Nejvíc Oscarů získala Duna, nejlepším filmem je V rytmu srdce

Oscar za nejlepší film je poprvé v historii nejprestižnějších hollywoodských ocenění v rukou streamovací společnosti - americká filmová akademie dala svou hlavní cenu snímku V rytmu srdce z produkce platformy Apple TV+, který porazil kritiky favorizovanou Sílu psa od společnosti Netflix.

První zlatou sošku své kariéry si odnesl Will Smith, který se během galavečera dostal do slovní i fyzické potyčky s komikem Chrisem Rockem. Pro Sílu psa, hlavní želízko v ohni společnosti Netflix, byl večer zklamáním, dokázala proměnit jen jednu z 12 nominací, s nimiž do včera vstupovala. Ocenění si odnesla režisérka tohoto psychologického westernu Jane Campionová.

Pořadatelé galavečera se uchýlili k dosud nevyzkoušenému kroku, kdy vítěze osmi zpravidla méně sledovaných kategorií oznámili ještě před vysílanou částí galavečera a v rámci televizního přenosu vyhlásili držitele cen jen urychleně, přičemž děkovné řeči výherců přehráli ze záznamu.

To však vytvořilo zvláštní dynamiku, jelikož čtyři z těchto předem rozdaných ocenění vyhrálo sci-fi Duna, a to filmovou scénografii, střih, zvuk a hudbu. Jejím autorem byl známý filmový skladatel Hans Zimmer, který tím získal již druhou zlatou sošku své kariéry.

Duna pak získala ještě zlaté sošky za kameru a zvláštní efekty a dohromady tak nasbírala šest výher, nejvíce z letošního ročníku. Během hlavní části udílení se nicméně v důsledku nového systému zástupci filmu objevili na pódiu jen dvakrát a snímek proto stál spíše v pozadí galavečera.

Velký úspěch zaznamenal film V rytmu srdce, jemuž se zadařilo ve všech třech kategoriích, v nichž byl nominován. Kromě nejlepšího filmu to byl také výkon ve vedlejší roli, za nějž byl oceněn neslyšící herec Troy Kotsur, jež přednesl děkovný proslov ve znakové řeči. Film dostal Oscara rovněž za nejlepší scénář podle předlohy.

Willa Smithe akademie ocenila poprvé v jeho kariéře, a to rovnou v hlavní herecké kategorii. Hrdina filmu o dětství tenisových hvězd Sereny a Venus Williamsových s názvem Král Richard: Zrození šampiónek způsobil značný rozruch. Po vtipu komika Chrise Rocka na adresu Smithovy manželky dal herec Rockovi facku a následně na něj již ze svého místa dvakrát zařval "Neber si do své hnusné huby jméno mojí ženy!"

"Richard Williams byl urputným ochráncem svojí rodiny," řekl Smith později při děkovném proslovu zjevně s odkazem na incident, který podle médií velmi poznamenal atmosféru v sále Dolby Theatre. Herec se pak omluvil filmové akademii a vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

Jessica Chastainová se stala nejlepší herečkou v hlavní roli za film The Eyes of Tammy Faye, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší masky. Oscara za ženský výkon ve vedlejší roli získala Ariana Deboseová za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem.

Ocenění za nejlepší cizojazyčný film si z Oscarů odnesl podle očekávání japonský roadmovie Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho, nominace v dalších kategoriích nicméně neproměnil. Pro Japonsko je vítězství Drive My Car již pátým úspěchem v této kategorii, sošku si odnáší poprvé od roku 2008.

Ocenění za animovaný celovečerní snímek získal film Encanto od společnosti Disney, pro kterou se jedná o čtvrtý úspěch v kategorii od roku 2002, kdy se začala udílet. Cenu za nejlepší původní scénář dostal film Belfast a kategorii nejlepší kostýmy ovládla Cruella. Jako nejlepší dokumentární film minulého roku americká filmová akademie zvolila snímek Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat) o festivalu v newyorském Harlemu z roku 1969.

Nejlepší písní zvolila akademie úvodní skladbu k poslednímu filmu s agentem Jamesem Bondem Není čas zemřít od 20leté Britky Billie Eilish. Ta na galavečeru rovněž skladbu zazpívala. Na začátku udílení vystoupila také zpěvačka Beyoncé se skladbou k filmu Král Richard: Zrození šampiónek.

Pořadatelé před slavnostním večerem prohlašovali, že budou chtít srazit celkový čas udílení cen pod tři hodiny, což se jim nakonec nepovedlo o 40 minut. Během ceremoniálu se kromě vystoupení tria moderátorek a hudebních čísel také připomínala výročí uvedení význačných hollywoodských děl, jako prvního snímku série s Jamesem Bondem a filmů Kmotr, k němuž promluvil jeho režisér Francis Ford Coppola, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, nebo Juno.

Akademie během slavnostního vyhlášení rovněž krátce vyzvala ke chvilce ticha k uctění obětí války na Ukrajině a diváky nabádala k pomoci milionům ukrajinských rodin sužovaných konfliktem. Podporu Ukrajině vyjádřily rovněž některé hollywoodské hvězdy, odznáček s ukrajinskou vlajkou měl na klopě saka například herec Benedict Cumberbatch. Herečka Jamie Lee Curtisová při focení ukázala modrou stuhu symbolizující podporu pro ukrajinské uprchlíky. Statečnost lidí čelících ruské invazi vyzdvihla herečka Mila Kunisová, která má ukrajinské kořeny.

Oscara za nejlepší krátký hraný film získal snímek Dlouhé loučení, nejlepším krátkým animovaným filmem filmová akademie zvolila Stěrač předního skla. V kategorii krátký dokument ocenění dostal film The Queen of Basketball.

Související

US producer Jonathan Wang (L), winner of the Oscar for Best Picture for

Oscar 2023: Nejlepším filmem je Všechno, všude, najednou, celkem má sedm ocenění

Letošní 95. ročník cen americké Akademie filmového umění a věd ovládla bláznivá sci-fi komedie Všechno, všude, najednou, která byla vyhlášena nejlepším filmem uplynulého roku a posbírala také dalších šest zlatých sošek. Čtyři Oscary včetně toho za nejlepší zahraniční film si připsali tvůrci válečného dramatu Na západní frontě klid, které se natáčelo hlavně v Česku. Žádný ze čtyř Čechů nominovaných za práci na tomto filmu ale ve své kategorii nezvítězil.
Na západní frontě klid (2022)

Češi nominovaní na Oscara si chtějí užít vyhlašování a nechat se překvapit

Hlavně si užít slavnostní předávání Oscarů a nechat se překvapit, jestli to přeci jen nevyjde, chce dvojice Čechů nominovaných na zlatou sošku. Zvukař Viktor Prášil a trikař Viktor Müller, kteří jsou oba nominováni za práci na v Česku natáčeném válečném filmu Na západní frontě klid, to řekli v rozhovoru s ČTK. Jako favorit se necítí ani jeden z nich.

Více souvisejících

Ceny Oscar filmy film Duna

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy