Brno – Po předloňském úspěchu se na festival Concentus Moraviae vrací špičkový český houslista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Letos se představí rovnou v několika rolích, které dokazujé renesanční rozměry této výrazné osobnosti naší hudební scény.
Špaček speciálně pro festival sestavil ze svých bývalých amerických spolužáků Concentus Moraviae Quartet, s nímž si na koncertech ve středu 15. června ve Slavkově u Brna a v pátek 17. června v rodné Třebíči vyzkouší všechny možné posty. Odehraje první i druhé housle, chopí se violy a samozřejmě se zhostí sólového partu v Chaussonově Koncertu pro housle, klavír a smyčcové kvarteto společně s klavíristou Miroslavem Sekerou.
Josef Špaček posílí s violou také Bennewitzovo kvarteto v Beethovenově Kvintetu pro dvoje housle, dvě violy a violoncello C dur na koncertu v Tišnově v pátek 24. června. A pod pomyslnou taktovkou Josefa Špačka proběhne i závěrečný slavnostní koncert letošního festivalu Concentus Moraviae. V úterý 28. června jako umělecký vedoucí a primárius uvede historicky první vystoupení Komorního orchestru České filharmonie v Rytířském sále zámku v Moravském Krumlově.
„Jsme velmi rádi, že se nám daří dlouhodobě rozvíjet tvořivou spolupráci s jedním z našich nejvýraznějších umělců současnosti," říká ke Špačkově angažmá na festivalu Concentus Moraviae ředitel David Dittrich, a dodává: „Josefovy kořeny jsou na Vysočině, jeho umění je ale otevřené a sdělné celému světu. O podobnou kombinaci tradice a širokého rozhledu se snaží i náš festival, a to nás spojuje."
Související
Virtuóz Špaček zaplatí v Rusku pokutu, v celním prohlášení neuvedl housle
Josef Špaček (houslista) , festival Concentus Moraviae , Hudba
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák