Praha – Akční dokumentární film Sametoví teroristé, který sklidil úspěch již na slavnostní premiéře v rámci Febiofestu, nyní vstupuje i do českých kin. Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostrochovského a „teroristy“ Vladimíra Hučína ve dnech 10. - 11. dubna v pražských kinech Světozor a Lucerna.
Stano, Fero a Vladimír jsou tři skuteční muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svodody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají ve slovensko-česko-chorvatském dokumentu Sametoví teroristé. Film natočili společně přední slovenští režiséři Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Celovečerní snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi a který balancuje na hraně dokumentu a fikce sklidil úspěch již na slavnostní premiéře v rámci Febiofestu. Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostochovského a „teroristy" Vladimíra Hučína v rámci Dnů evropského filmu dne 10. dubna 2014 od 18:30 hodin v kině Světozor. A následující den také od 20:45 hodin v kině Lucerna, poté bude snímek putovat i do dalších kin.Českými producenty jsou Vít Klusák a Filip Remunda ze společnosti Hypermarket Film, kteří v minulosti stáli za snímky Český sen, Český mír nebo za cyklem dokumentů Český žurnál. Film vznikl v koprodukci s Českou televizí. Mezinárodní premiéra proběhla v únoru v soutěžní sekci Forum na festivalu Berlinale, kde dokument získal Cenu diváků. Na MFF v Karlových Varech obdrželi Sametoví teroristé cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří Fedeora, snímek byl vybrán jak na prestižní festival Hot Docs v Kanadě, tak i na Febiofest, Finále Plzeň a řadu dalších zahraničních festivalů.Všichni tři muži ve filmu „přehrávají" své tehdejší činy a zároveň odhalují, co dělají dnes. Prvním z nich je v Čechách dobře známý Vladimír Hučín, který byl hned několikrát v žaláři za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů. Další, Stanislav Kratochvíl, který chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu připraveného na oslavy Svátku práce, skončil na pět let za mřížemi. František Bednár připravoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. I on šel do vězení. „Přestože se jedná o dokument, nabízí akční scény i atraktivní příběhy opravdových akčních hrdinů. A navíc jméno Hučín hučí v hlavě nejedné generaci", dodává distributor filmu Richard Němec.
Zdroj: YouTubeO tom, proč by se měli lidé přijít podívat do kin na jejich snímek, má každý z režisérů mírně jinou představu. Pavol Pekarčík si myslí, že „hlavním důvodem je to, aby se divák zaktivizoval a potkal v kině další aktivní lidi a společně se podívali na film o tom, že někdo nebyl pasivní a o něco se snažil." Podle Ivana Ostrochovského jde o „pravý hollywoodský film plný tvrdohlavých hrdinů, kteří chtějí změnit svět, plný krásných žen a východoevropského happy endu." A pro Petera Kerekese má film i „praktickou rovinu, kdy se divák může naučit, jak připravit atentát na prezidenta nebo jak sestrojit bombu. Což se může kdykoliv hodit. A kromě toho, aspoň tedy doufáme, je ten film vtipný."
Související
Akční dokument Sametoví teroristé bude uveden v předpremiéře na Febiofestu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 2 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 3 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 5 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
Neznámý pachatel během července v Jablonci nad Nisou napadl nejméně dvě ženy. Případem se zabývá policie, která se obrací na případné další oběti. V souvislosti s případem se pátrá po mladém muži. Útočník zatím naštěstí nikomu fyzicky neublížil.
Zdroj: Jan Hrabě