Festival filmových komedií vyhrály Ženy v běhu, zabodovali i Lábus či Janžurová

Na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují zvítězil snímek režiséra Martina Horského Ženy v běhu, který získal hlavní cenu Zlatý prim. Horský dostal také cenu za nejlepší scénář, Ondřej Vetchý za nejlepší mužský herecký výkon v tomto filmu, uvedla Kateřina Toholová z pořadatelského týmu.

Letošní ročník přehlídky je jednačtyřicátý, dříve se jmenovala Novoměstský hrnec smíchu. V soutěžní části se představilo devět snímků, dalších 17 filmových projekcí bylo nesoutěžních, pořadatelé napočítali více než 2900 diváků.

Porota udělovala také další ocenění. Cena za výtvarný počin patří Lukáši Hyksovi za film Teroristka, za výkon mladého umělce dvojici Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar za snímek Letní hokej.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Iva Janžurová za snímek Teroristka. Za nejlepší režii patří cena Radku Bajgarovi, režisérovi stejného filmu. Jiří Lábus dostal cenu za nezapomenutelné role v českých filmových komediích. Mimo to byla delegaci k filmu Přes prsty udělena cena partnerů přehlídky za "výjimečný smíchový počin na festivalu".

Filmy tradičně oceňují také diváci. Nejvíc se jim líbila komedie filmu Přes prsty. V sále se lidé smáli 22,5 procenta z celkového času filmu. Rekord má stále Kameňák Zdeňka Trošky s téměř 37 procenty.

Porota loni hodnotila 12 filmů a 20 snímků bylo nesoutěžních. Hlavní cenu Zlatý prim tehdy získal film Tátova volha v režii Jiřího Vejdělka, který dostal od poroty také ocenění za nejlepší režii. Lidé se loni na festivalu nejdéle smáli romantické komedii režiséra Rudolfa Havlíka Po čem muži touží.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se festival jmenoval Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu a poslední tři roky nese jméno Festival české filmové komedie. Rozpočet letošního ročníku je přes 1,5 milionu korun, dvě třetiny nákladů nese Nové Město nad Metují.

Související

Z filmu Vlastníci

Na Festivalu české filmové komedie bodoval snímek Vlastníci

Hlavní cenu Zlatý prim získal na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují snímek Vlastníci. Jeho režisérovi Jiřímu Havelkovi porota přiřkla i cenu za nejlepší scénář a režii. Tvůrce sám se ze závěrečného večera z rodinných důvodů na poslední chvíli omluvil.

Více souvisejících

Festival české filmové komedie film Ženy v běhu kultura Ondřej Vetchý (herec) Iva Janžurová Jiří Lábus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 8 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy