RECENZE: Joker. Fascinující dekonstrukce narušené osobnosti. Největší komiksový záporák funguje i bez Batmana

RECENZE – Jeho vtipům se asi nezasmějete. I tak se vám ale dostane pod kůži. Klidně nůžkami, když ostatní možnosti selžou. Joaquin Phoenix, specialista na vyšininuté role, září jako neúspěšný komik / psychopatický zabiják / ikona. A i když jde oficiálně o komiksový film ze světa Batmana, Joker stojí mimo všechno, co jste si kdy o superhrdinech mysleli.

Arthur Fleck má kolem čtyřicítky. Bydlí se svou matkou, kvůli depresím a různým neurózám pravidelně navštěvuje psychiatra nižší kategorie, a zatímco sní o kariéře stand-up komika, na tu trochu chleba si vydělává prací pro klaunskou agenturu. A ke všemu je pěkné ořezávátko, čímž narážím na víc než jen jeho podvyživenou postavu.

A stejně jako Arthur upadá i Gotham City, které se topí v odpadcích a napětí mezi bohatými a chudými občany města by se dalo krájet. A protože Bruci Wayneovi ještě nebylo deset a k řidičáku na batmobil tak má ještě daleko, je na jeho (zatím ještě žijícím) otci, aby dal lidem naději. Tohle ale není svět nablýskaných hrdinů a padouchů bez motivace a skrupulí. Tohle je život.

Tedy samozřejmě ne tak docela, protože Joker se, kromě rozboru cesty duševně nemocného člověka ze dna osobního na dno morální, snaží o sociální komentář. A jako takový leccos zveličuje. Přesto se divák nebude moct ubránit pocitu, že něco takového by se stát mohlo. Něco z toho, že se svým způsobem už párkrát stalo. A pár věcí že prožíváme každý den. A ti, kteří viděli Taxikáře a Krále komedie (případně četli aspoň nějaké interview, ve kterém režisér Todd Phillips vysloveně přiznává, že se Scorseseho klasikami inspiroval), si navíc velmi rychle uvědomí, že po stránce příběhové se nejedná o nic nového ani ve světě fikce.

Ne, v pořadí už pátý filmový princ zločinu z Gothamu, není nijak zvlášť originální. O některých jeho částech můžeme přímo říct, že jsou předvídatelné (jiné si naštěstí s diváckým očekáváním jen hrají). Na druhou stranu je to Joker. Víme, kde začne, a víme, jak musí skončit. To tvůrce už z definice připravuje o možnosti překvapit.

Důležitější je, že to funguje. Film si většinu publika podmaní. Ty, kteří čekali dalšího Jareda Leta ležícího v kruhu pečlivě vyskládaných nožů, pak nejspíš i pěkně šokuje. Má totiž v rukávu dva trumfy. Tím prvním a nikterak překvapivým je famózní herecké představení Joaquina Phoenixe, který se do své role zase jednou položil pěkně „po stanislavsku“. Shodil 24 kilo, opět o maličko víc zešílel a navrch se mu podařilo svého klauna odlišit od Nicholsona i Ledgera. Čtvrtá ooscarová nominace je v jeho případě velmi pravděpodobná, i když na vítězství to asi ani tentokrát nebude.

Tím druhým trumfem je vize. Už při menším zamyšlení si uvědomíte, jak promyšlenou hru s vámi snímek hraje. Ať už jde o náznaky, které později přerostou v hlubší význam, paralely mezi jednotlivými scénami nebo jen práci s kamerou a scénou, je evidentní, že Phillips a jeho tým měli plán a toho se drželi.

Naopak kromě lehkého pocitu okoukanosti materiálu by se snímku dalo vytknout pár zbytečně doslovných scén a přílišné spoléhání se na hudební doprovod. Dobové pecky jsou fajn, ale při získávání emocí z diváka jde přeci jen o zbytečné pomocníčky. Totéž platí i pro ukřičený symfonický podkres jinak talentované zástupkyně vlny islandských skladatelů Hildur Guðnadóttir.

Joker je jednoznačně jednou z filmových událostí roku. Není nejlepší, není pro všechny, ale díky atmosféře, Phoenixovi a tomu, že se mu daří být aspoň povrchně sociálně relevantní, si veškerou svoji chválu zaslouží. Navíc je svým způsobem symbolické, že Taxikářem pro první čtvrtinu 21. století se stane komiksová postava – a ještě k tomu klaun.

PS: A než se zeptáte, tak ne, Joker není součástí žádného filmového světa a na 99 % se nikdy nedočká pokračování. Jde o sólový projekt vně celého univerza DC.

Celkové hodnocení: 85 %

Joker (2019)

Hrají: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham a další

Režie: Todd Phillips

Scénář: Todd Phillips, Scott Silver

Kamera: Lawrence Sher

Hudba: Hildur Guðnadóttir

USA / 122 minut / krimi, drama, thriller

Související

Co tě nezabije, to tě zešílí? Tentokrát to platí dvojnásob.

Oscar 2020: Do udílení cen zbývají jen hodiny. Uspěje Česko?

V Los Angeles se budou dnes večer místního času (v pondělí ráno SEČ) udělovat ceny americké filmové akademie Oscar. Šance filmů na vítězství v 92. ročníku tohoto prestižního ocenění jsou velmi vyrovnané. Nicméně jako nejžhavější kandidáti na cenu za nejlepší film jsou zmiňovány válečné drama 1917 režiséra Sama Mendese s deseti nominacemi a černá komedie Parazit jihokorejského režiséra Pong Čun-hoa.
Když už nemáš sílu plakat, nezbývá než se začít smát.

Oscar 2020. Nejvíce nominací získalo temné drama Joker

Nejvíce nominací na ceny americké filmové akademie Oscar dnes získalo temné drama Joker s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli. Snímek má 11 nominací. Byl nominován mimo jiné v kategorii nejlepší film či nejlepší herec v hlavní roli.

Více souvisejících

film Joker recenze DC comics Joaquin Phoenix (herec) Todd Phillips Robert de Niro šílenství Batman

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

Hrozí eskalace války na "dosud nevídanou úroveň", varoval ruský diplomat

Západ dodávkami zbraní Ukrajině riskuje eskalaci konfliktu na dosud nevídanou úroveň, prohlásil Andrej Kelin, ruský velvyslanec ve Velké Británii. Moskva má podle jeho slov stále enormní prostředky, které zatím nevyužila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy