ČT bojuje o diváka, schválila stovky projektů. Zabere nový Jan Hus?

Praha - Mezi novými projekty České televize je například dvoudílný historický film o Janu Husovi s Matějem Hádkem v hlavní roli, kriminální seriál Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem či zábavní pořad Pečený sněhulák v režii Jakuba Koháka. Televize plánuje pokračovat i v některých dosavadních cyklech jako Škoda lásky nebo dokumentárním Českém žurnálu. Pro dětské diváky pak vznikají pohádky jako Princezna a písař nebo Bylo nebylo od tvůrců sitcomu Čtvrtá hvězda. Nové pořady dnes novinářům představila ČT.

Programová rada České televize loni schválila 453 nových projektů, což znamenalo poloviční nárůst proti předchozímu roku. Předpokládané investice ve výši zhruba miliardy korun by vzhledem k úsporám provozních nákladů přesto měly zůstat na stejné výši.

"V roce 2013 jsme spouštěli na konci srpna dva nové televizní kanály, dětské ČT:D a kulturní ČT art, a pro ně kreativní producenti připravovali řadu programů," vysvětlil zvýšení počtu pořadů generální ředitel ČT Petr Dvořák. 

Novým oznámeným projektem je dvoudílný historický film vznikající k šestistému výročí upálení Jana Husa. Režisér Jiří Svoboda do hlavní role významné osobnosti českých dějin obsadil herce Matěje Hádka. Scénář napsala spisovatelka Eva Kantůrková. "Jan Hus je veliký projekt, asi jeden z největších filmů, do kterých se kdy Česká televize pustila," poznamenal ředitel vývoje ČT Jan Maxa. Do budoucna by se podle něj ČT chtěla věnovat dalším postavám z české historie, například Antonínu Dvořákovi nebo Karlu IV. Jan Hus by se měl na obrazovkách objevit v polovině příštího roku.

Zástupcem detektivního žánru na obrazovce ČT bude dvanáctidílný seriál Vraždy v kruhu, ve kterém se vedle Ivana Trojana objeví například i herci Marek Němec nebo Richard Krajčo. 

Mezi oznámenými dokumentárními projekty je mimo jiné film o 55. sezoně divadla Semafor pod názvem Nejistá sezona Semaforu. Režisér Marek Sklář dílo původně zamýšlel jako přípravy obnoveného představení Kdyby tisíc klarinetů od prvních zkoušek po premiéru v loňském roce. 

Dokumentární tvorbu, která představuje 40 procent všech loni schválených projektů, dále reprezentuje i série o mentálně postižených lidech Pět statečných nebo cyklus o důchodcích Nabručení. 

Příspěvkem k televizní zábavě by podle České televize měl být nový pořad Pečený sněhulák. Pásmo skečů a absurdního humoru vznikající v režii Jakuba Koháka má ještě letos navázat na někdejší Českou sodu a oblíbené pořady ze zahraničí.

Česká televize rovněž představila novou soutěž Boj o koláč, v níž pět herců Marek Daniel, Josef Polášek, Bára Poláková, Tomáš Měcháček a Tomáš Jeřábek bude soupeřit o pozici nejlepšího komika televizní zábavy.

Řadu projektů Česká televize připravila i pro dětské diváky. Vzniknout mají například pohádky v režii Karla Janáka Princezna a písař a Velká obrázková loupež nebo Bylo nebylo, kterou připravují Petr Kolečko a Jan Prušinovský, autoři sitcomu Čtvrtá hvězda. Dětem předškolního věku má být určena Angličtina s Hurvínkem.

Věčný boj s Novou

Nova se v roce 2013 vrátila před ČT na pozici nejsledovanější televize. Stanice televizní skupiny Nova dosáhly loni nejvyšší sledovanosti, mezi diváky staršími patnácti let měly úhrnný podíl 31,17 %. O vedoucí postavení z roku 2012 tak přišla Česká televize, jejíž stanice sledovalo 29,83 % diváků. Podíl stanic Primy se meziročně propadl na 22,44 %, informuje Mediář.cz.

Loňskými výsledky Nova však jen velmi mírně korigovala značný propad svého podílu za poslední léta – ještě v roce 2009 atakovala 40% hranici. Česká televize se oproti tomu drží od začátku dekády stabilně kolem 30 %. Prima i přes pokles loni dosáhla třetího nejlepšího výsledku ve své historii. A Barrandov zastavil – poprvé od startu v roce 2009 – svůj dosavadní růst.

V obecné skupině dospělých 15+ si stanice Novy se v úhrnu meziročně polepšily o 1,32 procentního bodu. I když o něco poklesla sledovanost Novy a Novy Cinema, kompenzovala to zvýšená sledovanost Fandy a nové stanice Smíchov a Telka.

Podíl České televize se loni snížil o 0,33 procentního bodu, přestože ČT1 a ČT24 svůj podíl meziročně zvýšily a přibyl i dvojkanál ČT:D/Art. Celková čísla totiž srazil pokles sledovanosti ČT Sport, které v roce 2012 pomohlo vysílání letních olympijských her v roce 2012.

Nejvíc, o 1,72 procentního bodu se meziročně propadl podíl stanic Primy, jejíž podíl na trhu klesl na 22,44 %. Její výkon táhla dolů především nízká sledovanost hlavního kanálu, přidaly se i propady Primy Cool a Primy Love. Bilanci tak nestačil dorovnat nový dokumentární kanál Prima Zoom, byť přilákal rovná 2 % diváků, dodává Mediář.cz.

Související

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud

Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají. 
Václav Moravec a Andrej Babiš

Moravec prozradil, kolik bral jako moderátor Otázek na ČT

Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo. 

Více souvisejících

Česká televize TV Nova Petr Dvořák

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

před 3 hodinami

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

před 4 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk

Z britských vládních kruhů stále silněji zaznívají hlasy, podle kterých britský premiér Keir Starmer již v pondělí oznámí plán na své odstoupení z funkce. Ačkoli předseda vlády ještě donedávna vytrvale prohlašoval, že z úřadu neodejde a je připraven čelit jakékoli vnitrostranické výzvě, atmosféra v Downing Street se během posledních osmačtyřiceti hodin zásadně proměnila. Několik vysoce postavených zdrojů z nitra vládního kabinetu se nyní shoduje na tom, že ministerský předseda představí časový harmonogram své rezignace ve velmi brzké době.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Rusko v plamenech po útoku ukrajinských dronů

Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?

Během čtvrtečního ranního náletu ukrajinských bezpilotních letounů na Moskvu připomínala ruská reakce spíše chaotické úsilí než promyšlenou strategickou obranu. Záběry z ulic hlavního města, které analyzovali vojenští experti, zachycují vojáky odpalující přenosné protiletadlové komplety z ramen přímo u rušné dálnice za plného provozu.

před 12 hodinami

Brexit

Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?

Dvě třetiny občanů Evropské unie by podpořily návrat Velké Británie do tohoto bloku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který realizoval thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) v 15 zemích. Podle těchto dat považuje 66 % respondentů opětovné členství Spojeného království za velmi dobrý, dobrý nebo neutrální nápad. Podpora se pohybovala od nejnižších hodnot v Bulharsku (56 %), Francii a Itálii (59 %) až po nejvyšší v Nizozemsku a Dánsku (75 %). Bližší vztahy mezi EU a Británií schvaluje také většina voličů krajně pravicových a unijních kritických stran, jako je polská Konfederace (71 %), německá AfD (58 %) či francouzské Národní sdružení (58 %).

před 13 hodinami

před 14 hodinami

 J. D. Vance

Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem

Ve Švýcarsku mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem, a to i přesto, že íránská armáda oznámila opětovné uzavření Hormuzského průlivu. Důvodem tohoto kroku mají být izraelské útoky na jižní Libanon. Americká armáda nicméně toto tvrzení zpochybnila a uvedla, že lodní doprava v oblasti nadále funguje. Podle Teheránu bylo uzavření průlivu reakcí na smrtící údery ze strany Izraele v Libanonu, což Írán považuje za porušení dohody o ukončení války, kterou dříve uzavřel s USA. Americký viceprezident JD Vance přistál ve Švýcarsku v neděli brzy ráno a začátek nového kola rozhovorů se očekává později během dne.

před 16 hodinami

Letní počasí

Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku

Nadcházející týden přinese letní až tropické teploty, které zpočátku doprovodí přeháňky a bouřky. Na začátku týdne bude převládat polojasno nebo jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se však místy vyskytnou i silné bouřky. Meteorologové z ČHMÚ.cz upozorňují, že je mohou doprovázet kroupy, nárazy větru a přívalové srážky s úhrny kolem 35 mm. 

včera

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů

Kreml v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko zůstává otevřené dialogu s Evropou, ale v žádném případě nepřijme jakákoliv ultimáta. Toto vyjádření přichází v době, kdy Moskva pohrozila další eskalací konfliktu v reakci na dosud největší ukrajinský vzdušný útok na ruské hlavní město. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval před zahájením masivních koordinovaných úderů, které budou prováděny na pravidelné bázi.

včera

Na stadionech, které hostí letošní MS, se běžně hraje spíš americký fotbal.

Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar

V úvodu 2. kola základních skupin fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se dařilo dvěma domácím pořadatelům. Mexiko si jako první tým na tomto šampionátu zajistilo postup ze skupiny, když poté, co před tím porazilo Jihoafrickou republiku 2:0, si nyní poradilo 1:0 i s Jižní Koreou. Druhý domácí tým Kanada si ve svém zápase jasně poradila pro změnu s Katarem, nad kterých vyhrála 6:0 s tím, že hattrick zaznamenal Jonathan David. Na tento duel však nebude vzpomínat v dobrém Koné, jemuž byla po tvrdém zákroku zlomena noha a účast na MS tak pro něj skončila. Švýcaři odčinili své úvodní zaváhání s Katerem a tentokrát žádné překvapení nepřipustilo s Bosnou a Hercegovinou, nad kterou vyhráli 4:1.

včera

Donald Trump

Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyostřil svůj spor s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, když zopakoval své tvrzení, že ho na summitu skupiny G7 ve Francii opakovaně a naléhavě žádala o společnou fotografii. Trump na sociálních sítích uvedl, že italská předsedkyně vlády, která dosud patřila k jeho klíčovým evropským spojencům, žadonila o snímek znovu a znovu. Zároveň prohlásil, že popularita Meloniové v její vlasti prudce klesá, což dává do souvislosti s jejím odmítnutím podpořit Spojené státy v nedávném vojenském konfliktu s Íránem.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody

Írán oznámil uzavření strategického Hormuzského průlivu a obvinil Spojené státy a Izrael z hrubého porušení nedávno podepsané mírové dohody. Teherán tímto radikálním krokem reaguje na pokračující vojenské operace izraelské armády na území jižního Libanonu. Podle íránského vojenského velení jde o přímou reakci na flagrantní nedodržení slibů ze strany Washingtonu, který měl zajistit klid zbraní ve všech oblastech zasažených širším konfliktem.

včera

včera

Pantsir-S

Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir

Ruské síly posílily ochranu moskevské rafinérie v jihozápadní části metropole umístěním dalšího protiletadlového systému Pantsir. Nové stanoviště se nachází nedaleko sjezdu z moskevského dálničního okruhu, jen několik stovek metrů od samotného průmyslového areálu. Podle analytiků z Defence Express tento krok jasně ukazuje na snahu zabezpečit klíčovou infrastrukturu po nedávných vzdušných útocích.

včera

Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy

První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy