Thriller Tiché doteky v hlavní roli s Eliškou Křenkovou: Čtrnáct dní jsem pak nevylezla z bytu

Tajemně atmosférický thriller Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera s Eliškou Křenkovou v její první hlavní filmové roli vstoupí do českých kin 3. října.

Přidejte svůj názor

film Tiché doteky
doporučujeme

Snímek s vizuálně vytříbeným stylem pojednává o české dívce Mie, která začne pracovat v cizí zemi jako au-pair pro rodinu z vyšší vrstvy, ale postupně se ukazuje, že rodina vyznává řadu striktních a radikálních výchovných pravidel a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity. Porušení nastoleného pořádku by pro Miu znamenalo potupnou cestu zpět domů. Ta nechce zklamat důvěru rodiny, přijít o nově navázaný vztah s chlapcem, o kterého se stará, ani se předčasně vracet. Skrze systematickou manipulaci však začne popírat své dřívější hodnoty. Film do českých kin uvede společnost Aerofilms.

Hlavní hrdinka Mia se musí ve film starat nejen o honosný dům ve vilové čtvrti, ale především o desetiletého Sebastiana. Již první setkání však naznačí, že od ní bude očekáváno mnohem více. Nová rodina totiž dodržuje spoustu striktních a zvláštních pravidel týkajících se provozu domácnosti i výchovy chlapce, se kterými se Mia sice vnitřně neztotožňuje, ale postupně jim podléhá. Sama Eliška Křenková přiznává, že i ona má s manipulací určité zkušenosti a právě díky tomuto faktu se byla do postavy Mii schopna lépe vcítit. „Mia je mi blízká tím, jak se lehce nechala zmanipulovat. Osobně si myslím, že téma manipulace je časté a velké - i já jsem se s ní ve svém životě setkala a také jsem dřív byla lehce zmanipulovatelná, takže mám podobné zkušenosti,“ říká Eliška Křenková. „Intenzita natáčení byla navíc opravdu velká, překvapilo mě, že když jsme film dotočili, tak jsem skoro čtrnáct dnů nevylezla z bytu, protože jsem neměla energii vůbec na nic a na nikoho. Bylo to opravdu takhle silné,“ vzpomíná na natáčení své první hlavní filmové role Křenková. 

Eliška Křenková Michala Hogenauera zaujala už při svém absolventském představení na DAMU, nicméně nejprve chtěl sám pro roli Mii najít a objevit neokoukanou mladou herečku, či spíše neherečku. Postupně si však uvědomil, že vzhledem k náročným podmínkám natáčení bude přece jen potřebovat profesionálku. „Potřeboval jsem někoho, na koho se budu moci spolehnout, někoho, kdo umí být jednoduše přirozený, kdo zná své řemeslo a je schopen filmového, minimalistického herectví. A Eliška byla náhle tou jasnou a jedinou volbou,“ upřesňuje důvod svého výběru Michal Hogenauer, který se při tvorbě filmu volně inspiroval učením sekty Twelve Tribes (Dvanáct kmenů). „Je plno promyšlených způsobů, kdy vás někdo velice efektivním nenápadným způsobem začne transformovat, aniž byste si toho byli vědomi – například brainwashingem nebo lovebombingem. A samozřejmě od manipulace jsem se dostal k sektám a kultům, které jsou na těchto praktikách v mnoha směrech založeny,“ přibližuje vznik filmu režisér. „Zajímalo mě, co může vést člověka k tomu, že se pod nátlakem manipulace vzdá sám sebe a začne se podílet na věcech, které mu dříve přišly nemorální,“ říká režisér Michal Hogenauer. „Zaujaly mě případy, kdy se člověk během několika dní dokázal přeměnit k nepoznání a chovat se tak, že by dřív nevěřil, že toho bude schopen. Nikoli vrozené povahové rysy, ale síla situace byla totiž často důvodem, že takový jedinec ztratil sám sebe a stal se někým jiným,“ dodává režisér.

Tiché doteky (A Certain Kind of Silence) 2019 | Oficiální Trailer (1:41) | zdroj: YouTube


Debut Michala Hogenauera byl natočen v zahraničí v česko-holandsko-lotyšské koprodukci a s mezinárodním hereckým obsazením. Kromě Elišky Křenkové se ve stěžejních rolích představí přední holandští herci Monic Hendrickxová nebo Roeland Fernhout, roli Sebastiana režisér svěřil desetiletému Jacobovi Juttemu. Snímek vyniká výjimečným estetickým zpracováním a tísnivou atmosférou připomínající skandinávskou kinematografii, prestižní The Hollywood Reporter jej označil za „skvěle vystavěný psychologický thriller“ a hororovou atmosféru snímku přirovnal k seriálu Příběh služebnice nebo Rosemary má děťátko. Hlavními producenty jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec z Negativu, koproducenty Circe Films z Nizozemí a Tasse Film z Lotyšska.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Jsem extrémně nešikovný, u komedie trpíme jako zvířata, říká…

15.10.2019 08:37 Během reportáže z natáčení celovečerního filmu Bourák, který do kin půjde v květnu 2020, jsme…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Česká kina ovládl Joker, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

14.10.2019 18:07 Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký…

"Hraju chlapíka, který opravuje auta a já jsem jen jednou vyměnil…

13.10.2019 19:45 REPORTÁŽ - Ondřej a Ivan Trojanovi točí svůj první společný film. Jedná se o černou hudební komedii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama