Novinářská cena 2013 zveřejnila členy poroty. Kdo letos rozhodne?

Praha - Nadace Open Society Fund Praha dnes oznámila jména téměř čtyřiceti porotců soutěže Novinářská cena 2013. Zkušení zahraniční žurnalisté i respektované osobnosti jiných společenskovědních oborů budou hodnotit příspěvky, které mohou jejich autoři, redakce i občané stále ještě přihlašovat do desítky soutěžních kategorií.

Novinářská cena 2013 ocení nejlepší, v loňském roce publikované, příspěvky v deseti žánrových kategoriích tištěné, audio-vizuální a online žurnalistiky. O vítězi každé kategorie rozhodne čtyřčlenná porota. Seznam všech porotců a soutěžních kategorií najdete níže a na www.novinarskacena.cz.Již tradičně zasednou v porotách soutěže zkušení novináři ze zahraničních médií. Členství v porotě letos přijali například uznávaný slovenský komentátor Marián Leško, dopisovatelka dánského deníku Politiken Dana Schmidt a investigativní novinář Tom Nicholson, který se proslavil tím, že otevřel korupční kauzu Gorila na Slovensku. Již podruhé bude mezi porotci i spoluzakladatel deníku SME Alexej Fulmek a korespondent BBC Rob Cameron.„V soutěži se hodnotí nejen řemeslná kvalita zpracování, ale také výjimečnost tématu a společenský přínos hodnoceného příspěvku. Proto jsou mezi porotci i uznávaní spisovatelé, filmaři, sociologové, politologové a veřejně činné osobnosti dalších oborů, kteří práci novinářů dennodenně sledují," uvedl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.Mezi porotci je tak opět dokumentaristka Olga Sommerová a nově také známý slovenský sociolog Martin Bútora, vědkyně Helena Illnerová a předsedkyně uznávaného hospicového sdružení Cesta domů Martina Špinková.Novinkou letošní soutěže je Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky, o kterou se utkají studenti a mladí lidé do 30 let s nápadem, jak nejlépe zanalyzovat vybraná veřejná data a najít v nich nové souvislosti. Jejich projekty bude hodnotit bývalá ředitelka divize nových médií v České televizi Pavlína Kvapilová a redaktoři z datažurnalistického týmu serveru iHNED.cz Petr Kočí a Adam Javůrek, kteří vítězi později pomohou jeho nápad uskutečnit.

Související

Více souvisejících

novináři Olga Sommerová

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy