Staroměstské náměstí pohltí na tři dny vlna jazzu

Od 2. do 4. srpna se v Praze odehraje Prague jazz week 2019. Na tomto hudebním festivalu zahraje dvanáct českých kapel své písničky a také známé hity jiných kapel. Každý den začnou vystoupení v šestnáct hodin a budou trvat do pozdního večera.

Festival jazzové hudby Prague jazz week 2019 se bude konat od pátku do neděli na Staroměstském náměstí v Praze. Každý den od čtyř hodin odpoledne zahrají čtyři jazzové kapely na náměstí svoji hudbu.

"Stejně jako na minulých ročnících vystoupí po tři dní vždy čtyři české kapely, které mají blízko ke klubu AghaRTA Jazz Centrum a jejich pravidelná vystoupení tam mají největší ohlas," sdělil pro EuroZprávy.cz organizátor festivalu a bubeník několika kapel Michal Hejna.

Podle Hejny bude náměstí plné lidí, kteří jazzu příliš neholdují. Počítal s tím, když vybíral kapely, které na festival pozve. "Musí to být kapely, které nevyženou lidi z náměstí. Musí lidi zaujmout, jsou to koneckonců jen muzikanti, jejichž obživou je bavit lidi," vysvětlil Hejna. Proto podle něj posluchači neuslyší žádný free jazz či neposlouchatelný do sebe zahleděný jazz.

Podle Hejny na festivalu budou zastoupeny moderní jazz, groove jazz, latin jazz , fusion a jedna bluesová kapela. "Pozval jsem i několik dam, například Janu Koubkovou, ke které mě pojí dlouholeté přátelství a respekt," uvedl Hejna.

Kapela Koubkové Ataky vystoupí na náměstí v neděli v šestnáct hodin. Repertoár této kapely budou tvořit blues, bigbít, rap, jazz a šanson. Posluchači uslyší skladby především z posledního alba kapely A tak si jdu. „Vystoupím na Prague jazz week, protože ráda zpívám pro lidi a na Staroměstském náměstí určitě bude skvělá atmosféra i promíchané publikum z různých koutů světa. Zároveň výhodou pro posluchače je to, že se nemusí platit za vstup,“ řekla pro EuroZprávy.cz.

V sobotu v půl šesté odpoledne vystoupí kapela Latin wave. Podle jejího bubeníka Aloisa Hedervári na jevišti budou s hostem z USA, hráčem na conga Michito Sanchezem. "Naše kapela zahraje autorské ale i slavné jazzové hity. Prague jazz week je podle mě výborná přehlídka kapel a muzikantů pro větší obecenstvo na Staroměstském náměstí," uvedl pro Eurozprávy.cz.

Podle Hejny festival existuje už léta. Vznikl proto, že Hejna vždycky chtěl propagovat českou muziku především cizincům. Dodal, že jazz v Česku, stejně jako ve zbytku světa, není populární. „Jazz jako takový, má vždycky menší posluchačskou oblast než třeba popmusic. Ale také má spoustu fandů na celém světě,“ vysvětlila Koubková.

Podle ní záleží na osobnostech, které jazz v různých podobách předvádí a za kterými posluchači přijdou. „Kvalita si své posluchače vždycky najde. Pak už jen záleží na propagaci hudby,“ sdělila Koubková.

Dodala, že jako všude na světě, i český jazz formovaly osobnostní přínosy jednotlivých zpěváků a skladatelů. Český jazz se podle Koubkové inspiroval i Leošem Janáčkem ale především ho obohatily vlastní nápady jako Jan Hammer, Miroslav Vitouš či Karel Velebný.

„Doporučila bych přijít na živé vystoupení jazzové kapely, protože je to vždycky neopakovatelný zážitek o emocích a improvizaci, která je pokaždé jiná, i když tu skladbu hrajete třeba pár let. Známý a slavný jazzman Quincy Jones říkal, že jazz je člověk, který o sobě mluví vždycky pravdu, a s tím já maximálně souhlasím,“ řekla Koubková.

Související

Avishai Cohen (foto: Andreas Terlaak)

Letošní JazzFest netradičně zahájí filmová premiéra

Brno - Hlavní program festivalu JazzFest Brno začíná již v polovině března. Letos si pořadatelé připravili netradiční zahájení, festival totiž otevře filmová premiéra dokumentárního filmu o jedné z největších osobností jazzu. Jazzoví fanoušci se pak mohou těšit na koncerty saxofonisty Donnyho MCCasilona, izraelského basisty a zpěváka Avishaie Cohena nebo amerického kytaristy Kurta Rosenwinkela.
Karlovarský symfonický orchestr

První hlavní koncert Jazzfestu Karlovy Vary se blíží

Karlovy Vary – Čtyřiatřicátý ročník mezinárodního jazzového festivalu letos nabízí šest koncertů. Ten první hlavní se uskuteční již tento čtvrtek. Kromě koncertního programu bude také předána Cena Barona Schoenecka významnému trumpetistovi.

Více souvisejících

jazz Staroměstské náměstí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 36 minutami

před 52 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy