ROZHOVOR: Místo, kde jsem opravdu šťastný, je tady na Zemi, říká Ondra Málek

Ondřej Málek, jeden ze zakládajících členů kapely Jelen, skvělý hudebník, ale také tatínek tří synů. V rozhovoru promluvil o své lásce k Vysočině, domovu, hudbě, ale i o prvních zkušenostech na pódiu a projektech, které jej s kapelou čekají.

Jaká je tvá nejranější vzpomínka na hudbu? Zpívalo se, hrálo u vás doma? Hudba u nás byla každodenní součást života. Pořád někde hrálo rádio, nebo někdo cvičil na klavír a kytaru. Vzpomínám si, že jsme si s bráchou nahrávali oblíbené písničky z rádia na kazety, aby jsme si je pak mohli poslouchat do roztrhaní pásku To byly moje „dětské devadesátky“. Tvé první vystoupení před publikem - jaké bylo? Panovala nervozita?

 Poprvé jsme vystupovali na zahradní slavnosti přibyslavské základky. Hráli jsme pro pár lidí a byli jsme z toho „vyplesklí“, jak kdybychom hráli pro davy. Houslista tenkrát plival oheň a málem mu shořely housle. Byla to sranda. Užívali jsme si i tyhle začátky. A první opravdová kapela?

První kapela měla název podle naší zkušebny: Šatlava. S klukama jsme se znali od malička ze skautu a tak. Také jsme občas hudebně doprovázeli bohoslužby v kostele, takže Šatlava bylo takový pokračování našeho muzicírování. Za necelých 10 let jsme projeli okres křížem krážem, hráli pro plný i prázdný sály a když jsme chtěli hrát na velkým festivalu, tak jsme si ho taky uspořádali. Byly to super časy se zážitky, na který doteď rádi vzpomínáme.

 Existuje vůbec rada pro začínající kapely, jak se prosadit, jak třeba získat Anděly... zkratka, jak si splnit své sny? Určitě taková univerzální rada neexistuje. Asi se tomu dá jít naproti skládáním silných melodií, psaním skvělých textů, cvičením na nástroje, energií na koncertech a spoustou štěstí O Přibyslavi někteří možná vědí jen to, že je ve vyjmenovaných slovech, že zde padl Žižka... Ale co znamená pro tebe? Místo, kde jsi opravdu šťastný? Považuji se za přibyslavského patriota. Chvíli jsem bydlel v Praze, ale věděl jsem, že se stejně domů vrátím. Jo, to město mám rád hlavně proto, že tam žijí lidé, na kterých mi záleží. Místo, kde jsem opravdu šťastný, je tady na Zemi. Právě v Přibyslavi, kde vše začalo, se 18. května uskuteční i pro tebe určitě ojedinělý koncert s názvem Jelen a přátelé doma? Kdy a jak vůbec vznikl tento nápad? Ten nápad jsme měli v hlavách už delší dobu. V Přibyslavi máme krásný prostor pod zámkem, kde jsme už v minulosti pořádali Šatlava festy, a tak nás napadlo oprášit kontakty a uspořádat akci, na které našim fanouškům přiblížíme náš kraj. Věřím, že i pražská část kapely Jelen považuje Přibyslav za svůj druhý domov.

Zmíněné Šatlava festy byly velmi zajímavou záležitostí. Stali jste se tak "průkopníky" podobných, dnes už velmi početných akcí. Proč skončily?

Festivaly jsme dělali z mladického nadšení a s velkou radostí. Bohužel zrovna v době, kdy byla krize a ty roky byly navíc dost deštivý léta, takže lidí nám i přes skvělý program nechodilo dost a na tom posledním jsme prodělali dost peněz. Pamatuju si, že jsme pak celý rok hráli se Šatlavou zadarmo, abychom splatili pohledávky. Jo, byli jsme trochu optimisti a taky střelci. 

Existuje nyní nějaké poselství koncertu "doma"? Nebo jen chcete vyjádřit spolu s přáteli svou lásku k hudbě? Hlavní poselství je spojit lidi, kteří mají rádi hudbu a nabídnout jim něco výjimečného, ojedinělého. Proto zveme naše fanoušky k nám domů a proto zveme domů i naše spřátelené kapely. David Stypka a Bandjeez s námi absolvoval jedno nezapomenutelné turné. S Poetikou máme společný nejen label, ale i kraj, jelikož členové Poetiky jsou taky z Vysočiny. Na akci dál vystoupí ještě Terka Balonová, Míša Tučná a Káťa Tichá. Přibyslav leží skoro uprostřed malebné Vysočiny. Pro mě osobně je to znovu nalezený krásný kraj. (Možná zapomenutý pro někoho, snad někdy i opovrhovaný vzhledem k D1...) Co znamená pro tebe? Domov, rodina, spousty kamarádů a zážitků. Taky mám rád místní kopcovitou krajinu, lesy a údolí řek. Tady chceš žít. Vrátím se na začátek. Co školní léta, jaký jsi byl žák?

Byl jsem podle spolužáků i učitelů třídní šašek. Myslím, že jsem z toho ale už vyrostl.

 Blízko je Zelená Hora. Jak toto magické místo na tebe působí a působilo? Nejde se nezeptat: co tvá víra? Zelená hora je žďárský klenot. Santiniho dokonalost tam fascinuje i lidi, kterým třeba víra nebo křesťanství nic neříká. Myslím, že tahle unikátní stavba je právem v seznamu UNESCO. Jsem křesťan a věřím v Boha. A víra v dobro? Existuje? Samozřejmě! Toufar, Horáková, Palach, a mnoho dalších hrdinů. Ti všichni za víru v dobro dali to nejcennější.

A měli by pro nás být vzorem či jen na ně nezapomínat, naopak jejich činy si neustále připomínat.

Co tvé hudební vzory? Toho je spousta! Dřív jsem dost ujížděl na české klubové scéně. Doteď mě baví třeba Vypsaná fixa nebo Divokej Bill. Ze zahraničních mám rád Foo Fighters, Mumford and Sons, Linkin Park, Sum 41 a spousty dalších. Nemám úplně vyhraněnej styl, baví mě americký country, punkrockový kapely, poslechnu si Beatles nebo Lady Gaga. Cokoli, co má energii nebo pěknou melodii. mám rád.

 Vyvíjí se tedy tvůj názor na hudbu? Určitě. Vnímám, že člověk postupně ustupuje od nálepkování a odsuzování různých interpretů. Je strašně jednoduchý říct o komkoli, že dělá primitivní, komerční hudbu nebo můžu ohrnovat nos nad vkusem návštěvníků toho a toho koncertu. Ale ve chvíli, kdy si to najde posluchače a tomu to udělá radost, je všechno v pořádku. A tak to má být, ať se mi to líbí nebo ne. Jasně že existují hudební masakry, ale to je jiná kategorie. Čeká vás turné věnované countryové legendě Michalu Tučnému. On byl “ cowboy” - chlap s velkým srdcem. On miloval hudbu, měl rád svět a přírodu. Myslím, že to jsou hodnoty, který by měl mít každej chlap s velkým srdcem. M.Tučný krásně zpívá i o “ báječné ženské”.Jaká je ta opravdu báječná či by měla být?

 Báječnou ženskou má doma „každej báječnej chlap“, třeba já. A když spolu umí sedět a popíjet, tak potom "maj i báječnej život". A co „spolusnění“? Máš stále i ty nějaké své nesplněné sny? Ještě jich tam pár je.

Související

Skupina Jelen vyjela na první open air koncert pod širým nebem

Na podzim do hudebních klubů vyrazí "Půlnoční vlak"

Na velmi úspěšné podzimní turné s Míšou Tučnou, dcerou countryové legendy, se Jelen rozhodl navázat sérií nových koncertů. Na podzim vyrazí do menších klubů, kde si fanoušci budou moci ještě intenzivněji vychutnat pověstnou jelení energii. V září navíc kapela vydá speciální album, které ponese název Jelen: Půlnoční vlak Michala Tučného.

Více souvisejících

Skupina Jelen

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 25 minutami

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 

před 27 minutami

Vladimir Putin

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě

Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, k objektivnosti a nestrannosti. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie Wang Wen-pina o tom informovala agentura AFP. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně, čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Moskvě setká s Putinem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

před 1 hodinou

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

před 1 hodinou

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. 

před 1 hodinou

Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten své postoje dal zase najevo v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Aktualizováno před 5 hodinami

Kim Čong-un, z dokumentu NG

Kim Čong-un vyzval KLDR, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA to uvedla agentura Reuters, podle níž Pchjongjang v neděli odpalem balistické rakety simuloval taktický jaderný útok. Podle agentury AP šlo o simulaci útoku na Jižní Koreu.

před 5 hodinami

před 10 hodinami

Západ slunce, ilustrační fotografie

Dnes nastane jarní rovnodennost, začíná tak astronomické jaro

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba ve 22:30 stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Milo Djukanović

Černá Hora zřejmě v prvním kole prezidenta nezvolila, vyhrál Djukanović

Obhajující prezident Milo Djukanović vyhrál dnešní první kolo voleb v Černé Hoře, ovšem nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Volby tak rozhodne až druhé kolo, vyplývá z neoficiálních údajů, na které se odvolává agentura Reuters a černohorská média. Do rozhodující fáze voleb kromě Djukanoviče zřejmě postupuje ekonom a další prozápadní politik Jakov Milatović. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Tragédie v Bratislavě. Muž a žena skočili z okna, v bytě se pak našlo mrtvé dítě

Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna muž a žena. V jejich bytě policisté našli mrtvé dítě, informovala slovenská média s odvoláním na policejního mluvčího Michala Szeiffa. Bližší objasnění tragédie policie dosud neposkytla, přislíbila však, že tak učiní, jakmile to situace ve vyšetřování umožní.

Aktualizováno včera

Největší švýcarská banka UBS převezme Credit Suisse za tři miliardy franků

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to dnes uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Zdroj: ČTK

Další zprávy