Praha - Přes dvě desítky písní z dob svého působení v Beatles nabídl dnes vyprodané pražské O2 areně britský zpěvák a skladatel Paul McCartney. Své více než dvouapůlhodinové vystoupení se slavný hudebník snažil moderovat v češtině a během přídavku přímo na jevišti symbolicky oddal mladý pár z publika. Na vystoupení legendárního muzikanta podle vyjádření pořadatelů dorazilo 17.000 lidí.
Za velkého jásotu hlediště zahájil McCartney koncert skladbou A Hard Day's Night celosvětově známou ze slavného alba i stejnojmenného filmu v Česku uváděného pod názvem Perný den.
Následovala skladba Save Us z posledního sólového alba New a další připomínka Beatles z filmu Perný den Can't Buy Me Love. "Jsem rád, že jsem zase tady. Dnes večer zkusím mluvit trochu česky," řekl hudebník, který před vystoupením absolvoval v zákulisí lekci češtiny s jazykovou lektorkou.
Svoji kariéru s kapelou Wings poprvé McCartney připomněl skladbou Letting Go, počátky sólové kariéry pak písní Temporary Secretary, kterou označil za "elektric ska".
"Tahle píseň je pro moji ženu Nancy," oznámil česky před skladbou My Valentine z alba jazzových standardů Kisses on the Bottom. Své zemřelé manželce Lindě pak věnoval Maybe I'm Amazed. Dedikacemi McCartney na svém turné nešetří. Love Me Do věnoval bývalému manažerovi Beatles George Martinovi, Here Today bylo vzpomínkou na Johna Lennona a Something hrané na ukulele oslavilo dalšího mrtvého člena Beatles George Harrisona.
McCartney, který za dva dny oslaví 74. narozeniny, nadšenému publiku za pomoci projekcí a světelných efektů nabídl také výsledek nedávné spolupráce s Rihannou a raperem Kanyem Westem v podobě písně FourFiveSeconds. Své hudební začátky připomněl skladbou In Spite Of All The Danger z dob středoškolské kapely Quarrymen. V závěru koncertu se přítomní dočkali pyrotechnické show v Live and Let Die a tisíce hrdel podpořily McCartneho v oblíbené písni Hey Jude.
Dlouhý přídavek slavný hudebník zahájil světovým hitem Yesterday a po Hi, Hi, Hi a Birthday ho zakončil třemi skladbami z posledního studiového alba Beatles Abbey Road. McCartneyho doprovodila skupina v čele s klávesistou Paulem Wickensem, s nímž spolupracuje od konce 80. let. Bubeník Abe Laboriel Jr. a kytaristé Rusty Anderson a Brian Ray se přidali v roce 2001.
Paul McCartney vystoupl v Praze podruhé. První koncert se konal 6. června 2004 v netradičním prostředí koncertního parku mezi budovami bývalé vysočanské "Kolbenky". Dvou a půl hodinové vystoupení sledovalo podle odhadů asi 50.000 platících diváků.
Související
Dcera Paula McCartneyho natáčí dokument o studiích Abbey Road
Paul McCartney podpořil očkování proti koronaviru: Vakcína nás z toho dostane
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 2 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 3 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 3 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 4 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 5 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 6 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 6 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 7 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 8 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 9 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 10 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 11 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.
Zdroj: Libor Novák