Grammy ovládli Silk Sonic, mají cenu za píseň roku i za nejlepší nahrávku

Písní roku byla dnes při předávání hudebních cen Grammy vyhlášena skladba Leave the Door Open skupiny Silk Sonic. Stejná skupina získala i ocenění za nahrávku roku. Prestižní cenu za "objev roku" si odnesla zpěvačka Olivia Rodrigová. Hlavní cenu za album roku získal pětatřicetiletý zpěvák a pianista Jon Batiste, který album We Are koncipoval jako poctu svému rodnému městu New Orleans.

Český národní symfonický orchestr uspěl v kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv se skladbou To the Edge of Longing, kterou nahrál s americkým skladatelem Vincem Mendozou.

Skupina Silk Sonic vznikla jako "retro projekt" okolo dua zpěváků Bruna Marse a Andersona. Paaka. Mars během své dřívější hudební dráhy získal již 11 cen Grammy, připomněla agentura AFP a dodala, že ještě před galavečerem v Las Vegas skupina Silk Sonic získala dvě jiné ceny v kategorii rhythm and blues.

Cenou za nahrávku se dostal Mars do historické společnosti: jen Mars a Paul Simon jako dosud jediní si dokázali tuto cenu odnést domů třikrát, poznamenala agentura AP.

"Opravdu se snažíme ze všech sil zůstat pokorní, ale v hudebním průmyslu se tomu říká, že jsme (se všemi) zametli," žertoval Paak a dodal, že "pití je dnes večer na Silk Sonic".

Pětatřicetiletý Američan mnoha talentů Jon Batiste šel do klání o Grammy s 11 nominacemi, čímž se tento dosud spíše méně známý umělec stal největším překvapením letošních nominací, když předstihl světové hvězdy, jako je Justin Bieber (osm nominací), Lady Gaga či Taylor Swiftová.

O cenu v hlavní kategorii - album roku - se Batiste utkal s Justinem Bieberem (Justice), Billie Eilish (Happier Than Ever), Dojou Cat (Planet Her), H.E.R. (Back Of My Mind), Kanye Westem (Donda), Tonym Bennettem a Lady Gaga, Olivií Rodrigovou (Sour), Taylor Swiftovou (Evermore) a rapperem Lil Nas X (Montero). Klání dopadlo triumfem pro stoupající hvězdu zatím skromného věhlasu, poznamenala AFP.

Cenu za "objev roku" si odnesla devatenáctiletá zpěvačka Olivia Rodrigová, která se již dříve proslavila svými hereckými výkony. Teprve loni zazpívala velký hit drivers licence, který slavil úspěch jako u kritiky, tak komerčně. Její album Sour se stalo nejlepším popovým vokálním albem. "Toto je můj největší sen, který se stal skutečností," prohlásila.

Skladatel Vince Mendoza získal dvě nominace za dvě skladby z desky Freedom Over Everything, kterou nahrál společně s Českým národním symfonickým orchestrem. V kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv nominaci proměnil, naopak jeho skladba Concerto for Orchestra: Finale v boji o nejlepší instrumentální skladbu neuspěla.

Během slavnostního předávání cen zaznělo prostřednictvím videa poselství od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vyzval diváky k pomoci Ukrajině, čelící útoku Ruska. Za největší protiklad k hudbě označil "ticho zničených měst a zabitých lidí".

"Naplňte ticho vaší hudbou. Naplňte ho dnes, abyste vyprávěli náš příběh. Podporujte nás jakýmkoliv způsobem, jakým můžete. Jakkoli, ale nebuďte zticha," řekl před vystoupením Johna Legenda, který zazpíval píseň Free s ukrajinskými emigranty, včetně zpěvačky a herečky Miky Newtonové a básnířky Ljuby Jakimčukové.

Ceny Grammy byly poprvé vyhlášeny v Las Vegas. Ceremonie udílení cen americké hudební akademie byla přemístěna do nevadského města kasin a zábavy Las Vegas poté, co se nemohla uskutečnit v lednu v kalifornském Los Angeles kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19.

Silk Sonic (kapela) Grammy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy