RECENZE: Horor Fantasy Island promarnil nápad, nezvládá ani děsit

Pokud máte dost peněz, můžete se vydat na tropický Fantasy Island, kde se vám splní všechny vaše sny. Jenže vaše sny se mohou stát i vaší noční můrou, nebo se může stát, že se stanete součástí snu, někoho jiného. Zajímavý námět roztříštila do paskvilu nejasná tvůrčí vize. A takto ztroskotal další letošní horor.

Začátek roku 2020 hororům nepřeje. Začátek roku zklamala Nenávist a snímek Pod vodou také nedopadl nejlépe. Vlajku děsivých bijáků nezvednul ani Fantasy Island. Snímek Jeffa Wadlowa, který se podílel také na scénáři bohužel nezvládá ani základní premisu hororů, vyvolávat v publiku pocit strachu a ideálně i beznaděje.

Na Fantasy Island se dostane skupina lidí, která vyhrála exkluzivní zážitek; mohou prožít jakékoliv přání. Záhy se však jejich přání začínají zvrtávat a stávají se jejich noční můrou, v níž musejí bojovat o vlastní život.

Snímek si pohrává s řadou parafrází a citací známých filmů posledních let, z nichž ledacos vykrádá, něco zkomolí a občas si z něčeho vystřelí. Po řadě peripetií, jež jsou občas nasnímány docela hezky, se dostaví závěrečné dějství. V něm se Wadlow nepokrytě snaží citovat fenomenální Inception Christophera Nolana, ale vše proběhne během deseti minut bez jakékoliv přípravy, takže závěrečný zvrat sice funguje, ale jeho dopad na diváka je minimální.

Velkým problémem snímku je téměř úplná absence hororové atmosféry. Lekačky nefungují, tempo většinou vázne a jednotlivé příběhy se splétají až příliš okatě, i když nutno podotknout, že alespoň katarze dává smysl. Celé to působí dojmem dobrodružného filmu s hororovými prvky.

Herecký ansámbl Fantasy Island odpovídá béčkovému snímku, a nutno podotknout, že jedinou stopu zanechal Michael Peña v roli správce ostrova, pana Roarka. Bohužel tato brázda souvisí pouze s tím, že v pozici záporáka působí komicky. Zbytek obsazení se sice snaží hrát, ale výsledek je podobný jako v případě Peñy. Je to spíše parodie archetypů postav, které ač hrajíc podle pravidel nejsou příliš uvěřitelné.

Původní idea ostrova, který splní všechny vaše přání, vychází ze stejnojmenného seriálu z přelom sedmdesátých a osmdesátých let. Koncept sám o sobě je poměrně nosný a nabízí spoustu možností, jak s ním pracovat. Navíc ze Wadlowem stálo studio Blumhouse, které je sice pověstné nízkorozpočtovými horory (Paranormal Activity, Uteč, Rozpolcený, Insidious), ale umí i kvalitní filmy – vzpomeňme například na vynikajícím hudebním dramatu Whiplash. Bohužel producentský dohled nad jednotlivými autory není dost důsledný na to, aby dokázal usměrnit i ty méně schopné, a tak v produkci studia převažují spíše podprůměrné snímky.

Fantasy Island se nestane další trefou do černého, která se čas od času studiu Blumhouse povede. Ostrov, který splní všechny vaše přání, se tak zařadí do škatulky špatných hororů, která je poslední dobou značně přeplněná. Bohužel nejde hovořit ani o nějakém zvráceném potěšení ve smyslu Žralokonáda, protože Fantasy Island se bere až příliš vážně. Na druhou stranu, fanoušky béčkových hororů tento snímek nejspíš potěší, protože vizuálně sice vypadá jako telenovela, ale triky jsou docela povedené.

Celkové hodnocení: 20 %

Fantasy Island (2020)

Hrají: Lucy Hale, Maggie Q, Portia Doubleday, Kim Coates, Michael Rooker, Michael Peña, Charlotte McKinney, Ryan Hansen, Jimmy O. Yang, Parisa Fitz-Henley, Austin Stowell, Evan Evagora

Režie: Jeff Wadlow

Scénář: Jeff Wadlow, Jillian Jacobs, Christopher Roach

Kamera: Toby Oliver

Hudba: Bear McCreary

Producenti: Jason Blum

USA / 109 min / thriller, horor

Související

Více souvisejících

Film "Fantasy Island" recenze filmy Kina Blumhouse horor Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy