Kdy bude Oscar za nejatraktivnější mimozemšťanku? Filmová akademie čelí výsměchu

Los Angeles - Ceremoniál předávání Oscarů se má dočkat změn, přibude například kategorie divácky oblíbený film. Na americkou Akademii filmového umění a věd se už kvůli tomu valí kritika.

Oscarový scenárista Adam McKay na twitteru zažertoval, že jistě bude brzy následovat kategorie pro "nejatraktivnější mimozemšťanku". 

Nejasnosti ohledně nové kategorie i toho, které divácky méně přitažlivé ceny vypadnou kvůli zkrácení přenosu z živého vysílání, již otřásají oscarovou sezonou. "V ní přitom jde o miliony dolarů," píše list The Wall Street Journal (WSJ).

Oscary zasáhly velké změny již v minulosti, například když kromě tradičních studií mohly se svými filmy v hlavních kategoriích soutěžit i nováčci jako Netflix a Amazon. Nová kategorie pro populární filmy ale vyvolala velké pozdvižení. Akademie přitom dosud nesdělila, jakým způsobem se do ní filmy kvalifikují a zda o ceně rozhodnou členové akademie, nebo veřejnost.

Podle oscarového producenta a člena akademie Dana Jinkse je chvályhodné, že se akademie rozhodla show změnit a věci urychlit. "Cena pro nejpopulárnější film mi ale připadá jako podlézavost," řekl Jinks. Akademie musí sice myslet na sledovanost, ale nesmí ohrozit prestiž Oscarů, dodal.

Režisér snímku Když Harry potkal Sally Rob Reiner si myslí, že v nové kategorii budou bodovat pouze akční filmy a Oscaři přijdou o svůj lesk. Kritika je tak silná, že někteří soudí, že akademie, která se změnami přišla kvůli konstantně klesající sledovanosti, od svého nápadu odstoupí.

Jako film, který by mohl být v nové kategorii zastoupen, bývá uváděn Black Panther, kritiky vysoce hodnocený trhák studia Walt Disney. 

Související

Ilustrační fotografie.

Hollywood odtajnil nominace na Oscara. Nejvíce šancí má snímek Síla psa

Film Síla psa od produkční a streamovací společnosti Netflix vede v počtu nominací na Oscary, má šanci na zisk až 12 zlatých sošek včetně nejlepšího filmu a režie. Sci-fi snímek Duna získal deset nominací, ačkoliv mu kromě bojů o nejlepší film chybí želízka v ohni v dalších nejsledovanějších kategoriích.

Více souvisejících

Americký Oscar filmy Americká Akademie filmového umění a věd kultura

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy