Švédská poprocková skupina Europe, která byla největší hvězdou letošního festivalu Benátská! v Liberci, má k České republice speciální vztah. V tuzemsku, kde poprvé vystoupili v roce 1992, hráli již několikrát, bubeník Ian Haugland miluje české pivo a na nahrávání jejich alba Last Look at Eden se před jedenácti lety podílel i Český národní symfonický orchestr. V rozhovoru pro ČTK to řekl zpěvák a textař Joey Tempest.
"Mám rád české fanoušky, protože se jim líbí rokenrol a melodický švédský rock. Rádi sem jezdíme, vždycky jsme si to tady užili. Bohužel, teď si u vás nestihneme nic prohlédnout, protože už zítra (v sobotu) jedeme hrát na festival do Nizozemska," uvedl před pátečním koncertem Tempest.
Severská rocková hvězda si z Liberce odvezla zážitek ze setkání se slovenským zpěvákem Richardem Müllerem, který vystoupil před Europe. Na přání Tempesta se oba hudebníci setkali v zákulisí. "Právě jsem viděl na pódiu chlapíka, kterého jsem do dneška neznal. Sice jsem mu nerozuměl ani slovo, ale kapela i výrazný hlas interpreta se mi líbily. Bylo to moc zajímavé," prohlásil Tempest.
Zpěvák narozený jako Rolf Magnus Joakim Larsson ve švédském Upplands Väsby nedaleko Stockholmu 19. srpna oslaví 56. narozeniny. Jejich turné s názvem Walk The Earth bude mít v té době pauzu, takže narozeniny oslaví s rodinou v Londýně, kde v současné době žije. "Pak budeme hrát na festivalech. Po vánoční přestávce nás čekají koncerty po celém světě. Ostatně, proto se turné jmenuje Walk The Earth (Procházka po Zemi). Už jsme byli v Austrálii, Japonsku, Evropě, pojedeme do Spojených států, Jižní Ameriky a nejspíš i někam do Asie," uvedl.
Zatím své poslední studiové album Walk The Earth Europe vydali v roce 2017 a v současné době plánují novou nahrávku. "Začínáme na ní pracovat, ale kvůli turné, které bude pokračovat příští rok, teď není moc času. Ale brzy už začneme psát nové písničky," podotkl Tempest.
Výrazný zpěvák je podepsán jako autor pod nejslavnější skladbou EuropeThe Final Countdown, která vyšla v roce 1985 na stejnojmenném albu. Píseň se vyšplhala na první příčku hitparád 26 zemí světa a celosvětově se jí prodalo více než osm miliónů kopií. "Složil jsem tu hudbu na klavésy, ale to už je dávno, někdy na konci 70. let. Byl jsem ještě šestnáctiletý školák. Pak jsem s ní dlouho nic neudělal, odložil jsem psaní na hodně let a natočil The Final Countdown až v roce 1985," vzpomínal.
Tempest založil s Johnem Norumem, Tony Renem a Peterem Olssonem v roce 1979 skupinu Force, v roce 1982 přejmenovanou na Europe. Po jejím rozpadu se v roce 1993 vydal na sólovou dráhu. Po znovuobnovení skupiny v roce 2004 se stal opět jejím zpěvákem.
Související
Festival Benátská! navštívilo přes 40 tisíc fanoušků, hvězdou byla skupina Europe
Skupina Europe rozproudila festival Benátská!, nechyběl hit The Final Countdown
skupina Europe , Joey Tempest , Hudba , kultura
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 49 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 2 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 3 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 4 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 4 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 5 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 6 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 7 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.
Zdroj: Libor Novák