RECENZE: Slíbená princezna přináší atraktivní podívanou pro milovníky negativismu, ne pro děti

RECENZE - Stejně jako Štědrý den, ani první svátek vánoční se neobejde bez originální pohádky z produkce České televize. Pravý rytíř, kterého jsme mohli zhlédnout včera, ale moc vysokou laťku nenasadil, a ještěže tak. Slíbená princezna je totiž v některých ohledech ještě horším snímkem.

Scénář Slíbené nevěsty je postaven na motivech oblíbené Zlatovlásky a kromě ní a udatného Jiříka je ústřední postavou také zlý kníže Honorád, který vyšle svého čeledína, aby se vypravil do světa a dívku mu přivedl. Po řadě dobrodružných situací se čeledín Jiřík dostane až ke království, kde je jedinou neprovdanou princeznou nejmladší ze dvanácti dcer zlatovlasá dívka Radost.

Psali jsme: RECENZE: Na animovaný Zpívej se lze dívat různýma očima, vysloveně nezklame nikdy RECENZE: Manžel na hodinu dostal novou uniformu a o trochu více vtipu RECENZE: Démonická Inkarnace vymete nanejvýš 86 minut z vašeho života RECENZE: "Vložený" příběh Star Wars Story: Rogue One útočí na srdce fanoušků kultu  

Aby si ji Jiřík mohl odvést, musí splnit tři úkoly a porazit svého soka, piráta Za Bié Ocradé. Jiříkovi v jeho cestě pomáhají zvířata, jeho družina Božemiánů, ale i sama princezna, která si místo knížete vybere Jiříka.

Pokud jste se při čtení pozastavili u postavy piráta, učinili jste správně. V prostředí Zlatovlásky totiž jde o zcela novou postavu, která naznačuje, že scénář Slíbené princezny na to jde po svém a původní pohádkou se skutečně jen inspiruje. To sice nemusí být vždy na škodu, v některých případech to ale působí mírně humorně.

Nejen na pirátských postavách lze vidět i další aspekt, kterým se pohádka honosí, a sice určitá modernizace. Ačkoli jde o klasické středověké pohádkové prostředí, jednání postav a některé scény či předměty dávají znát snahu o přiblížení příběhu moderní době. Paradoxně se to filmařům podařilo relativně bez chyb, čímž se jim povedlo překonat štědrovečerního Pravého rytíře.

Přesto Slíbená princezna není bez chyb, naopak jich má docela dost. Zřejmě největší problém vystihuje věta, která zazní ke konci snímku: "Kníže se utopil, kníže je mrtvý. Zabiják kníže, ten, co rozdává smrt. Kníže zemřel." Skutečně jde o větu z pohádky pro děti a kdyby šlo jen o tuto jednu větu, nic moc by se nestalo. Aby rodinná pohádka ale trpěla na přemíru negativismu, to se jen tak nevidí.

Charaktery postav jsou zkrátka nepříjemné a místy až protivné. Prakticky celý film se tak jen křičí, nadává, ukazuje, jak je všechno špatně a jak moc na sebe dokáží lidé být zlí. Díky tomu pohádka nedokáže působit pohádkově a pověstného dobra se v ní mnoho nedočkáme.

Psali jsme: RECENZE: Pravý rytíř se snaží o originalitu, na Vánoce se ale nehodí  

Pravý rytíř, které Česká televize uvedla v sobotu, trpěl přemírou nepovedených až trapných vtipů. Slíbená princezna se jakoby poučila z tohoto nešvaru a pro změnu se o ně skoro vůbec nepokusila. Humor sice primární náplní pohádek není, dokáže je ale příjemně obzvláštnit a přiblížit i dospělejšímu publiku, které by o tento žánr jinak nejevilo zájem. V tomto případě se ale nic světoborného nekoná a snímek tak vyhlíží poněkud suše. 

Klasickým problémem českých pohádek poslední doby jsou dialogy a ani Slíbená princezna není v tomto ohledu výjimkou. Neoplývají originalitou a zapadají do průměrné šedi béčkových či céčkových filmů. Ani po kostýmové stránce se snímek příliš nepovedl a zachraňuje ho prakticky jen krásné české prostředí.

Psali jsme: Nevhodný vánoční dárek. Kam s ním? Na Štědrý den si nejvíc diváků vybralo pohádku Pravý rytíř Dostali jste pod stromeček peníze? V e-shopech dnes začínají povánoční výprodeje Jak se na Vánoce dívá islám? Muslimský komentátor připomíná zásadní informace  

Přes to všechno se nejedná o takovou tragédii, jakou byl štědrovečerní Pravý rytíř. Nádech exotiky Slíbené princezně sluší a i přes zbytečně velké množství postav lze vidět, že si filmaři s tímto filmem skutečně vyhráli. Karel Jaromír Erben by sice možná zaplakal, kdyby viděl, co vše je možné z jeho původního díla vytvořit, na druhou stranu je příběh živý a docela rychle odsýpá.

Celkové hodnocení: 35 %

SLÍBENÁ PRINCEZNA

PohádkaČesko, 2016, 106 min

Režie: Ivan PokornýScénář: Iva ProcházkováKamera: Vladimír HolomekHudba: Jiří HájekHrají: Jan Cina, Marta Dancingerová, Jan Dolanský, Ondrej Kovaľ, Jitka Čvančarová, Václav Vydra nejml., Martin Stránský, Karel Čepek, Anna Linhartová, Ladislav Dušek, Jiří Severa, Jan Španbauer, Petr Stach, Zuzana Stavná, Hana Vagnerová, Markéta Frösslová, Ondřej Novák, Jan Plouhar

Související

Více souvisejících

film Slíbená princezna recenze pohádka

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Prezident Petr Pavel

Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat

Prezident Petr Pavel v rozhovoru pro britský deník The Guardian důrazně vyzval Severoatlantickou alianci, aby vůči Rusku ukázala zuby a začala na jeho neustálé provokace reagovat rozhodně a asymetricky. Bývalý generál a někdejší předseda vojenského výboru NATO varoval, že pokud alianční partneři neprojeví dostatečnou tvrdost při testování odolnosti na východním křídle, Moskva bude své agresivní akce pod prahem článku 5 nadále stupňovat. Jako možné odvetné kroky, které sice nezabíjejí lidi, ale jsou pro Kreml vysoce citlivé, zmínil například odpojení Ruska od internetu, vyřazení z globálních bankovních systémů nebo sestřelování letounů narušujících vzdušný prostor Aliance.

před 1 hodinou

V Brně začalo setkání sudetských Němců. (21.5.2026)

Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům

V Pohořelicích na Brněnsku se sešla zhruba tisícovka lidí, aby si připomněla tragické události spojené s poválečným nuceným odsunem německy hovořícího obyvatelstva z Brna. Účastníci se odtud vydali na třicetikilometrovou Pouť smíření, která se již od roku 2007 symbolicky chodí v opačném směru než původní pochod z května 1945. Tehdy bylo z domovů vyhnáno tisíce lidí, převážně žen, dětí a starců, přičemž zhruba 1 700 z nich strastiplnou cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Zatímco část poutníků absolvuje celou trasu, k závěrečnému kilometru se v Brně připojí také předseda Senátu Miloš Vystrčil.

před 2 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico

Prezident Petr Pavel v rozhovoru na fóru GLOBSEC otevřeně popsal svůj komplikovaný vztah s premiérem Andrejem Babišem. Jejich vzájemné vazby označil za realistické, což podle něj znamená, že zažívají lepší i horší období, avšak běžná praktická komunikace mezi nimi nadále funguje. Bývalý generál s nadsázkou dodal, že díky své minulosti v oblasti obrany má určité zkušenosti, které může využít k vysvětlení komplikovaných témat. Vztahy mezi oběma ústavními činiteli jsou napjaté již delší dobu, přičemž do otevřeně nepřátelské roviny přešly po loňském návratu šéfa hnutí ANO do premiérského křesla, kdy se střetávají v otázkách demokratických norem i mezinárodní politiky.

před 3 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů

Demokratická republika Kongo čelí v pořadí již sedmnácté epidemii nebezpečného viru ebola, přičemž humanitární organizace a zdravotníci varují před jejím rychlým šířením. Podle expertů je situace vážná a oficiálně potvrzené případy zdaleka neodrážejí skutečný rozsah nákazy. Tamní křehký zdravotnický systém se ocitá pod obrovským tlakem a zástupci neziskového sektoru naléhavě žádají o koordinovanou mezinárodní pomoc, protože situace na místě se stále vymyká kontrole.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka

Ruská hlava státu Vladimir Putin má podle vyjádření šéfa estonské tajné služby stále méně času na dosažení úspěchu ve válečném konfliktu na Ukrajině. Na vině je současný pat na bojišti a současně se množící vnitrostátní potíže. Kaupo Rosin, který vede estonskou zahraniční zpravodajskou službu, v rozhovoru v Tallinnu uvedl, že v horizontu následujících čtyř až pěti měsíců může Kreml ztratit možnost vyjednávat z pozice síly.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Instagram

Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?

Před prosincovým zavedením restrikcí pro využívání sociálních sítí mladistvými v Austrálii se vedly bouřlivé debaty o možných rizicích. Odborníci se obávali především toho, že teenageři ztratí kontakt s aktuálním děním, protože pro ně tyto platformy představují hlavní a často i návykový informační kanál. Čerstvé vědecké poznatky shromážděné několik měsíců po začátku platnosti nové legislativy ukazují, jakým způsobem vládní zásah reálně ovlivnil chování tamní mládeže.

včera

včera

Bayraktar

Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?

Americká armáda v Litvě úspěšně zakončila rozsáhlé vojenské cvičení Project Flytrap 5.0 (v překladu mucholapka, pozn. red.), které bylo zaměřeno na testování moderních technologií proti nepřátelským bezpilotním letounům. Manévry pod vedením pátého sboru americké armády probíhaly ve výcvikovém prostoru Pabrade, který se nachází pouhých třicet kilometrů od hranic s Běloruskem. Do cvičení se zapojil také druhý kavaleristický pluk americké armády, 52. brigáda protivzdušné obrany a třetí výsadkový pluk britských ozbrojených sil.

včera

Hormuzský průliv

NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko

Švédsko nevylučuje možný podíl Severoatlantické aliance na znovuotevření strategického Hormuzského průlivu. Před ministerským zasedáním NATO ve městě Helsingborg to v rozhovoru uvedla švédská ministryně zahraničí Maria Malmer Stenergard. Podle jejího vyjádření je zachování volné plavby v této oblasti klíčovým zájmem Švédska i celé Evropy, a Teherán by neměl mít možnost využívat vodní cestu jako zbraň. Ministryně proto vyjádřila otevřenost k diskusím o různých formátech řešení této krize.

včera

Marco Rubio

Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio během ministerského zasedání ve Švédsku oznámil, že nadcházející vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v Ankaře bude patřit k nejdůležitějším summitům lídrů v celé historii NATO. Hlavním důvodem je nutnost reagovat na otevřené zklamání prezidenta Donalda Trumpa z toho, jakým způsobem aliance přistoupila k americkým vojenským operacím na Blízkém východě. Podle šéfa americké diplomacie se tento zásadní rozpor nepodaří vyřešit okamžitě, ale bude vyžadovat podrobné jednání na nejvyšší úrovni hlav států za přibližně šest týdnů.

včera

Grónsko

Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej

V hlavním městě Grónska, Nuuku, se v pátek sešly stovky místních obyvatel před novým americkým konzulátem, aby vyjádřily svůj nesouhlas s ambicemi Donalda Trumpa získat nad tímto ostrovem větší vliv. Protestní shromáždění se uskutečnilo na závěr týdne, během něhož toto poloautonomní dánské území poprvé navštívil Trumpův zvláštní zmocněnec Jeff Landry. Organizátor akce Aqqalukkuluk Fontain v této souvislosti připomněl, že grónská vláda již dříve americké administrativě jasně vzkázala, že ostrov není na prodej.

včera

Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?

Spojené státy americké oficiálně vznesly obvinění z vraždy a spiknutí proti bývalému kubánskému prezidentovi Raúlu Castrovi a pěti dalším osobám. Případ se týká sestřelení dvou civilních letadel organizace kubánských exulantů Bratři na záchranu v roce 1996, při kterém zahynuli čtyři lidé, včetně tří občanů USA. Současný kubánský prezident Miguel Díaz-Canel označil tento právní krok za čistě politický manévr bez jakéhokoli právního základu. Americký ministr zahraničí Marco Rubio naopak reagoval prohlášením, že Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, a šanci na mírovou dohodu mezi oběma zeměmi nevidí jako vysokou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy