Brno - V Brně začalo natáčení filmu režiséra Jiřího Stracha o Chartě 77. Příběh Osmy se odehrává na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
Hlavní roli normalizačního úředníka režisér svěřil Ivanu Trojanovi. Dále ve firmu hrají Zuzana Stivínová, Jiří Dvořák a Zuzana Kajnarová. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Česká televize."Nepracujeme s Chartou jako artefaktem, ani nerekonstruujeme skutečnou událost," uvedl scenárista Marek Epstein. Tvůrci chtějí ukázat, jak se člověk postaví k situaci, která po něm vyžaduje odvahu a rozhodnutí. "Náš příběh by neměl být dobovou sondou, ale jen prostředím k otázkám, které hlodají v každém z nás. Snahou je černá komedie s nadějí," uvedl Epstein.Hlavní hrdina prožívá ve filmu špatný den, ve kterém se mu na hlavu sesype všechno, co do té doby stavěl. Chvatně se snaží uvést věci zpět do původního stavu. Jak se ale nakonec ukáže, i pohromy mohou být k něčemu dobré.Štáb filmu o neplánovaném podpisu Charty 77 bude v říjnu k vidění na několika místech v Brně, mimo jiné v Líšni, v ulicích Cejl a Bratislavská. Jiří Strach připravuje v brněnském studiu České televize podle scénáře Marka Epsteina už druhý film. V roce 2012 tady natočil pohádku Šťastný smolař.
Související
Nový film ČT Osmy proměnil bývalý obchod se zeleninou na byt ze 70. let
Film Osmy , Jiří Strach (režisér) , Česká televize
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák