Praha - Předávání filmových cen Český lev, které se udělují od roku 1993, v sobotu večer na ČT1 sledovalo 693.000 diváků starších 15 let. ČTK to dnes sdělila mluvčí České televize Alžběta Plívová. 21. ročník cen České filmové a televizní akademie, který ovládl snímek Hořící keř, tak přilákal k obrazovkám o 77.000 diváků více než loni.
Téměř stejného výsledku, dokonce o pár tisíc lepšího, dosáhla v širší skupině diváků nad 15 let zábavní soutěž Máme rádi Česko (Prima), která oproti minulému týdnu mírně zvýšila svůj výsledek. Hlavní sobotní večerní pořad TV Nova, akční film Captain America: První Avenger, se v širší divácké skupině přiblížil k hranici 650 tisíc, v mladší divácké skupině 15-54 šlo ale o nejsledovanější pořad sobotního večera, informuje Mediaguru.cz.
Předávání Českých lvů bylo poprvé ve dvacetileté historii v režii České filmové a televizní akademie, která ceremoniál převzala po rozchodu s producentem Petrem Vachlerem.
Předávání filmových cen sledovalo 17,97 procenta lidí, kteří se v tu dobu dívali na televizi. Loňský podíl na publiku byl 15,7 procenta.
Jedenadvacátý ročník Českých lvů zcela ovládl film Hořící keř. Z rekordních 14 nominací jich proměnil 11.
Českého lva dostal film polské režisérky Agnieszky Hollandové za nejlepší film, režii, scénář, kameru, střih, hudbu, zvuk, masky, kostýmy i scénografii. Oceněná byla i Jaroslava Pokorná, která ve filmu ztvárnila Palachovu matku. Hořící keř ovládl i novou kategorii, kterou je Cena fanoušků.
Výjimku tvořily herecké kategorie. Za vedlejší roli ve filmu Klauni si Lva odnesl Jiří Lábus a v hlavní ženské herecké kategorii zvítězila Petra Špalková za film Jako nikdy. Za hlavní roli ve stejném filmu si odnesl cenu také Jiří Schmitzer.
Související
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
Český lev odhalil první oceněnou osobnost. Dostane cenu za mimořádný přínos
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
před 1 hodinou
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
před 2 hodinami
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
před 3 hodinami
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
před 3 hodinami
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
před 4 hodinami
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
před 4 hodinami
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
před 5 hodinami
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
před 6 hodinami
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
před 7 hodinami
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
před 7 hodinami
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
před 8 hodinami
Středeční počasí přinese bouřky do další části Česka, varoval ČHMÚ
Aktualizováno před 9 hodinami
Tragická střelba v Praze. Muž zavraždil ženu, pak se pokusil o sebevraždu
před 9 hodinami
Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou
před 11 hodinami
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
před 11 hodinami
Macinka se zastal Turka. Určitě ho nepotopím, vzkázal šéf Motoristů
před 12 hodinami
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
před 13 hodinami
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
před 14 hodinami
Počasí: Bouřky se objeví i v dalších dnech, o víkendu dorazí tropy
včera
Extrémní počasí si vyžádalo 14 tisíc mrtvých. Červnová vlna veder patří mezi nejhorší klimatické katastrofy v Evropě
Vlna extrémních veder, která v uplynulých týdnech zasáhla západní Evropu, se zařadila mezi nejhorší klimatické katastrofy na kontinentu. Analýza předběžných oficiálních údajů o úmrtnosti a odhadů vědeckých pracovišť ze šesti nejhůře zasažených států podle webu Politico ukazuje, že si období mimořádně vysokých teplot vyžádalo nejméně 14 000 nadměrných úmrtí. Extrémní teploty sužovaly Evropu od 18. června do 1. července a na mnoha místech překonaly dosavadní historické rekordy.
Zdroj: Libor Novák