JazzFestBrno finišuje: Zahraje Peirani, Barron nebo držitel letošní Grammy Christian McBride Big Band

Brno, Praha – Po vyprodaných koncertech Avishaie Cohena, Brada Mehldaua, Donnyho McCaslina či Miroslava Vitouše se 17. ročník festivalu JazzFestBrno blíží ke svému závěru. Ten ozdobí uznávaní umělci ze Spojených států i z našeho kontinentu.

Americký kytarista Kurt Rosenwinkel představí brazilskou hudbou ovlivněný projekt Caipi. Jeho krajan, charismatický bubeník Omar Hakim se může chlubit nejen spoluprací s největšími osobnostmi hudebního světa, jakými jsou Sting, Madonna nebo kapela Daft Punk, ale také nezaměnitelným groovem své vlastní kapely OZ Experience. Netradiční spojení jazzu a akordeonu nabídne francouzský elegán Vincent Peirani, česká premiéra čeká jednoho z nejtalentovanějších kytaristů nastupující generace Gilada Hekselmana a poprvé do Brna zavítá legenda jazzového piana Kenny Barron. Závěrečný koncert festivalu obstará 10. května big band kontrabasisty Christiana McBridea čerstvě ověnčený druhou cenou Grammy. „Na všechny tyto koncerty zbývají v prodeji poslední desítky vstupenek,“ upozorňuje výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo. Vstupenky jsou k dispozici za zvýhodněné předprodejní ceny na webu festivalu. Na místech konání je pak můžete pořídit vždy hodinu před zahájením daného koncertu.

Závěrečnou část festivalu zahájí v neděli 15. dubna v Divadle Husa na provázku koncert izraelského tria Shalosh a kvinteta francouzského akordeonisty Vincenta Peiraniho. Jeho nejnovější nahrávka Living Being se dle kritiků nepodobá ničemu dosud slyšenému. „V Peiraniho skladbách mizí propast mezi komponovanou hudbou a improvizací, rozdíl mezi klasickou harmonií a jazzovými rytmy. Není to žádná imitace, je to originál, na kterém má každý zúčastněný svůj jedinečný podíl,“ popisuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Ve středu 18. dubna čeká diváky v Sono Centru večer ve znamení jazzové kytary. Nejdříve zahraje trio izraelského kytaristy Gilada Hekselmana a po něm pódium obsadí nová kapela Kurta Rosenwinkela. Nejvlivnější kytarista své generace a originální skladatel na svém posledním albu Caipi konečně dává plný prostor svému uhrančivému vokálu. Rockové a jazzové prvky šťastně koexistují se všemi ostatními snadno rozpoznatelnými rysy Rosenwinkelova osobního stylu. Ve stylovém mixu je ale hlavně dostatek prostoru pro neustále se vyvíjející brazilskou hudbu a zejména brazilskou milostnou píseň.

V neděli 22. dubna na stejném místě vystoupí americká zpěvačka Lori A. Williams a druhý koncert večera obstará kapela OZ Experience bubeníka Omara Hakima. Ta fúzuje rock, jazz a jam do lákavé hudební koláže. Kapela navazuje na úspěšné Trio of Oz, jež se před několika lety dostalo do povědomí značného počtu fanoušků, jimž nabídlo sofistikovanou, ale zároveň posluchačsky přístupnou hudbu.

O tři dny později se vyznavači jazzového piana dočkají jedné velké brněnské premiéry. Sólový recitál si do Besedního domu připravil legendární Kenny Barron. Americký pianista byl zařazen do americké jazzové síně slávy a šestkrát si vysloužil ocenění „nejlepší klavírista“ od sdružení jazzových novinářů. Kenny Barron je prostě legenda a navíc letos slaví nádherných pětasedmdesát. Ve skvělé formě se navzdory času představuje i nyní. Jako mistr snad nejtěžší hudební disciplíny. Hned následující večer bude patřit studentům katedry jazzové interpretace JAMU, kteří se představí v Divadle na Orlí.

Závěrečnou tečku, nebo v tomto případě spíše vykřičník, za 17. ročníkem festivalu udělá Christian McBride Big Band. Ten si za svoji druhou desku vysloužil letošní cenu Grammy a může se tak v této prestižní anketě pochlubit stoprocentní úspěšností, jelikož si zlatý gramofonek před lety odnesl i za svoje debutové album. „Na koncertu bigbandu kontrabasisty Christiana McBridea můžeme čekat virtuózní výkony všech členů kapely, ale je jisté, že kapelník si show ukrást nenechá. Jeho kontrola nad nástrojem je téměř absolutní – vždyť při hře vypadá, jako by to byla ta nejjednodušší a nejpřirozenější věc na světě. Jeho řemeslné schopnosti jsou obdivuhodné, ale navrch přidává charisma a neutuchající energii. Prostě atributy, kvůli kterým se chodí na koncerty,“ těší se Spilka.

Christian McBride Big Band Kenny Barron Vincent Peirani Festival JazzFest Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

před 2 hodinami

Donald Trump

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci

Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.

před 4 hodinami

Demonstrace, ilustrační foto

Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět

Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.

před 6 hodinami

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

před 6 hodinami

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 11 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 13 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy