V Praze – V pondělí odstartuje 17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. V prostředí Trojského zámku zazní úvodní koncert s názvem Portrét benátský.
Zahajovací koncert je součástí nové programové linie a spolupráce festivalu s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles a Francouzským institutem v Praze. Představí se na něm francouzský soubor Les Folies françoises s izraelskou sopranistkou Danielou Skorkou, kteří přednesou výběr árií francouzských skladatelů komponovaných v italském či přímo benátském stylu.
„Zahajovací koncert je zároveň prvním počinem dlouhodobé programové spolupráce s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), jehož posláním je propagace francouzského interpretačního umění a hudebního dědictví Francie sedmnáctého až osmnáctého století v zahraničí," říká ředitelka festivalu Monika Václová.
„Portrét benátský skvěle zapadá do našeho letošního záměru, vyjádřeného podtitulem VENEZIA. Během festivalu chceme představit Benátky, město, které zcela mimořádným způsobem poznamenalo kulturní život celé Evropy od šestnáctého do osmnáctého století," dodala v tiskové zprávě.
Od 11. července do 4. srpna na návštěvníky festivalu dále čeká hudba minulosti v podání špičkových interpretů z celého světa. V programu s podtitulem VENEZIA najdeme například hudbu benátských chrámů, árie z benátských oper i skladby, které zněly v honosných sálech šlechtických paláců.
Závěrečný koncert letošních Letních slavností staré hudby bude opět připraven s francouzskými partnery: barokní opera André Campry Karneval v Benátkách určená původně pro versailleský dvůr, která zazní 4. srpna ve Španělském sále Pražského hradu v koncertním provedení rezidenčního souboru Collegium Marianum a pěti zahraničních sólistů Judith van Wanroij, Mathias Vidal, Marie Lenormand, Thomas Dolié, Lisandro Abadie.
Program dále nabídne například virtuózní houslové koncerty A. Vivaldiho, skladby G. F. Händela či díla G. Gabrieliho a C. Monteverdiho. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů. Vystoupí například renomovaný španělský ansámbl Vespres d'Arnadí, německý soubor Singer Pur, známá španělská sopranistka María Espada či houslistka Cecilia Bernardini.
Související
Královna barokní opery Véronique Gens zahájí již za týden Letní slavnosti staré hudby
Letní slavnosti staré hudby najdete po celé Praze
Letní slavnosti staré hudby , Hudba
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Svět se změnil. Vlastnit více pasů už není luxus, ale nutnost
před 1 hodinou
Madura zastupuje u soudu špičkový právník. Proslavil se obhajobou Assange
před 2 hodinami
Netopí se, neteče voda. Tisíce domácností v Praze jsou kvůli havárii bez tepla
před 2 hodinami
Kuba čelí kvůli zadržení Madura jednomu z nejobtížnějších období moderní historie
před 3 hodinami
Machadová s Trumpem od pádu Madura nemluvila. Její šance na vedení Venezuely jsou mizivé
před 5 hodinami
Předpověď počasí do konce ledna. Meteorologové očekávají oteplování
včera
Smutná zpráva v úvodu roku. Zemřel kněz Miloslav Fiala
včera
Čeští hokejoví junioři přehráli Kanadu a po třech letech si zahrají na MS o zlato
včera
Útočník z obchodního centra v Hradci Králové míří do vazby
včera
Maduro se cítí nevinen. Jsem venezuelský prezident, hlásal před soudem
včera
Babišova vláda si schválila program. Cílem je prosperující a stabilní Česko
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Strakonicku. Část těla hledali potápěči v řece
včera
Mrazy budou i nadále silné. Meteorologové prodloužili varování
včera
Grónský premiér vyzval Trumpa, aby přestal s nátlakem a konečně se vzdal fantazií o anexi
včera
"To, co předvádí SPD, je nechutné." Fiala za výroky o Vrběticích schytává kritiku od ANO i opozice
včera
Obrněná vozidla a vrtulníky převážejí Madura do soudní síně
včera
Odporné, zhodnotilo za potlesku veřejnosti Okamurův projev litvínovské ANO. Babiš jej brání
včera
Místo, kde drží Madura, má k luxusu daleko. Na soudní líčení čekají najatí profesionálové
včera
Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska
včera
Strach narůstá. Trump po Venezuele potvrdil zájem o Grónsko, Británie nepotvrdila, že by jeho anexi odsoudila
Britský náměstek ministra zahraničí Mike Tapp odmítl v rozhovoru pro Sky News potvrdit, zda by Spojené království odsoudilo případnou americkou vojenskou akci proti Grónsku. Reagoval tak na čerstvé hrozby Donalda Trumpa, který prohlásil, že Spojené státy Grónsko „absolutně potřebují“ pro svou obranu. Tapp se vyhnul přímé odpovědi s tím, že spojenci jsou pro Británii důležití a že v zákulisí probíhají diplomatická jednání s partnery z NATO a aliance Five Eyes.
Zdroj: Libor Novák