Festival Hrady CZ startuje na Točníku už příští víkend

Praha - Hudební festival Hrady CZ začíná v pátek 13. července na hradě Točník a postupně se v průběhu léta představí vždy v pátek a sobotu až do 31. srpna na hradech Švihov, Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov.

Devátý ročník největšího tuzemského festivalu na českých a moravských hradech nabídne na své první zastávce koncerty Tomáše Kluse, Anety Langerové a kapel No Name, Monkey Business, Mandrage, Wohnout, Vypsaná fixa nebo Portless a dalších hudebníků. Program na Točníku zahájí Mig 21 nebo Mňága a Žďorp, areál bude v pátek otevřen od 18 hodin a první koncert začne o hodinu později. Druhý den se úvodní festival hradního turné přesune do nového areálu na louky přímo v podhradí Točníku, kde na dvou velkých pódiích vystoupí třináct hudebních kapel a interpretů a první festivalový víkend uzavřou Kryštof, Iné kafe a Monkey Business. Další hradní zastávkou pak bude 20. a 21. července hrad Švihov.

Vloni na festival na hradech zavítalo téměř 60 tisíc návštěvníků a Hrady CZ se tak potvrdily, že jsou hudebním festivalem s naprosto nejvyšší diváckou účastí v České republice. Festival i nadále pokračuje v angažování těch nejoceňovanějších kapel v rámci českých hudebních cen Anděl a Žebřík a skládá se ze dvou částí. V roce 2005 zahájil svou existenci první částí na hradech v Čechách, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, kde se tak letos uskuteční už počtvrté.

Projekt Hrady CZ zahrnuje dohromady vždy dvoudenní hudební program v blízkosti pěti českých hradů v pěti českých regionech, na Moravě jde o tři různé lokality ve třech moravských krajích. Hrady CZ tak v průběhu letní festivalové sezóny umožňují hudebním fanouškům v různých regionech vychutnat si to nejlepší, co nabízí česká i slovenská hudební scéna. Letos interpreti a kapely postupně představí na Točníku ve středních Čechách, Švihově u Plzně, Kunětické hoře u Pardubic, v Rožmberku nad Vltavou v Jižních Čechách, na Veveří v severní části Brna, v Hradci nad Moravicí u Opavy, na Bezdězu u Liberce a na Bouzově na Olomoucku.Páteční program festivalu začíná vždy v podvečer a často se odehrává přímo v prostorách hradu na jednom pódiu, součástí je také karneval v maskách spojený s tombolou o ceny. Sobotní program se koná většinou v podhradí v blízkosti hradu, kde se staví velké festivalové areály pro tisíce lidí se dvěma hudebními pódii. Nejinak tomu také bude na hradě Točník, jehož festivalový areál letos z důvodu stále vyšší návštěvnosti mění své místo, aby návštěvníkům nabídl vyšší komfort. „Festival se postupně výrazně rozrostl, proto v letošním roce na Točníku a na Švihově přesouváme festivalový areál o kousek dál tak, aby vznikly větší prostory, kde se návštěvníci nebudou tlačit. Věřím, že to diváci ocení," říká organizátor festivalu Michal Šesták. Z původního areálu, který se rozkládal ve spodní části obce Točník, se tak festival stěhuje na louky přímo v podhradí Točníku. Do areálu se dostanou návštěvníci pohodlně a jednoduše, stejnou cestou, která vede k hradu. V okamžiku, kdy se okolo výběhů se zvířaty vstupuje na nezpevněnou cestu (doleva), budou návštěvníci pokračovat rovně směrem nahoru, kde po zhruba 250 metrech naleznou vstup do nového areálu s krásným výhledem na hrad. Areál je nesrovnatelně větší a tak přinese všem pohodlí a dostatek prostoru.

Festivalové areály otevřou své brány v sobotu vždy v půl jedenácté dopoledne, první interpreti začnou hrát vždy od půl dvanácté. V programu dalších letošních hradních zastávek se návštěvníci můžou těšit také například na koncerty kapel Pražský výběr, Nightwork, Skyline, nedávno oceněných Zrní a dalších hudebních skupin či interpretů Davida Kollera nebo Rytmuse.

Kromě hudby organizátoři návštěvníkům festivalu Hrady CZ umožňují poznat atraktivní místa v České republice a navštívit jednotlivé historické památky, a to i jejich prohlídkové trasy, protože vstupné na ně je zahrnuto v ceně festivalové vstupenky. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přináší návštěvníkům také příležitost přijet na festival na kole a na místě konání festivalu využít úschovny kol. Stejně jako v minulých letech i letos pokračuje spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Samozřejmostí jsou stanová městečka, kde si lze stany i pronajmout včetně možnosti uschování zavazadel. Konkrétně na Točníku bude stanové městečko situováno v těsné blízkosti vchodu do areálu. Kyvadlová doprava od nejbližších železničních stanic na festival a zpět je zajištěna po oba dva dny, vedle areálů jsou také parkoviště, která pojmou stovky aut. Na Točník bude jezdit kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji sítě Ticketstream v cenách 250 korun na páteční program a 400 korun na sobotu. Lístky je možné zakoupit jako E-tickets i přes internet, na místě budou vstupenky k dostání za 300 a 480 korun. Pro fanoušky festivalu Hrady CZ na Facebooku jsou exkluzivně vyhlašovány speciální ceny na festivalové permanentky. Více informací na www.hradycz.cz.

INTERPRETI FESTIVALU HRADY CZ: A Banquet, BT'nJ, Dilated, Iné Kafe, David Koller, Tomáš Klus, Koblížci, Kryštof, Aneta Langerová, Mandrage, Mig 21, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Nightwork, No Name, Pipes and Pints, Portless, Pražský výběr, Rybičky 48, Rytmus, Skyline, Vypsaná Fixa, We On The Moon, Wohnout, Zrní

TERMÍNY A MÍSTA: 12 - 13. 7. Točník 19. - 20 7. Švihov 26. - 27. 7. Kunětická hora 2. - 3. 8. Rožmberk nad Vltavou 9. - 10. 8. Veveří 16. - 17. 8. Hradec nad Moravicí 23. - 24. 8. Bezděz 30. - 31. 8. Bouzov

Konkrétní line-up na hradě Točník

pátek 12. července areál hradu otevřen od 18.00 karneval 19.00 - 20.00 Mňága a žďorp 21.00 - 22.00 Koblížci 22.00 - 23.00 Vyhlášení nejlepší karnevalové masky 23.00 - 00.00 Mig 21

sobota 13. července areál hradu otevřen od 10.30 Stage A 11.30 - 12.00 Dilated 13.00 - 14.00 No Name 15.00 - 16.00 Tomáš Klus 17.00 - 18.00 Aneta Langerová 19.00 - 20.00 Portless 21.00 - 22.00 Kryštof 23.00 - 24.00 Monkey Business Stage B 12.00 - 13.00 Pipes And Pints 14.00 - 15.00 Mandrage 16.00 - 17.00 Rybičky 48 18.00 - 19.00 Wohnout 20.00 - 21.00 Vypsaná fixa 22.00 - 23.00 Iné kafe

Související

Koncert, ilustrační foto

Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ a Okoř 2020 letos nebudou

Hudební festival Benátská! v libereckém Vesci, putovní festival Hrady CZ ani Okoř 2020 se letos konat nebudou. Pořadatelé Benátské! oznámili náhradní termín 22. až 25. července 2021. Hrady CZ termíny příštího ročníku zveřejní po prázdninách, stejně jako organizátoři festivalu v podhradí hradu Okoř. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na příští rok, oznámili dnes pořadatelé na svých stránkách.
Kamil Střihavka

Na Točníku burácí festival Hrady CZ, Kamil Střihavka rozehnal déšť

Několik tisíc lidí dnes dorazilo do podhradí Točníku, kde aplaudovalo na festivalu Hrady CZ například Kamilu Střihavkovi a jeho skupině The Leaders! Poté, co Střihavka začal zpívat píseň Když se vznáší déšť, mohli diváci dokonce odložit pláštěnky a deštníky, protože přestalo pršet. Velký aplaus sklidily i další Střihavkovy hity, zejména oblíbená Země vzdálená.

Více souvisejících

Festival Hrady CZ hrady a zámky Hrad Bezděz

Aktuálně se děje

včera

včera

Radko Gudas

Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi

O českém hokejovém obránci Radku Gudasovi se dlouhodobě ví, že pro tvrdé střety nikdy nechodí daleko. Na nedávných zimních olympijských hrách jeho tvrdost poznal kapitán Kanady Sidney Crosby. Nyní v rámci kanadsko-americké NHL poznal tuto tvrdost americký kapitán Toronta Austona Matthewse. Nutno však říct, že tentokrát Gudas svou tvrdost přehnal, jelikož se jednalo o tvrdý faul kolenem, po němž český reprezentant zaslouženě vyfasoval trest do konce zápasu, stejně tak jako další trest ze strany oddělení pro hráčskou bezpečnost. Gudas se nyní také stal terčem útoků ze strany fanoušků, kteří volají i po jeho konci v nejslavnější hokejové soutěži.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády

Je jednoznačnou českou hvězdou letošní paralympiády v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Právě ona se postarala o nejvíce cenných kovů pro českou výpravu. A v závěrečný soutěžní den této paralympiády tomu nemohlo být jinak. Po stříbrech z biatlonového individuálního závodu a běžeckého desetikilometrového závodu a bronzu z biatlonové stíhačky přidala v neděli teprve sedmnáctiletá zcela nevidomá paralympionička kombinující biatlon a běžecké lyžování Simona Bubeníčková další stříbro, tentokrát z běžeckého dvacetikilometrového závodu. Nestačila jen na ruskou reprezentantku Anastasiji Bagijanovou.

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno

Pokud by k takovému přestupu došlo, jednalo by se o unikátní přesun. Málokdy se stane, že by dosavadní trenér české hokejové reprezentace zamířil po takovém angažmá do extraligového týmu, který se v posledních letech spíše v tuzemské nejvyšší soutěži zachraňoval, i když v aktuální sezóně je tomu v případě Kladna jinak, jelikož se po letech dostalo do play-off. Po této sezóně ale k tomu může dojít, pokud Radim Rulík bude zlákán nabídkou Kladna a pokud pro takový přesun dostane souhlas od šéfa českého hokeje Aloise Hadamczika.

včera

včera

Praha - Petřínská rozhledna

Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let

Přesně před 135 lety, dne 16. března roku 1891, se začala stavět jedna z dominant moderní Prahy – Petřínská rozhledna. Nejenom obyvatelé hlavního města si ji ihned oblíbili, stala se velmi vyhledávanou atrakcí také lidí z širšího okolí i celé republiky. A je jí dodnes.

včera

Patrik Schick

Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick

Nový trenér české fotbalové reprezentace Miroslav Koubek v těchto dnech skládá kádr na svoji ostrou premiéru, tedy na baráž o mistrovství světa, kterou Češi začnou domácím zápasem proti Irsku. Má to ale hned v úvodu svého angažmá hodně složité, neboť se musí modlit, aby se do úvodního barážového zápasu stihla uzdravit hned trojice hráčů. Nejvýraznějším jménem, které je teď mezi zraněnými, je bezpochyby hvězda francouzského Lyonu, záložník Pavel Šulc. Do stavu zraněných se v posledních dnech dostala i další z opor útočník Patrik Schick a z Itálie hlásí zdravotní problémy i obránce Martin Vitík.

včera

Dominik Feri (TOP 09)

Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem

Exposlanec Dominik Feri v pondělí opět stanul před soudem. Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat kauzu, ve které je bývalý politik podezřelý z dalšího znásilnění, protože si měl při sexuálním styku sundat kondom. Soud dnes případ odročil, Feri ho navíc překvapil neobvyklým požadavkem. 

včera

Alena Schillerová

Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě přijal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby společně projednali návrh státního rozpočtu na letošní rok. Hlavním tématem jejich debaty byly plánované výdaje na obranu, které hlava státu podrobila kritice. Navzdory výhradám však prezident nehodlá rozpočet se schodkem 310 miliard korun vetovat ani jakkoli zdržovat jeho podpis.

včera

Prezident Trump přijal britského premiéra Keira Starmera.

Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko

Britský premiér Keir Starmer během pondělního dopoledního brífinku na Downing Street představil strategii, jakou hodlá Spojené království čelit dopadům války na Blízkém východě. Ve svém vyjádření propojil domácí pomoc s mezinárodním úsilím o stabilitu, přičemž zdůraznil, že vláda se snaží reagovat na situaci, jejíž délku i důsledky lze v tuto chvíli jen těžko odhadnout.

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa

Německá vláda se v pondělí ostře ohradila proti požadavkům amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzkázala do Washingtonu, že probíhající konflikt na Blízkém východě nepovažuje za záležitost Severoatlantické aliance. Berlín oficiálně odmítl poskytnout vojenskou podporu pro zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu s tím, že NATO nemá v této válce své místo.

včera

Filip Turek, Alena Schillerová, Petr Macinka

Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona

Vláda premiéra Andreje Babiše na svém pondělním zasedání schválila několik zásadních legislativních změn, které se dotknou každodenního života v Česku. Mezi hlavní body patřila rozsáhlá novela cizineckého zákona a nová pravidla pro spotřebitelské úvěry. Ministři se rovněž zabývali regulací návykových látek a transformací stavebního řízení.

včera

Ropná rafinerie

Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru

Ceny ropy na světových trzích v pondělí opět zamířily vzhůru. Reagují tak na víkendovou eskalaci násilí na Blízkém východě, zejména na americké údery proti klíčovému íránskému exportnímu uzlu na ostrově Charg. Severomořská ropa Brent si během ranního obchodování připsala 1,8 % a vyšplhala se na 104,98 dolaru za barel, což prohlubuje obavy o stabilitu globálních dodávek energií.

včera

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede

Prezident Donald Trump dva týdny před plánovanou cestou do Pekingu přitvrdil v diplomatické hře a stanovil si novou podmínku: Čína musí pomoci s odblokováním Hormuzského průlivu. Podle analýzy CNN je však nepravděpodobné, že by na tuto hru Peking přistoupil. Trump dokonce pohrozil, že pokud Čína neposkytne součinnost, mohl by svou návštěvu a summit s vůdcem Si Tin-pchingem odložit.

včera

Ilustrační foto

IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?

Mezinárodní energetická agentura (IEA) se dohodla na historicky největším uvolnění strategických ropných rezerv, aby čelila prudkému nárůstu cen vyvolanému válkou mezi USA, Izraelem a Íránem. Celkem 32 členských států uvolní na trh 400 milionů barelů ropy, přičemž největší podíl ponesou Spojené státy. Navzdory tomuto rekordnímu kroku však ceny suroviny neklesají a trhy zůstávají v napětí.

včera

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily zahájení „omezené a cílené“ pozemní operace v jižním Libanonu. Cílem této akce jsou klíčové bašty hnutí Hizballáh, přičemž jednotky mají za úkol zlikvidovat teroristickou infrastrukturu a vytlačit bojovníky hnutí dále od hranic. Armáda tak reaguje na útoky Hizballáhu, které začaly začátkem tohoto měsíce v souvislosti s probíhající válkou s Íránem.

včera

Donald Trump

Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump

Americký prezident Donald Trump stupňuje diplomatický tlak na své spojence i globální mocnosti v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro Financial Times varoval, že pokud členské státy NATO nepomohou Spojeným státům zajistit tuto klíčovou námořní cestu, bude to mít velmi negativní dopad na budoucí fungování celé Aliance. Podle Trumpa je nezbytné, aby se na ochraně podíleli ti, kteří z bezpečného průjezdu přímo profitují.

včera

Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?

Prezident USA Donald Trump ještě před týdnem tvrdil Británii, že vysílání lodí na Blízký východ není nutné, protože válku s Íránem již vyhrál. Navzdory těmto prohlášením o totálním vítězství se však situace na místě zdá být odlišná. Nyní se Bílý dům obrací na své spojence v NATO i na Čínu s žádostí o námořní pomoc při otevírání Hormuzského průlivu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy