Duo 18+ představí na Flédě své poslední album o samotě a odloučení

Brno – Dvojice hudebníků a vizuálních umělců Justin Swinburne a Semia Mirza vystoupí v brněnském hudebním klubu Fléda. Duo vystupující pod názvem 18+ zde představí své poslední album Collect, které je reflexí současnosti alternativního popu s prvky hip hopu a trap rapu.

Zástupci americké experimentální scény 18+ vydali v loňském roce album s názvem Collect, které vznikalo na dálku a v odloučení. Kalifornské duo na něm zkoumá vztah veřejného a soukromého v podobě nasamplovaných telefonních rozhovorů a osobních nahrávek, které se prolínají se skladbami.

Duo prezentuje dva nové vesmíry, které se snaží propojit tak, aby potvrdily existenci každého z nich. Výsledkem je tvorba plná syrového minimalismu, pomalého tempa, textů se sexuálním nábojem umocněným zatřenými hlasy, které navozují pocit samoty v prázdné místnosti. Umělci ve skladbách vrství nejrůznější zvuky od moderních přístrojů až po vytí psa. Album vyšlo u nezávislého londýnského labelu Houndstooth, jenž je úzce spojen s legendárním londýnským klubem Fabric.

Justin Swinburne a Samia Mirza se potkali na School of the Art Institute of Chicago. V roce 2011 založili projekt 18+. Prvních pár měsíců, než odtajnili své identity, byli záhadou internetu. Trilogie M1xtape, Mixta2e, and Mixtap3 vyšly pod jménem Boy and Sis. Svůj první singl Crow vydali v srpnu 2014 u londýnského labelu Houndstooth. V listopadu 2014 ho následovalo úspěšné debutové album Trust a singl Dry.

Album Collect předznamenal singl Drama. Již na něm mohli fanoušci poznat charakteristickou afektovanou ospalost páru, chytlavě zamlžené vokály a vrstevnatou hudební produkci. Singl doprovázel také videoklip, který mísí téma samoty a odloučení se znepokojivě těkající vizualitou. Collect je prvním dlouhohrajícím albem, na němž byl použit nový materiál, na rozdíl od předchozí desky, která byla souborem starších mixtapů.

Album Collect vznikalo na dálku – Justin na něm pracoval v Berlíně a Samia v Honolulu. Výsledkem odloučení je zvukové zhmotnění roztříštěných setkání vzdálených myslí. Zatímco u předchozího alba Trust se Justin a Samia inspirovali otázkou anonymity v digitálním věku, tématem alba Collect je separace a izolace a proměna kreativního potenciálu ve vztahu k samotě. Nahrávka reflektuje nové způsoby komunikace v různých kontextech od platonického, po profesionální a ekonomický.

Vystoupení 18+ navazuje na koncepci Flédy, která chce mapovat současnou alternativní synth popovou scénu produkovanou hudebníci dvojicemi. Po loňském koncertě dream popových The Dumplings (PL) a tanečních Blondage (DE) klub kromě 18+ uvádí i charismatické duo Joy Wellboy (BE). „V posledních deseti letech vznikla celá řada elektronických projektů o dvou lidech. Synth pop založený na použití syntezátoru jako hlavním hudebním nástroji na přelomu 70. a 80. let zcela rozložil tradiční představu čtyřčlenné kapely, čímž hudební produkci zdemokratizoval a zpřístupnil,“ dodává dramaturgyně Flédy, Marie Butula Cichá.

Koncert 18+ se koná 18. března 2017 ve 20 hodin v brněnském klubu Fléda.

Související

Fallgrapp (foto Stanči Karellová)

Fallgrapp přivezou na Flédu nejnovější desku Ostrov

Devět členů nadžánrových Fallgrapp se s lehkostí pohybuje od downtempa, přes trip-hop a alternativní pop až k rapu. Přesně před dvěma lety vyšla skupině nahrávka Ostrov (2020). Na Flédě jí poprvé představí 23. 3. 2022. Sama kapela a taktéž kritika označují album za nejvyspělejší tvorbu Fallgrapp: „Nemusíte o minulosti slovenských Fallgrapp vědět nic, přesto už během prvních minut poslechu třetí řadovky Ostrov pochopíte, že tahle kapela netrpí bázlivostí a nebojí se velkých vizí,“ napsal server Frontman.cz.
Fléda

OBRAZEM: Večer ve Flédě patřil filmovým hitům skladatele Muchowa

Brno – Do brněnského klubu Fléda zavítal ve středu 17.10. oceňovaný skladatel filmové hudby Jan P. Muchow. Spolu s ním dorazil ansámbl The Antagonists složený ze znamenitých českých muzikantů. Zazněly známe hity s filmů Samotáři, Grandhotel, Ve stínu nebo Teorie tygra.

Více souvisejících

Fléda pop koncerty Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 4 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské

Vůdce barmské vojenské junty Min Aun Hlain v pátek neobvykle vyzval mezinárodní společenství k pomoci po ničivém zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 144 obětí. Počet mrtvých se však podle něj může ještě zvýšit, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy