Praha přivítá 10. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Praha - Do Prahy už podesáté zavítá Mezinárodní festival outdoorových filmů, divákům od soboty 24. listopadu přiblíží v kinech Atlas a Lucerna adrenalinové sporty i exotická místa planety. Letos festival projel 35 městy, jeho pražský program představili pořadatelé na úterní tiskové konferenci.

Letošní jubilejní 10. ročník se konal v rekordních 35 českých a slovenských městech. Návštěvníci měli možnost vidět 105 filmů ze 16 zemí v 65 filmových dnech. Celkem se v rámci festivalu uskutečnilo 310 filmových bloků. Pořadatelé spočítali, že než festival dostal do Prahy, urazil 7500 km.

"Náš festival dospěl do takového stádia, že už účast filmů na festivalu je vlastně úspěch, protože až čtvrtina přihlášených snímků se na festival nedostane," uvedl ředitel festivalu Jiří Kráčalík. "Letošní program je opravdu našlapaný výbornými filmy," dodal.

Mezinárodní festival outdoorových filmů pořadatelé rozdělili do pěti kategorií: dobrodružný sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružný vodní sportovní film, cestopisný film a nesoutěžní film.

V kině Atlas budou projekce začínat každý den od 17.30 a bude se promítat do 2. prosince. Kromě outdoorových filmů je v kině Atlas pro návštěvníky připravena výstava sportovních fotografií Vítka Ludvíka, který je dvorním fotografem Red Bullu a držitelem mnoha ocenění. Ludvík se sám aktivně oddává téměř všemu, co fotí, což dodává snímkům tu pravou autenticitu.

Filmové večery v Lucerně navážou na kino Atlas a budou probíhat od 3. prosince až do ukončení festivalu. V Lucerně se začíná každý večer od 18.30 a ve středu 5. prosince výjimečně o hodinu dříve. Návštěvníci se mohou těšit také na besedu s čestným hostem Krzysztofem Wielickým, který jako pátý člověk na světě zdolal všechny osmitisícovky bez kyslíku.

Slavnostní finálový večer jubilejního 10. ročníku s předáváním cen vítězným filmům proběhne jako každým rokem v pražské Lucerně 8. prosince od 17.45. Moderování se ujme známý cestovatel a filmař Petr Horký. Přítomna bude celá řada osobností z oblasti sportu i kultury. Návštěvníci uvidí ukázky vítězných filmů a také bohatý kulturní program.

Programu se zúčastní čeští olympionici včetně Dany Zátopkové, Květy Jeriové-Peckové nebo Vavřince Hradílka. Z kulturní oblasti přijaly pozvání například Olga Sommerová, zpěvačka Melis Soyaslanová nebo Dagmar Havlová.

Související

Více souvisejících

Praha filmové festivaly Olga Sommerová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy