RECENZE: Horor pro náctileté Démon zatracení míchá čarodějnice a Hitchcocka

Svěží snímek z produkce bratří Pierců střídá hororové pasáže s psychologicko-sociálním exkurzem útrap teenagera, který se přistěhoval do nového města a po rozvodu rodičů musí obnovit vztah se svým otcem. Jenže záhy se v sousedství začne dít něco podivného a zlo se pomalu rozlézá do okolí.

Démon zatracení je klasickým zástupcem subžánru čarodějnických hororů. V tomto případě se démon či čarodějnice z lesa usídlila v domě v malém městečku a kromě toho, že požírá děti, na něž si nikdo nepamatuje, dokáže si obléct lidskou kůži a uhranout lidi tak, aby konali její vůli.

Do sousedního domu se přistěhuje Ben (John-Paul Howard), který se po rozvodu rodičů stěhuje k otci, protože jej jeho matka nezvládala. Mladík v městě nikoho nezná, a přestože má brigádu v přístavu, zůstává mu spousta volného času, který tráví doma. Jednou si všimne malého kluka, který si hraje na sousední zahradě. Ten nedlouho potom zmizí, nikdo jej nehledá a ani si na něj nikdo nepamatuje. Ben se tak začne zajímat, co se stalo a pomalu proniká do temného tajemství.

Samotnému začátku filmu předchází krátký prolog, který diváka skvěle navnadí, protože vypadá parádně. Atmosféra, napětí, mystično – všechno v něm je. Jenže pak snímek obrátí o sto osmdesát stupňů a následující hodinu běží na plátně barevná selanka o tom, jak je těžké pro náctiletého kluka zapadnout v novém městě. Výbuch pastelek je občas proložen nějakou temnější scénou, která pomalu poodkrývá povahu zla v domě sousedů, ale toto střídání nálad, kterému schází patřičná gradace není nejšťastnější volbou.

Přerývavé tempo snímku značně škodí a ani jedna z dvojice dějových linií nefunguje tak jak má. Autoři předpokládali, že se budou navzájem doplňovat, ale ve výsledku to trochu vázne. Střídání temných sekvencí s teenage životem dokáže zcela zbortit budování houstnoucí atmosféry a až nezdravě dlouho nechá diváka odpočinou. Ověřených lekaček se taky nedočkáme, takže celá hororová část se smrskne na občasný závan nepříjemného svrbění v zátylku.

Na druhou stranu, podle zahraničních zdrojů snímek stál v přepočtu 1,5 miliónu korun. Je až na pováženou, co se dá za tu cenu vykouzlit, navíc když uvážíme, jak vypadají snímky z tuzemské provenience, jejichž rozpočet je v průměru dvacetinásobný. To je také jeden z důvodů, proč museli producenti vsadit na neznámé herce, kteří se však celkem snaží a ve výsledku to docela funguje.

V průběhu filmu dýchne na diváky menší pocit deja vu, protože autoři se v některých momentech silně inspirovali staršími horory. Občas se chvíli díváte na Hitchcockovo Okno do dvora, jindy zase Disturbii. Na závěr se ještě dostaví dějový zvrat a la Shyamalan, takže výsledek i přes několik klopýtnutí není vůbec špatný a citace známých filmu potěší znalejšího diváka.

Zkrátka Démon zatracení je slušný teenage horor, který se zcela vyhýbá jakékoliv větší brutalitě, o čemž svědčí také přístupnost od dvanácti let. Kromě hororové části nabízí také letmý pohled do problémů omladiny, z níž si lze ledacos odnést. Takže s přihlédnutím k cílové skupině by si snímek mohl připsat ještě minimálně pět procent navíc, ale měřeno přísnějším metrem selhává v budování atmosféry, má nevyvážené tempo a v důsledku toho není vlastně až tak děsivý. Starší mládež můžete klidně pustit samotnou, u té mladší bych zvážil společnou návštěvu.

Celkové hodnocení: 60 %

The Wretched (2019)

Hrají: John-Paul Howard, Piper Curda, Jamison Jones, Azie Tesfai, Kevin Bigley, Tug Coker, Zarah Mahler, Gabriela Quezada Bloomgarden, Blane Crockarell, Richard Ellis

Režie: Brett Pierce, Drew T. Pierce

Scénář: Brett Pierce, Drew T. Pierce

Kamera: Conor Murphy

Hudba: Devin Burrows

USA / 96 min / horor

Související

Kino, ilustrační foto

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a Počátek

Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých snímků, které stojí za vidění. Klasický měsíční plán nemá v současné době smysl předkládat, protože nikdo pořádně neví, co bude. Ale v nejbližších čtrnácti dnech by se snad už nic měnit nemělo. Takže pokud míříte do kina, máme několik tipů.

Více souvisejících

film "Démon zatracení" horor filmy Kina Bontonfilm Čarodějnictví recenze

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 26 minutami

před 32 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy