Praha - V Česku vytrvale roste zájem nejen o elektronické knihy, ale také o audioknihy. Letos se objem trhu v tomto odvětví může blížit až 100 milionům korun.
Rozšiřuje se počet vydávaných titulů, k zavedeným vydavatelům se přidávají noví z řad knižních nakladatelů. Kopíruje se i trend známý z trhu s elektronickými knihami, totiž že s tištěnou knihou vychází její zvuková podoba. Prioritou je u posluchačů detektivní a dobrodružný žánr, lehce se zvyšuje podíl dětských titulů.
Předsedkyně Asociace vydavatelů audioknih (AVA) Kateřina Konopásková, která je také ředitelkou vydavatelství Radioservis, uvedla, že audioknižní trh pokračuje v trendech růstu posledních dvou let.
Největší podíl na trhu, dohromady víc než tříčtvrtinový, mají Radioservis Supraphon a Tympanum. K dispozici mají posluchači tisíce titulů. Jen vydavatelství Audiotéka, jež je také největším českým elektronickým obchodem s audioknihami, jich nabízí přes 3000. Po detektivkách a thrillerech je podle Alžběty Vorlové z Audiotéky zájem o humoristické tituly.
Psali jsme: Stahování filmů či hudbu je v ČR stále populárnější, platit se nám příliš nechceAsociace letos publikovala první výroční zprávu. Podle ní objem trhu s audioknihami v Česku loni dosáhl téměř 82 milionů korun. Fyzický prodej nosičů byl 61 milionů a za stahování audioknih lidé zaplatili přes 20 milionů. Do té doby se celoroční prodej pouze odhadoval, předloňský prodej odhadl svaz knihkupců na 55 milionů korun.
Letošní objem trhu Konopásková odhaduje o 15 procent vyšší než loni, tedy přibližně 94 milionů Kč. A trend směřuje ke stále vyššímu podílu stahování.
Průměrná cena audioknihy je přibližně 269 korun. "Trh nás drží při zemi a u magické hranice 299 korun, jen málokterá i velmi dlouhá audiokniha jde v ceně přes 300 korun," řekla Konopásková. Rozmach audioknih způsobila možnost digitálního prodeje. Ještě v roce 2011 byl v ČR digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se přiblížil deseti procentům. Loni udělal čtvrtinu celkového objemu.
4. března 2026 10:46
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
Související
Koronavirus uvěznil Čechy doma. Roste prodej knih přes internet, zájem je o stolní hry
Heidi Janků načetla Nové příběhy pejska a kočičky
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 2 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera