V sobotu uctíme na Střeleckém ostrově 600. výročí upálení Jeronýma Pražského

Praha - Na pražském Střeleckém ostrově se v sobotu 28. května bohatým kulturním programem připomene pozapomenutý osud středověkého aktivisty Jeronýma Pražského, od jehož mučednické smrti letos uplyne 600 let.

Osoba Mistra Jana Husa je známá velice dobře, jeho osud je dodnes živou otázkou. Jeroným Pražský, jehož přesné datum narození neznáme (1378-80), zastával stejné názory jako Jan Hus a přestože mu hrozilo smrtelné nebezpečí, odjel do Kostnice, aby ho v těžkém boji před koncilem podpořil. Přímo v místě se pokoušel Husa obhájit, ale nakonec musel z obavy před těžkou perzekucí prchnout. Byl však lapen a putoval zpět do Kostnice, kde byl po dlouhou dobu vězněn a nucen, aby se zřekl svých názorů. Ale ani to ho nezachránilo, po půl roce byl znovu obviněn z kacířství a téměř rok po Husovi prakticky na stejném místě rovněž upálen. Na hranici skonal 30. května 1416 a jeho popel, stejně jako Husův, byl naházen do Rýna.

S Jeronýmem a dalšími postavami se shledáme i ve formě loutkového představení (zdroj: Českobratrská církev evangelická)

Jednorázová akce nesoucí název Festival k poctě Jeronýma Pražského - Evropana, vzdělance a buřiče bude zahájena ve 13. hodin bohoslužbou pod širým nebem pod vedením Romana Mazura. Samotná osoba tohoto aktivisty bude přítomna v podobě loutky, ostatně v odpoledních hodinách se nejen děti, ale i dospělí diváci dočkají loutkového představení s názvem Putování za pravdou.

Ochuzeni nebudou příznivci hudby, protože nabídka bude vskutku zajímavá. Vedle známého souboru Jablkoň vystoupí i klezmerová skupina Létající rabín, při jazzovém koncertu sestavy Filip Klinecký Unit budeme mít možnost se zaposlouchat do veršů Pavla Rejchrta.

Jedním z vystupujících souborů bude skupina Létající rabín (zdroj: archiv skupiny Létající rabín)

Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které je vedle kreativní dílny připravena bojová hra na ploše ostrova. Společně s rodiči se pak mohou s postavou Jeronýma Pražského blíže seznámit na tématické výstavě, kterou poskytlo Husitské muzeum v Táboře.

akce Jeroným Pražský Střelecký ostrov skupina Létající rabín

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy