Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou akademii

Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar. Prestižní ocenění obdržela za animovaný film Dcera. Slavnostního předávání se zúčastnil děkan FAMU Zdeněk Holý.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

"Byla jsem nervózní z velkého sálu, ale snad jsem to zvládla dobře," řekla Kaščejevová ČTK. V Kalifornii strávila několik dní, navštívila místní filmová studia a setkala se s členy americké akademie a s americkými producenty.

Český animovaný film Dcera se dostal do finále studentských Oscarů v konkurenci 1615 snímků. Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, s ním sklidila už několik festivalových úspěchů. Dostal nejvyšší ocenění Křišťál na festivalu ve francouzském Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

zdroj: YouTube

Český animovaný film Dcera se dostal do finále studentských Oscarů v konkurenci 1615 snímků. Režisérka Kaščejevová s ním sklidila už několik festivalových úspěchů. Dostal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

Její snímek vypráví o dívce, která v sobě ukrývá vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech.

Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

Kaščejevová si oscarové ocenění odnesla v mezinárodní kategorii animace, kde byla jedinou vítězkou. Ve stejné kategorii pro tvůrce v USA porota ocenila trojici tvůrců: Aviva Manoa (snímek Game Changer), Kaleeu McCollaumovou (Grendel) a Emreho Oktena (Two). Dalších 12 ocenění bylo uděleno v kategoriích alternativní a experimentální tvorby, zahraničního a amerického dokumentu a zahraničního a amerického příběhu. V sekci zahraničního dokumentu uspěla studentka filmové školy v Lodži Yifan Sun se snímkem Family (Rodina).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Ledové království 2 jako velkolepá inspirativní fantasy i ledovec…

21.11.2019 11:35 RECENZE – Frozen je světový fenomén. Nejvýdělečnější animák všech dob uhranul dětem i dospělým do…

První dojmy: Ledové království II je dospělejší a temnější než původní film

19.11.2019 20:33 Rodinná pohádka dorazí do českých i světových kin za týden, ale v Americe již proběhla premiéra pro…

RECENZE: Proti Taliánům, kravaťákům i Zubaté. Le Mans '66 voní po benzínu…

18.11.2019 20:11 RECENZE – Když se dají dohromady Christian Bale, Matt Damon a režisér Logana James Mangold, nedá se…

Dříve komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

17.11.2019 09:05 "Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,"…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama