Novinky na Netflixu: Tom Hanks na divokém západě, Bear Grylls a evropské post-apo

Úplynulý měsíc přinesl další spoustu novinek v knihovně Netflixu. Vybrali jsme ty nejzajímavější pořady, které byste neměli minout. Tom Hanks putuje po divokém západě jako první zprávař a předčítá tamním občanům zprávy z novin. Bear Grylls bojuje o život v interaktivním seriálu a Evropa je po apokalypse roztříštěna do soupřících kmenů.

Také v druhém měsíci roku rekapitulujeme nejzajímavější pořady, které pocházejí převážně z produkce Netflixu. Největší událostí byl jistě nadějný western s Tomem Hanksem, ale nelze opomenout ani příjemné překvapení v podobě Evropských kmenů či snímku Jako v bavlnce.

Filmy Únor 2021

Atmosférický western Zprávy ze světa (News of the World) vychází z předlohy Pauletta Jilese a režijně se pod něj podepsal Paul Greengrass (Bournův mýtus, Kapitán Phillips). Hlavní roli unaveného „zprávaře“ putujícího Taxesem si zahrál vynikající Tom Hanks, kterému s přibývajícím věkem stále více sedí charaktery obyčejných mužů unavených životem. Zprávy ze světa jsou snímkem, který by bylo možné charakterizovat jako anti-western – romantický a idealizovaná Divoký západ v tomto snímku nehledejte, místo toho dostanete civilní road movie v náležitě ušpiněných kulisách, které ukazují lehce odvrácenou tvář tehdejší doby. V recenzi jsme snímku dali přívětivých 70 %.

Kriminální thriller Jako v bavlnce (I Care a Lot) je spíše mixem černé komedie a thrilleru než typickým dramatem. Rosamund Pike (Zmizelá) opět ukazuje, že jí mrchy prostě jdou. Snímek původně debutoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, ale místo velkých kinosálů zamířil na VOD služby – distribuci v rámci světa si rozdělily služby Amazon Prime a Netflix. V případě podobných malých snímků je to určitě zajímavá varianta, protože takto se film může ukázat širšímu publiku. Přece jenom tyto služby fungují ve smyslu hledání toho, co diváka zaujme a ten si často pustí něco, za co by normálně v kině odmítnul zaplatit vstupné.

Pike hraje soudem jmenovanou zákonnou zástupkyni klientů, o něž má pečovat. Místo toho je však ovládne a ti se stávají jejími loutkami. Tentokrát si však došlápla na oběť, která dokáže vytáhnout nečekané trumfy – Peter Dinklege je totiž všechno jiné, jen ne bezbranná oběť. Průměrné hodnocení snímku Jako v bavlnce se pohybuje okolo 70 %.

Seriály Únor 2021

Digitální éra přináší různé způsoby, jak umožnit divákovi interagovat se sledovaným pořadem. Žánr interaktivních pořadů je stále nepříliš zmapovaným terénem, který dokáže přinést do obýváků zcela nový zážitek. Hlavním hrdinou pořadu s krkolomným názvem Tvůj souboj s divočinou: Poprask na safari (Animals on the Loose: A You vs. Wild Movie, 2021) je Bear Grylls. Ikona survival reality show pro Netflix vytvořila dobrodružný pořad, v němž divák v určitých momentech rozhoduje, co Bear udělá, z čehož plynou konsekvence ovlivňující další události.

Velmi zajímavý koncept bohužel sráží nedoladěný scénář, v němž některé části působí velmi násilně a občas z hlediska kontextu nedávají příliš velký smysl. Rovněž při aktivaci jednotlivých výběrů dochází k nepříjemnému přeskočení, které působí velmi rušivě. Ovšem jedná se o svým způsobem o inovativní projekt, kterému je potřeba fandit, protože při odladění některých detailů by se mohlo jednat o výborný koncept. Nelze opomenout ani edukativní stránku pořadu, který by mohl oslovit také mladší diváky. Hodnocení lehce přesahující 60 % je však odpovídající, ale při odladění problémů a zlepšení scenáristické stránky by tento koncept mohl směle atakovat 75 % hranici.

Je rok 2074. Evropa byla rozvrácena globálním kataklysmatem a vládu nad ní opět převzala příroda. Poslední zbytky lidí žijí v kmenech, které spolu bojují o nadvládu nad územím a zdroji. Trojice sourozenců je okolnostmi donucena bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu. Dobrodružný akční seriál Evropské kmeny (Tribes of Europa, S1, 2021) ukazuje, že i evropská produkce dokáže natočit kvalitní sci-fi seriál a že Dark nebylo jen zábleskem v temnotě. Navíc v obou případech Oliver Masucci ukazuje, že je pan herec s obrovskou porcí charismatu, který dokáže každou scénu urvat pro sebe. Hodnocení okolo 65 % je slušným vysvědčením, které je silně ovlivněno slabším rozjezdem seriálu. Závěrečné díly série však graduje a druhá polovina šestidílné série vynahrazuje slabší start.

Animovaný sci-fi seriál o jednom chlapci, kterému se splní jeho sen a stane se superhrdinou. Musí zachránit svět, ale jak se brzy ukáže, sám to nezvládne a musí nalézt spojence. Kosmokid (Kid Cosmic, S1 2021) má trochu jiné cílové publikum, než podobně koncipované seriály Gravity Falls či Čas na dobrodružství. Hodnocení se průměrně pohybuje těsně pod 70 %.

Dokumenty Únor 2021

Šestnácté století ve feudálním Japonsku bylo bouřlivým obdobím, kdy probíhaly boje feudálů o moc. Historický dokumentární seriál Éra samurajů: Bitva o Japonsko (Age of Samurai: Battle for Japan, S1 2021) nabízí ukazuje v dynamických rekonstrukcích nejzásadnější bitvy tehdejší doby. Dokument je opatřen věcným komentářem odborníků. Hrané sekvence jsou natočeny poměrně věrohodně a vizuální úroveň pořadu je také na velmi vysoké úrovni. Dokument má poměrně vysoké hodnocení blížící se 80 %, ale je nutné podotknout, že pořad nejde příliš do hloubky tématu a klouže spíše po povrchu.

Byl mladý, talentovaný, a nakonec se stal legendou. O talentovaných brazilských fotbalistech slyšel asi každý, ale asi žádný z nich nedosáhnul věhlasu, který si vysloužil Pelé. Životopisný dokument vyniká především kvalitně odvedeným střihem. Netflix opět ukazuje, že si umí během produkce sportovní dokumenty ohlídat. Pelé je dalším příkladem, že se v případě této streamovací služby nejedná o náhodu. Dokument ukazuje unikátní archivní záběry, které jsou prokládány komentářem brazilské legendy. Snímek je určen spíše fotbalovým nadšencům, ale má potenciál oslovit i širší publikum, o čemž svědčí hodnocení lehce nad 70 %.

Související

V seriálu Fauda není nouze o akční scény.

Izraelský seriál Fauda je povedené akční drama, které dobylo Střední východ

RECENZE - Seriál z izraelské produkce ukazuje civilním, leč syrovým způsobem spletitou problematiku izraelsko-palestinských vztahů, které nejsou zdaleka tak černobílé, jak se může na první pohled zdát. Silným prvkem seriálu je důraz na osobní vztahy a rozhodnutí postav, jež musí volit mezi svými ideály a splněním úkolu. 

Více souvisejících

seriály Netflix Tom Hanks Bear Grylls film "Zprávy ze světa" filmy Seriál "Poprask na safari" Serial "Evropské kmeny"

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy