s malým b“? Není to nic jiného než česká komedie Slunce seno s Helenou Růžičkovou v hlavní a nezapomenutelné roli. Právě tato legenda českého filmu 4. ledna před 12 lety podlehla zákeřné nemoci, ale právě díky jejímu osobitému talentu si jí dnes a denně připomínáme.
Dnes je tomu přesně 12 let od smrti jedné z největších českých hereček Heleny Růžičkové. Tato žena plná energie a tvůrčích schopností se do našeho podvědomí zapsala především díky ústředním rolím ve velkolepých českých filmech jako jsou například Homolkovi a sním spojená postava Heduš nebo v trilogii Slunce seno, ze kterého vznikla dnes tolik proklamovaná postava Škopkové.
Nesmíme však zapomenout i na jiné její obdivuhodné přínosy, od české kinematografie, přes rozhlas a dabing, až k divadelním prknům. Za povšimnutí také stojí, že svojí tvorbou přispěla i do knižních řad, popisem svého boje s rakovinou, který právě 4. 1. 2004 prohrála.
Přesto Helena Růžičková nadále žije jak na televizních obrazovkách, tak v srdcích svých přátel a fanoušků a je tak důkazem toho, co přesně znamená slovo legenda.
Související
Nepoznali byste ji. Helenu Růžičkovou milovalo celé Česko, takhle vypadala za mlada
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Slavii se poslední zápas v Lize mistrů nevydařil. Ani na Kypru si výhru nepřipsala
před 57 minutami
Končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitosti. Týká se statisíců lidí
před 1 hodinou
Kolář přiznal, že Pavel si s Macinkou volal prostřednictvím jeho telefonu
před 2 hodinami
Počasí má v části Česka dělat do středy potíže. Platí výstraha
před 3 hodinami
Není to jen hybridní konflikt. Rusko je v otevřené válce s Evropou, varuje americký generál
před 4 hodinami
Vláda schválila odsunutí termínu pro vyplácení superdávky. Macinka začne komunikovat jinak, oznámil Babiš
před 4 hodinami
Nic se nezměnilo. Trump chce stále ovládnout Grónsko, varuje premiér
před 5 hodinami
Klempíř si na ministerstvo pozve umělce, kteří ho kritizovali na nedělní demonstraci
před 6 hodinami
Íránský prezident vydal pokyn k zahájení rozhovorů se Spojenými státy
před 7 hodinami
Papež jmenoval novým pražským arcibiskupem Stanislava Přibyla
před 7 hodinami
Propaganda mě označuje za nepřítele, lidé na ulicích mi ale děkují, říká moskevský novinář BBC
před 8 hodinami
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
před 9 hodinami
Turek tvrdí, že má od právníků připravený návrh žaloby na Pavla
před 9 hodinami
Desetitisíce mrtvých, beztrestné mučení a znásilňování. Analytici odhalili, jak se mění svět
před 10 hodinami
V kontaktu s Epsteinem byla i norská a švédská královská rodina, odhalily nové spisy
před 11 hodinami
OSN na hranici finančního kolapsu. Zachráním ji, prohlašuje Trump. O miliardových dluzích USA ale mlčí
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy a sníh se s Českem tento týden rozloučí? Už o víkendu přijde zlom
včera
Olympiáda pod tlakem: V Itálii se protestuje proti ICE, v Epsteinových dokumentech figuruje jméno šéfa výboru
včera
Ruské nálety zasáhly autobus plný horníků a porodnici. 21 mrtvých
včera
Izrael po téměř dvou letech otevře Palestincům hraniční přechod v Rafáhu
Izraelské úřady oznámily, že hlavní hraniční přechod v Rafáhu se v pondělí znovu otevře pro Palestince. Brána do válkou zničeného území byla od května 2024 téměř nepřetržitě uzavřena. Před vypuknutím konfliktu představoval Rafáh na hranici s Egyptem jedinou přímou cestu do světa pro většinu obyvatel Gazy a zároveň klíčový bod pro přísun pomoci.
Zdroj: Libor Novák