Praha, New York - V jedinečných prostorách Metropolitní opery v New Yorku dnes večer zazní tóny světově proslulé české opery Rusalka.
Premiéru pohádkově pojaté Rusalky režírovala Mary Zimmerman, v hlavní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Sedmatřicetiletá pěvkyně patří k nejvyhledávanějším sopranistkám současné mezinárodní operní scény.
Psali jsme: JazzFestBrno: Progresivní jazzové kapelnice i staří harcovníci. Představí se kromě světových hvězd i plejáda českých hudebníkůV newyorské opeře hostovala poprvé před dvěma lety, kdy během 24 hodin debutovala hned ve dvou rolích. Newyorská scéna nabídla svým posluchačům a v přímých přenosech i filmovým divákům po celém světě Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila americká pěvkyně Renée Fleming v režii Otto Schenka.
„Opera Rusalka je vrcholným dílem Antonína Dvořáka. V propojení s libretem Jaroslava Kvapila před sebou máme dílo, které nás dodnes naléhavě oslovuje. Oslovuje silou příběhu, kdy se zdánlivě pohádkový motiv týká života každého z nás. Je to příběh silného vztahu dvou lidí, příběh nesmrtelné duše, příběh obětování. Jakkoliv vzniká v dnes stále vzdálenějším 19. století, má v sobě stálou aktuálnost. Ty hlavní otázky života, jeho smyslu a vztahu k lidem kolem nás se totiž nemění,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman, který je v New Yorku na pracovní návštěvě a světové premiéry Rusalky se dnes večer zúčastní.
Související
Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky
Národní divadlo moravskoslezské zve na koncert sborových scén z nejznámějších oper
Antonín Dvořák (skladatel) - , Metropolitní opera New York , opera Rusalka
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková