Bobby McFerrin zvedl Obecní dům v Praze ze židlí

Praha - Americký zpěvák Bobby McFerrin vystoupil v úterý na historicky prvním Jarním GALA pro Struny podzimu a publikum mu aplaudovalo vestoje. Diváci v České republice budou mít v příštích dnech ještě dvě další příležitosti vidět jeho koncert.

Koncert v pražském Obecním domě zahájil McFerrin několika improvizacemi ve stylu world music i jazzových standardů. K publiku poprvé promluvil až po třetí skladbě, a to jen velmi krátce – zbytek večera vyplnil jen hudbou.

Spolu s ním stál na pódiu sbor českých zpěváků sestavený speciálně pro tuto příležitost sbormistrem Lukášem Vasilkem, který na koncertě dirigoval dlouholetý spolupracovník McFerrina, sbormistr Roger Treece.

Jak je na jeho koncertech obvyklé, od samého začátku nechal McFerrin zpívat nejen sbor na pódiu, ale i publikum.

Po několika improvizovaných písních pozval zpěvák na pódium Dana Bártu, se kterým společně předvedli jednu improvizaci. Poté se v zadní části sálu objevila Iva Bittová, která se s houslemi a zpěvem pomalu přesunula až na pódium, kde s McFerrinem vytvořili další improvizovaný duet.

Na konci zazpívali McFerrin a Treece společnou skladbu, do níž průběžně zapojovali sbor i publikum a navázali jednou písní z McFerrinova nového alba VOCAbuLarieS, kterou koncert uzavřeli.

Publikum McFerrinovi tleskalo vestoje a zpěvák je za to odměnil dvěma přídavky, při druhém si dokonce sedl na okraj pódia.

McFerrin měl původně koncertovat v České republice již v dubnu, jeho vystoupení však musela být odložena kvůli omezení v letecké dopravě. Na uznávaného hudebníka se mohou ve středu těšit i návštěvníci Kongresového centra v Praze a 8. května zavítá do ČEZ Arény v Ostravě.

Bobby McFerrin, který v letošním roce oslavil 60. narozeniny, je desetinásobný držitel cen Grammy, autor hitu Don’t Worry, Be Happy!, uznávaný dirigent i skladatel filmové hudby. McFerrin patří mezi hudební fenomény současnosti a na svém kontě má tři desítky alb, kterých se doposud prodalo přes 20 milionů kopií. Je mistrem improvizace a vokálních experimentů, rád střídá různé hudební žánry, nejčastěji kombinuje jazz, klasickou hudbu a world music. V minulosti spolupracoval s takovými hudebníky jako je Chick Corea, Herbie Hancock, violoncellista Yo-Yo Ma, nebo pianista Joe Zawinul. Hostuje jako dirigent orchestrů napříč Spojenými státy a Kanadou.

Iva Bittová patří v mezinárodním kontextu k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Upozornila na sebe ještě jako studentka rolí Eržiky v Baladě pro banditu, nakonec ale dala přednost houslím a zpěvu. Výjimku udělala naposledy v roce 2006, kdy se představila v hlavní roli filmu Alice Nellis Tajnosti. Bittová prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes experimentální jazz a rock až k hostování v opeře a úpravám skladeb vážné hudby. Umělkyně patří k ikonám festivalu Struny podzimu.

Dan Bárta je desetinásobný držitel ceny Akademie populární hudby v kategorii zpěvák roku a dvanáctinásobný držitel ocenění Žebřík - Report music awards v téže kategorii. Pro uměleckou dráhu se rozhodl v roce 1991 a po krátkém účinkování v kapele Tom Sawyer založil formaci Alice. Později stál u zrodu Die El. Eleffant a v roce 1994 přijal spolupráci ve skupině J.A.R. O rok dříve hrál Ježíše a posléze Jidáše v muzikálu Jesus Christ Superstar, o pár let později účinkoval v muzikálu Evita. V roce 1998 stál v čele formace Sexy Dancers. V roce 2000 pak dal základní impuls ke vzniku Illustratosphere.

Bobby McFerrin

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy