České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. V hlavní soutěži dnes získala Cenu poroty za svůj celovečerní snímek Moje slunce Mad. Za autorku to ČTK sdělila Martina Reková. Do hlavní soutěže největšího a nejprestižnějšího festivalu svého druhu se český film probojoval po 28 letech.
Majoritně český animovaný film vyrobený ve spolupráci s filmaři z Francie a Slovenska vypráví příběh mladé dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí.
Hlas hlavní hrdince propůjčila Zuzana Stivínová, a to i v mezinárodní jazykové verzi, kde střídá češtinu s jazykem darí. Nazira v českém znění namluvil Hynek Čermák. Diváci uslyší také Janu Plodkovou, Ivana Trojana či Miroslava Krobota.
Film vznikl na motivy knihy Frišta novinářky Petry Procházkové. Částkou téměř 21 milionů korun jej podpořil fond kinematografie, snímek má také alokovanou částku zhruba 8,6 milionu korun v systému filmových pobídek.
Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy obdržela řadu ocenění včetně nominace na Oscara a Zlatého medvěda v Berlíně. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze.
Naposledy byl celovečerní český film v soutěži v Annecy v roce 1993, kdy soutěžil snímek režiséra Břetislava Pojara Motýlí čas.
Související
Francouzskou cenu César za nejlepší film dostal snímek La Nuit du 12
Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad dostal francouzskou cenu César
film Moje slunce Mad. , Michaela Pavlátová
Aktuálně se děje
před 24 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě